Sağlık

Van’da taziye yemekleri yasaklandı

Van’da İl Halk Sağlığı Kurulu’nun yaptığı toplantı sonucunda tebrik yasaklandı.

Van'da taziye yemeği yasak

Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplanan İl Sağlık Kurulu, pandemi değerlendirmesi yaparak yeni bir karar aldı.

Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Kemal Atlı, Tarım ve Orman İl Müdürü ausbrahim Görentaş, İl Vali Yardımcısı Eczacılar Odası Fikret Baransel, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Kamil Yavuzer, Sedat Alnal Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkan Yardımcısı.

“VAN AŞI ARZU DEĞİL”

Son pandemi durumunu gazetecilere anlatan Vali Mehmet Emin Bilmez, vaka sayısı bakımından Van’ın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Ancak Van’ın aşılanma oranının istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Vali Bilmez, bu oranı artırmak için seferber olacaklarını ve gerekli tüm önlemleri alacaklarını söyledi. Havaların soğumasıyla birlikte taziyelerin kapalı mekanlarda yapıldığını vurgulayan Vali Bilmez, alınan sağlık kararı ile taziyede bulunulmasının yasak olduğunu söyledi.

SADECE ÇAY VE SU DURUMU

Vali Bilmez, “Taziyelerde çay ve su verilecektir. Ancak yemek yasaktır. Güvenlik güçlerimiz özellikle öğle saatlerinde taziyeleri kontrol edecek. Uyarılara rağmen uymayanlar hakkında cezai ve adli tedbirler alınacaktır. Vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı davranmalarını bekliyoruz. Bu aylarda düğün sayısının azalması da bizim için önemli bir avantaj. Ancak vatandaşlarımızı düğünlerde mesafeye, maskeye, hijyene ve kişi sayısına dikkat etmeye çağırıyoruz. dedi.

Van #1'e başsağlığı dilemek yasaktır

İŞ YOĞUNLUĞU İŞ YÜZDE 30

Vali Bilmez, hastanelerde Covid-19’a yönelik hizmetin yüzde 15, yoğun bakımın ise yüzde 30 olduğunu söyledi. “Bu oran geçen ay yaklaşık %90’dı. Alınan önlemler bu yüzdeyi azalttı. Bu yüzden önlemlere kesinlikle uymalıyız. Sevdiklerimiz için kurallara uymalı, iki yıl sağlık çalışanlarımızın emeklerine saygı duymalı ve esnafımızın tekrar sorun yaşamasını engellemeliyiz. Okullarımız yeniden açıldı. Çocuklarımız öğretmenlerini okullarına götürdü. Şu ana kadar okullarımızda çok fazla sorun yaşamadık. İnşallah bu böyle devam eder. Eğitimde aksama olmaması için aşı oranını artırmamız gerekiyor. Bu anlamda her kesimden insana görev düşüyor. Eğitimin kesintiye uğramaması için her türlü önlemi aldık. Aşı için resmi kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesimleriyle seferber olmamız ve bu hastalığı yenmemiz gerekiyor. Üniversitemiz açıldı. İnşallah ilk 2-3 hafta vaka sayısında artış olmazsa daha sonra artış beklemiyoruz. Kurallara uyma konusundaki hassasiyetlerinden dolayı Van halkına teşekkür ediyor, aşı konusunda da aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum” dedi. ifadeleri kullandı.

Van'da taziye yasak #2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu