Gündem

Veli ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemli

Yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla birlikte Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, velileri ve öğretmenleri gardını kaybetmemeleri konusunda uyardı.

Kayseri İl Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, uzun bir aradan sonra okulların açılmasının ardından velileri ve öğretmenleri uyardı.

Aysin Kılınç Toker, “Veli ve öğrenci olarak hepimiz heyecanlı bir süreçteyiz. Beklentimiz bu süreci herhangi bir şekilde online eğitime dönmeden yüz yüze tamamlamaktır. Ne yazık ki bu dönemde özellikle varyasyonlar nedeniyle vaka sayılarının artması nedeniyle bu eğitime yüz yüze devam etmek için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Mesafe, maske ve hijyen kuralları çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler için çok önemlidir.

“MEVDUATTA KAPALI ORTAMLAR HAVALANDIRILMALIDIR”

Ayrıca delta varyantında bir süre içeride kalma olasılığı nedeniyle kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerekir. Bu, diğer koruma faktörleriyle birlikte eklememiz gereken bir şey. Bu nedenle okullarımızdaki kapalı ortamların özellikle yüzeylerin temizliği sırasında ve mümkünse tatillerde temiz hava ile havalandırılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz” dedi. ifadeleri kullandı.

Ebeveynlere ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemlidir #1

“ÇOCUKLAR EN MİNİMUM BELİRTİLERLE BİLE EVDE İZOLÜR EDİLMELİ”

Belirti gösteren öğrencilerin velileri tarafından takip edilmesi gerektiğini kaydeden Toker, “Anne babaların bu dönemde çocuklarını çok yakından izlemeleri gerekir. Önümüzdeki kış aylarında grip benzeri enfeksiyonlar ve başka virüsler de olacak ama çocuklarımızı ayrılana kadar okula göndermemeliyiz. Mümkünse semptomları evde izlemeliyiz ve semptomlar kötüleşirse sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Çünkü sınıfa gönderdiğimiz bir çocuk, diğer çocuklar ve onların öğretmenleri ve diğer öğretmenlerin öğretmenleri ile doğrudan temas sayesinde bu virüsü okul genelinde çok hızlı bir şekilde yayabilir. Bu yüzden çocuklarımızı en ufak bir semptomla evde izole etmeliyiz.” dedi.

Ebeveynlere ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemlidir #2

“OKULA GİRİŞ VE ÇIKIŞ BÜYÜK BİR SORUN”

Velileri temasa duyarlı olmaya çağıran Toker, şunları kaydetti: Biz zaten evde çocuklarımızla iletişim halindeyiz ama velilerin birbirleriyle teması, okul önündeki tıkanıklık, boğucu ortam ve çocukların sağlıksız giriş çıkışları büyük sorun. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çocuklarımızın yaşlarına göre yürüme mesafesinde yürümelerini sağlamalıyız. Ayrıca ailelerimize önerebileceğim en önemli konulardan biri de aşı programının çocuklarımız, geleceğimiz ve eğitimimizin istikrarlı bir şekilde devam etmesi için çok önemli olduğudur. dedi.

Ebeveynlere ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemlidir #3

“EBEVEYNLER KURMAZSA TÜM SINIF TEHLİKELİ”

aşılarımızı yapmalıyız. Eğer bir veli aşılanmamışsa bu sınıftaki tüm öğrenci ve veliler için risk vardır. Bu nedenle aşı takvimini takip edelim ve aşılarımızı Sağlık Bakanlığı’nın planladığı ve duyurduğu şekilde yapalım. Benzer şekilde aşı durumu öğretmenlerimiz için de geçerlidir. Geleceğimiz için onlara güveniyoruz. Bu güveni yüz yüze en iyi şekilde sürdürmek için sağlık çalışanlarının aşılandığı gibi öğretmenlerimizin de sağlık çalışanlarının yüreğiyle aşılanması gerektiğine inanıyorum.” açıklamalarda bulundu.

Anne babalara ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemli #4

“12 YILA KADAR AŞI YAPILMASI TAVSİYE EDİLİR”

12 yaşına kadar olan çocukların aşı takvimine göre aşılanması gerektiğini kaydeden Toker, şunları kaydetti: “Aşı 12 yaşına kadar tavsiye edilir. Yapılmalıdır. Özellikle 15 yaşından büyükler her halükarda programa göre aşı yaptırabilir. 12-15 yaş arası çocukların bazı çekinceleri olabilir ama bağışıklık sistemimiz” Çocuklar 10 yaşına kadar. Bu yüzden çocuklarımız 10 yaşına kadar aşılanıyor. Takvime uymanın bir sakıncası yok.” ekledi.

Ebeveynlere ve öğretmenlere uyarı: Hijyen kuralları çocuklar için çok önemli VİDEO

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu