Ekonomi

Vedat Bilgin: Asgari ücrete AGİ dahil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Sağladığımız asgari ücret dahilinde artık bu YÜ desteği herkese veriliyor. Asgari ücrete orantılı olarak yansıyor.” ifadeleri kullandı.

Vedat Bilgin: AGI asgari ücrete dahil

Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte YGY ile ilgili birçok soru ortaya çıktı.

Asgari Geçim Ödeneği’nin kaldırılıp kaldırılmadığı konusunda kamuoyunda ikilem ortaya çıktı.

Mehmet Acet’in Başkent Kulisi programına davet edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin merak edilenlere yanıt verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücret nasıl belirlendi? Komisyon toplantılarında neler yaşandı? Memurların, emeklilerin ve memurların beklentileri karşılanacak mı? 3600 ek gösterge üzerinde çalışma nasıl yapılıyor? Asgari ücretten verginin kaldırılması nasıl telafi edilecek? ” sorularına açıklık getirdi.

ASGARİ ÜCRET DAHİL

Bakan Bilgin, “4.4.250’de YGD var. Sağladığımız asgari ücret içinde artık bu YGÇ desteği herkesin kullanımına açık. Orantılı olarak asgari ücrete yansıyor. Emeklilerimiz çok önemli. Çalışmalarımız tüm ekiplere yansıyacak. “ dedi.

Vedat Bilgin şu ifadeleri kullandı:

Vedat Bilgin: AGI 1 numaralı asgari ücrete dahil

“TARİHİ ASGARİ MAAŞ SÖZLEŞMESİ İMZALADIK”

Türkiye 3 çeyrek üst üste gelişti ve bu büyüme devam ediyor. Yıl sonunda çift hanelere ulaşacağız. Burada bir şey daha var, ekonomideki dalgalanmaların sonuçları da var.

Asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde ağırlıklı olarak bu sorunlar ele alındı. Çalışanlarımıza sosyal bir transfer yapmak zorunda kaldık. Bu noktadan başladık ve erken başladık ve erken bitirdik. Tarihi bir asgari ücret anlaşması imzaladık.

“İLK KEZ VERGİSİZ MİNİMUM”

İşverenlerimiz de ellerini ve kollarını sorumluluk altına sokuyor. Çünkü bu özveri gerektiren bir şey. Üretim sürecinin en önemli koşulu toplumsal barıştır. İşte bazı tarihi şeyler. Tarihin en yüksek asgari ücret artışını gerçekleştirdik ve asgari ücret vergiden muaf kaldı.

Her işletmenin kendi şartları vardır. Bu ihtimallere göre asgari ücret dışında bir uzlaşma süreci yaşanacak. Biraz araştırma yaptık. Sayılarda bulunur. Patronlar 4 bin lira civarında bir rakam istedi. İşçiler ayrıca 4.000’de yoğunlaşmıştı. Derinlemesine araştırma sonucu şu oldu. Toplumsal barış istiyoruz dedi. Bu dayanışma gerektirir. Çalışma enerjisi, birlikte çalışmak böyle bir dayanışmayı gerektirir.

“AĞ DESTEĞİ ASGARİ MAAŞA GÖRE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR”

Açıkça anlatayım. AGI aslında bir tür vergi iadesidir. Bir çocuk, 3 çocuk için vergi iadesidir. Diyelim ki vergiyi kaldırdık diye vergi iadesi yapmıyoruz.

25 2825 asgari ücret vardı ve bu AGI ile oldu. 4250 lirada AGi var. Sağladığımız asgari ücret dahilinde, bu YGZ desteği artık herkesin kullanımına açık. Asgari ücrete orantılı olarak yansıdı.

Asgari ücreti olmayanlar için AGİ uygulaması devam edecek. Daha yüksek maaş alanlar için olumlu bir destek sayılabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu