Sağlık

Yeni koronavirüs varyantlarını önlemek için aşı ve kurallar şart

Profesör Dr. Serhat Alnal, Delta dışında yeni varyantların ortaya çıkmaması için herkesin kurallara uyması ve aşı olması gerektiğini söyledi.

Yeni koronavirüs suşlarını önlemek için gerekli aşılar ve kurallar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi. Dr. Serhat Alnal, Delta dışında yeni varyantların ortaya çıkmaması için herkesin kurallara uyması ve aşı olması gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda Sabri Kerlker Vakfı Bilim Konseyi üyesi olan Alnal, hem önlemlere uyulmaması hem de Delta varyantının ortaya çıkması nedeniyle son zamanlarda vaka sayısının arttığını söyledi.

Yeni koronavirüs suşlarını önlemek için gerekli aşılar ve kurallar #1

“AŞI AZALTILMASI CİDDİ VAKA”

Alfa, Beta ve Gama’dan sonra artık herkesin Delta varyantı ile mücadele ettiğini belirten Alnal, vaka artışını önlemek için herkesi aşı olmaya ve tedbirlere uymaya çağırdı.

Profesör Dr. Ünal, “Aşılanmamış bir kişi Delta varyantı ile enfekte olduğunda ölme şansı çok yüksektir. Daha iyi bağlandığı için daha fazla virüs girer ve daha ciddi bir hastalığa neden olabilir, ancak kişi aşılanırsa bulaşma durur. %40-50. “Tabii ki enfeksiyonu tamamen engelleyemez ancak enfekte olsa bile %80-90 oranında ciddi bir vaka olarak ilerlemesini engeller.” dedi.

Yeni koronavirüs suşlarını önlemek için aşılar ve kurallar zorunludur # 2

“YENİ VAKA YOK, MUTASYON YOK”

Yeni varyantların ortaya çıkmaması için yapılması gerekenleri anlatan Alnal, şunları söyledi:

“Mutasyonun oluşmasını engellemek için yapabileceğimiz en önemli şey virüsün çoğalmasını engellemek yani yeni vaka yoksa mutasyonu önleyebiliriz. Bu nedenle maskeye dikkat etmek gerekiyor. mesafe ve el hijyeni, kapalı alanlardan kaçınmak ve sık sık iç mekan havalandırması yapmak. Mesele aşı olmaktır. Delta dışındaki varyasyonlar, öncelikle kurallara uyacağız, yeni vakaları önleyeceğiz.”

Yeni koronavirüs suşlarını önlemek için aşılar ve kurallar zorunludur # 3

“EN ÖNEMLİ AŞI ARAÇLARINDAN BİRİ”

Okulların açılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Alnal, eğitimdeki aksaklıkların kötü sonuçlara yol açabileceğini, bu nedenle yüz yüze eğitime geçilmesinin tavsiye edildiğini söyledi.

Profesör Dr. Öğretmenler, otobüs şoförleri, okul personeli ve veliler de dahil olmak üzere okulda görev alan herkesin aşılanmasının önemini vurgulayan Alnal, şunları söyledi:

“Hala aşılardan korkanlar var. Şu anda şüpheye mahal yok. Büyük bir yangın yaşanıyor ve bu yangını söndürmek için en önemli araçlarımızdan biri aşı. Aşı olmamak gönüllülük esası ama var. Bu sosyal bir sorundur, kimseye zorla aşı yapılması tavsiye edilmez ancak okul örneğinden yola çıkarak, hastalığı PCR testleri veya haftada iki kez hızlı kontroller ile kontrol etmek için ek önlemler almak ve kapmak için ek önlemler almak gerekir. erken hasta olanlar.”

Yeni koronavirüs varyantlarını önlemek için aşı ve zorunlu kurallar #4

OKULLAR CİDDİ KONTROLLÜ OLACAK

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının okulların nasıl temizleneceği, kaç çocuğun hangi mesafede olacağı, sıraların nasıl yerleştirileceği, molaların nasıl değerlendirileceği, maskelerin nasıl kullanılacağı ve maskelerin nasıl kullanılacağına ilişkin bir kılavuz hazırladığını hatırlatarak, Kontrol edilecek, alnal kuralların sıkı bir şekilde kontrol edileceğini belirtti.

“CİDDİ HASTALIKLARLA 12-16 YIL AŞI YAPILMALI”

Çocukların aşılanması için yapılan çalışmaları anlatan Alnal, şunları kaydetti:

“Dünyada 12 yaşına kadar çalışmalar yapıldı. BioNTech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğunu gösteren Faz III çalışmaları yayınlandı. Sinovac aşısının yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğunu gösteren Faz II çalışmaları 3 “18 yaşına gelindiğinde tamamlanmıştır. Varyantların artmasıyla birlikte hastalık çocuklar arasında yayılmaya başlamıştır. Bu nedenle 12-16 yaş arasındaki herkesin ciddi hastalıklarla aşılanması ve tüm hastaların aşılanması önemlidir. 16 yaşından büyük.”

Yeni koronavirüs varyantlarını önlemek için aşı ve kurallar acil # 5'e ihtiyaç duyuyor

“GÜBRELEME, ZAMAN KONTROL EDİLEBİLİR”

Ünal, normal hayata tam olarak dönülmesi için vakaların 100 binde 3-5’in altına düşmesi gerektiğini ve bu nedenle maskenin riske girmemesi, mesafe ve el hijyeni kuralları, kalabalık ortamlardan kaçınılması gibi kuralların olduğunu söyledi. kapalı mekanların havalandırılması, HES koduyla halka açık alanlara girilmesi ve aşının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Salgının sona ermesinden kısa bir süre sonra maske takmanın gerekebileceğini belirten Alnal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar aşılamayı biraz daha hızlandırabilirse, önlemler devam ederse yılbaşından bir ay sonra bu işi kontrol altına alabileceğimizi umuyoruz. Ancak bunun şartı kurallara çok iyi uymak ve “Aşı yapılabilir” Aksi takdirde Delta’nın ötesinde ortaya çıkan bir varyant daha hızlı bulaşacak, daha etkili olacak, aşıdan daha fazla kaçınacak, aşıların koruyuculuğu kabul edilemez bir düzeye inecek.”

Yeni koronavirüs varyantlarını önlemek için aşı ve kurallar acil # 6'ya ihtiyaç duyuyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu