Ekonomi

Yabancılardan yılın en yüksek tutarlı hisse alımı gerçekleşti

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi Ağustos’ta %5,68 artışla 8 ayın en iyi performansını gösterdi. Bu performansta geçen ay yabancıların net 478 milyon dolarlık hisse alımı etkili oldu.

Yılın en büyük hisse senedi alımını yabancılar yaptı

Çok sayıda gelişmiş merkez bankasına rağmen, Türk varlıklarına yabancı ilgisi artarken, yabancı yatırımcılar geçen ay 478 milyon dolar alarak Aralık 2020’den bu yana en yüksek miktarı aldı.

Yabancılar, Ağustos ayından bu yana 1 milyar 404 milyon dolarlık net satışla, yılın başından bu yana hisse senetlerinde net satıcılar gibi görünüyor.

Türk sterlini varlıklarının son dönemdeki istikrarlı seyri ve nispeten ucuz fiyatları, borsada dış piyasaların büyümesinde önemli rol oynamıştır.

TCMB’NİN PARA POLİTİKASI İÇİN SU GEÇİRMEZ MESAJI BİR SONUÇ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasındaki sert duruşunu yenileyerek Türk lirası alım satım olasılığını ortaya çıkardığını belirten analistler, bu durumun hisse talebini artırmış olabileceğini kaydetti.

Analistler ise Borsa İstanbul’un dolar bazında bakıldığında oldukça düşük olduğuna dikkat çekerek, Borsa İstanbul’un eski zirvelerinden uzak olduğunu ve teknik getirilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Yılın en büyük hisse senedi alımını yabancılar yaptı #1

EN GARANTİLİ BBVA HİSSESİ YABANCILARA SAHİPTİR

Yabancıların satın aldığı hisselerin tamamına yakını Yıldız Pazar’ın şirketlerinden oluşurken, Garanti BBVA’nın hisseleri gözde oldu. Ağustos ayındaki bu alımların yaklaşık üçte biri Garanti BBVA’da gerçekleşirken, yabancılar bu hisseden 149 milyon dolarlık net alım yaptı.

Garanti BBVA’yı 110 milyon dolarla Şişecam, 75 milyon dolarla BİM United Stores, 62 milyon dolarla Tofaş Otomotiv ve 42 milyon dolarla Akbank ve Koç Holding izledi.

“AŞILAMA VE EKONOMİK KALKINMA SORUNU”

Borsa İstanbul’da yabancıların payının tarihin en düşük seviyesi olan %42’ye düştüğünü hatırlatan analistler, koronavirüs salgını sırasında aşı çalışmalarında kaydedilen ilerlemenin ve ekonomik aktivitenin büyümesinin varlıkları için bir değer olduğunu kaydetti.

Analistler, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin çoğunun ikinci çeyreği olumlu geçirdiğini belirterek, bazı yabancı yatırım kuruluşlarının hisse alım tekliflerinin de dikkat çekici sonuçlar verdiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu