Teknoloji

Xiaomi, MIUI 13 ile harici uygulama yüklemeyi zorlaştırıyor

MIUI 13’teki yeni bir özellik, harici kaynaklardan uygulama yüklerken sıkı kontrollerden geçmelerini ve gerekirse bunları reddetmelerini sağlar.

Xiaomi, MIUI 13 ile harici uygulamaları yüklemeyi zorlaştırıyor

Piyasadaki Xiaomi akıllı telefonlarda kullanılan MIUI arayüzü geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. MIUI 13 sürüm güncellenecektir

Geçtiğimiz aylarda MIUI 13 güncellemesini test eden Çinli şirket, yakında yeni sürümü onu destekleyen modellere sunmaya başlayacak.

HARİCİ UYGULAMA KURULUMU ZOR

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemine sahip telefonlara mağaza dışında da uygulama yüklemek mümkün. Ancak bu durum bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Pioneer Team olarak adlandırılan ekip, arayüz güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için Xiaomi tarafından oluşturuldu. MIUI, Saf Mod adı verilen yeni bir güvenlik düzeyi üzerinde çalışıyor. Bu seviye, harici uygulamaların yüklenmesini daha da zorlaştırır.

miui 13

Clean Mode, harici kaynak yüklemelerini engellerken, arka planda kullanıcı izni olmadan yüklenen uygulamaları da engeller.

Xiaomi’nin testlerinde uygulamaların %40’ı güvenlik seviyesini geçemezken, %10’u tehlikeli olarak sınıflandırıldı.

Şu anda sadece Çin’de test edilen yeni güvenlik özelliği, dilerlerse kullanıcılar tarafından devre dışı bırakılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu