Sağlık

Yüksek yağlı diyetler biyolojik saatinizi değiştirebilir

Yeni bir araştırma, yüksek yağlı bir diyetin vücuttaki birçok şeyi düzenleyen biyolojik saatin işlevini bozarak aşırı yeme ve obeziteye yol açabileceğini gösteriyor.

Yüksek Yağlı Diyetler Biyolojik Saatinizi Değiştirebilir

Biyolojik saat iç mekanizmamızı düzenler. Bu nedenle, belirli zamanlarda bizi acıktıran veya geceleri uykumuzu getiren bazı hormonlar salgılanır.

Biyolojik saatin bozulması, korkunç sağlık sorunlarına neden olabilir. Yemek izlememenin veya uyumamanın biyolojik saati değiştirebileceği biliniyor ancak iç dengenizi bozabilecek başka faktörler de var.

The Journal of Physiology’de yayınlanan yeni bir araştırma, yüksek yağlı bir diyetin, saatin vücudun tokluğu kontrol eden alanını değiştirerek aşırı yeme ve obeziteye yol açabileceğini ortaya koydu.

Yüksek yağlı diyetler biyolojik saatinizi değiştirebilir #1

OBEZİTEYİ AKTİVE EDER

Obezite 21. yüzyılın en büyük salgını ve şu anda onu durduracak bir aşı yok. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, 1980’den beri birçok Avrupa ülkesinde obezite prevalansı üç kat arttı.

Ancak asıl sorun, obezitenin başka birçok hastalığa (tip 2 diyabet, kalp hastalığı, felç ve bazı kanserler) yol açabilmesidir.

Her yıl 2,8 milyon insanın aşırı kilolu olmaktan öldüğü tahmin edilmektedir. Bu yeni çalışma, iç biyolojik saatin eski haline getirilmesinin aşırı gıda tüketimini önleyebileceğini öne sürerek obezite tedavilerine yönelik araştırmalar için yeni bir yol açıyor.

Çalışma yazarları, tarihsel olarak ana vücut saatinin, beynin hipotalamus adı verilen sadece bir bölümünde yer aldığına inanıldığını belirtti. Ancak araştırmalar, vücudumuzun sirkadiyen ritimlerini (hormon seviyeleri veya iştah gibi) kontrol etmenin beyin ve vücudun farklı bölgelerinde bulunan çeşitli sinirler aracılığıyla gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Bu durumda iştah kontrol hormonları engellenebilir ve bu da aşırı yeme isteğini artırabilir. Bu durum, obez kişilerde biyolojik saatin iştahı düzenleyen kısmının düzgün çalışmadığını gösterir.

Yüksek yağlı diyetler biyolojik saatinizi değiştirebilir #2

DAHİLİ SAATLERİ ÇALIŞTIRAN YÜKSEK YAĞLI BESLENME

Peki obez insanlarda açlığı düzenleyen biyolojik saati neden bozalım? Yüksek yağlı bir diyet suçlanacak gibi görünüyor. Bu sonuca varmak için, araştırmacılar farelere yüksek yağlı bir diyet verdiler ve kilo almaya başlamadan önce iştah hormonlarında değişiklikler gördüler.

Bu nedenle çalışma yazarları, iç biyolojik saatinizin iştahı ve tokluğu kontrol eden alanını değiştirmenin kilo alımına neden olduğunu savunuyorlar. Ve yüksek yağlı bir diyet, daha fazla yememize ve obez olmamıza neden olan bu dengesizliğin tetikleyicisi olarak öne çıkıyor.

Obeziteye ek olarak, birden fazla biyolojik aktiviteyi düzenleyen iç saatin bozulması, başka yıkıcı sağlık sonuçlarına yol açabilir. Örneğin depresyon riskini arttırdığı bilinmektedir.

Peki dahili saatinizi nasıl sıfırlarsınız? Bazı rutinleri takip etmek ve gün içinde daha aktif olmanın ve gece çöktüğünde yavaşlamanın sorun olmadığını akılda tutmak bunu başarmanın ilk adımlarıdır.

Bu üç ipucu, dahili saatinizi dengelemenize yardımcı olabilir:

– Yemek sayınızı ve yemek saatlerinizi bir programa göre düzenleyin ve bu rutini takip edin.

Egzersiz yapın, ancak özellikle geceleri yorucu aktivitelerden kaçının.

– Bir uyku rutini izleyin ve yatmadan iki saat önce ekran aydınlatmasına maruz kalmaktan kaçının.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu