Sağlık

Yenidoğan sünneti hızlı iyileşme sağlıyor

Uzman Ürolog Op. Dr. Mustafa Kemal Yenmez, yeni doğan bebeklerin sünnet edilmesiyle ilgili ailelere önemli açıklamalarda bulundu.

Yenidoğanların sünnet edilmesi hızlı bir iyileşme sağlar

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yenidoğan sünneti birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bebeklerde doku onarımının hızlı olduğunu belirten uzmanlar, doğru koşullarda yapılan işlemlerde daha başarılı sonuçlar alındığını vurguladı.

Uzman Ürolog Op. Dr. Mustafa Kemal Yenmez, sünnetin her yaşta yapılabilen bir ameliyat olduğunu söyledi. Ancak anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklığının daha güçlü olduğunu söyleyen Op. Dr. Yenmez, bu dönemde yapılan sünnetlerde doku iyileşme hızının daha yüksek olduğunu söyledi.

Yenidoğanların sünnet edilmesi hızlı bir iyileşme sağlar #1

GECİKTİRMEDEN YAPILMASI GEREKEN ŞARTLAR

Sünnetin önemli bir ameliyat olduğunu ifade eden Op. Dr. Mustafa Kemal Yenmez, “Her ameliyat gibi ameliyathanelerde konuyla ilgilenen deneyimli cerrahlar tarafından en uygun şartlarda yapılmalıdır. Yapılacak işlem hakkında her çocuk ve aile bilgilendirilmelidir. Çocukta yapılacak ameliyat mutlaka yapılmalıdır. mümkün olduğu kadar psikolojik travmaya yol açmadan, hijyenik koşullarda ve sorunsuz olarak yapılmalıdır. Sünnet derisi sık ise İltihap varsa, sık idrar yolu enfeksiyonu varsa, çocukta idrar damlasına neden olacak darlık varsa, rahatsızlık ve şişlik varsa idrar yaparken sünnet derisinin sıkılması, iltihabi reflü varsa geciktirilmeden sünnet yapılmasında fayda vardır. bir açıklama yaptı.

Yenidoğanların sünnet edilmesi hızlı bir iyileşme sağlar # 2

“YENİ DOĞAN DÖNGÜSÜ AİLEYE VE ÇOCUĞA KATKI SAĞLAR”

Yenidoğan döneminin doğumdan sonraki ilk 30-40 günü kapsadığına değinen Dr. Kemal Yenmez şu konulara dikkat çekti: “Bu dönemde emziren çocukların bağışıklığının güçlü olduğu gözlemlendi. Aynı zamanda doku iyileşme oranlarının da yüksek olduğu gözlendi. Bu durumdan yararlanarak bu dönemde yeni doğan erkek çocukların sünnet edilmesini öneriyoruz. Lokal anestezi altında cerrahi koşullarda yapılabilen sünnet, hem psikolojik hem de yara iyileşmesi açısından maksimum faydayı sunacağımız yenidoğan döneminde işlemin etkinliğini artırmıştır. Genel anestezi altında sünnetin gerekliliği ve ileri yaşta yara iyileşmesinin uzaması göz önüne alındığında, yenidoğan döneminde sünnetin aileye ve çocuğa katkı sağlayabilecek bir işlem olabileceğini düşünmekteyiz. Yenidoğanların sünneti cerrahi sünnet ile yapılır. Cerrahi sünnette kullandığımız dikişler 10 gün sonra kendiliğinden erir. Sünnet sonrası hasta bakımı çok kolaydır. İzleme, çocuk bezi ve sadece küçük ağrı kesicilerle sağlanıyor”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu