Sağlık

Yerli aşı Turkovac’ın yan etkisi var mı? Faz 3 çalışma sonuçları çıktı!

Kayseri Şehir Hastanesi’nde 46 kişiye uygulanan inaktif koronavirüs aşısı Turkovac’ın sonuçları açıklandı. Peki Turkovac’ın yan etkileri var mı? İşte garip sonuçlar…

Yerli Turkovac aşısının yan etkileri var mı?  Faz 3 çalışmasının sonuçları ortaya çıktı!

Yerli inaktive edilmiş Turkovac koronavirüs aşısının klinik denemeleri devam ediyor. Turkovac’ın 3. faz çalışmalarının devam ettiği 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülerin aşıları devam ediyor.

Turkovac ev aşısının yan etkileri var mı diye merak edenler, Turkovac’ın yan etkileri var mı? sorusuna yanıt aranırken 3. aşama çalışmasının sonuçları gelmeye başladı.

Peki Turkovac’ın yan etkileri var mı? Sonuçlar burada …

TÜRKOVAK’IN YAN ETKİSİ VAR MI?

Yerli Türkovaç koronavirüs aşısının 3. faz çalışmaları için 650 kişi gönüllülük başvurusunda bulundu. Bu çalışmalar kapsamında Turkovac, Şu ana kadar Kaiseri Şehir Hastanesi’nde 46 kişiye uygulandı.

46 aşılı bireyde herhangi bir yan etki görülmemesine rağmen, Kayseri Hastanesi klinik mikrobiyoloji uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin olumlu bir şekilde devam ettiğini belirtti.

toker, Turkovac aşısını faz 3 çalışması olarak sürdürüyoruz. Türkiye’de birçok merkezde eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz var. E-nabız üzerinden aşı randevusu alıyormuş gibi başvuru yapabilirsiniz. Bu insanlara tek tek dönüyoruz. Kişilere bu işlemde Covid-19 olup olmadığı veya normal aşı takviminde başka bir aşı ile aşı olup olmadığı soruluyor. Daha sonra herhangi bir kronik hastalık varsa, aşıya engel bir durum varsa planlıyoruz ve randevu alarak hastanemizi arıyoruz. Şu ana kadar 36 gönüllümüze Turkovac aşısını yaptırdık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç çok iyi gitti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor.” dedi.

Yerli Turkovac aşısının yan etkileri var mı?  Faz 3 çalışmasının sonuçları ortaya çıktı!  #a

“SİZİ AŞI GÖNÜLLÜLÜĞÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Aysin Kılınç Toker, “Salgın uzun süredir devam ediyor ve olacak gibi görünüyor. Bu nedenle sürekli ve tekrarlayan dozlarda aşı yapılması gerekecektir. Bu ülke ekonomisi için önemli bir sorundur. Yabancı menşeli aşıların temini Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır ancak ülkemizde üretilen aşıyı güvenli ve enerjik bir şekilde kullanılabilir hale getirirsek ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca ürettiğimiz aşının tüm dünyada geçerli olabilmesi ve faz 3 ve faz 4’ün iyi bir şekilde tamamlanması için hemşehrilerimizi bilime katkı sağlamak için aşı gönüllüsü olmaya çağırıyorum. ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu