Gündem

Volvo satışları, çip krizi nedeniyle yüzde 10 düştü

Volvo Cars, küresel otomobil satışlarının Ağustos ayında çip krizi nedeniyle yıllık %10,6 düştüğünü açıkladı.

Volvo satışları çip krizi nedeniyle %10 düştü

Otomobil markalarını etkisi altına alan küresel chip krizi etkisini artırmaya devam ederken, araç satışları da ciddi şekilde etkileniyor.

Volvo ArabalarıAğustos ayında küresel otomobil satışlarında yıllık bazda %10,6 düşüş açıkladı. Şirket, geçen ay 45.786 adet satıldığını söyledi.

ÜRETİM HEDEFİNE ULAŞAMADI

Volvo bu düşüşü çip krizine bağlıyoryüksek talebe rağmen 2020’deki üretim seviyesinin yılın geri kalanında bile ulaşamayacağına inanıyor.

İsveçli üretici, 2025 yılına kadar otomobil satışlarının %50’sinin tamamen elektrikli modellerden olmasını istiyor. Hedef, 2030 yılına kadar tüm satışların elektrikli olması.

Vplvo’nun satış açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Temmuz ortasından bu yana, Güneydoğu Asya’daki, özellikle Malezya’daki tedarikçilerin koronavirüs nedeniyle kapatılması, zaten kötü olan durumu daha da kötüleştirdi.

Bu tedarik sorunları. Volvo Cars’ın İsveç, Çin, ABD ve Belçika’daki fabrikalarında üretimin geçici olarak durdurulmasına neden oldu.

Volvo Cars durumu değerlendirmeye devam ediyor. Ancak 2020 yılının aynı döneminde üretim rakamlarına ulaşmak beklenenden daha zor olacak.

“Bunun gelir ve kar seviyelerini etkileyeceğini biliyoruz, ancak 2021 Volvo için hala olumlu.”

volvo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu