Gündem

Van Gölü’nün suyu çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler gün yüzüne çıktı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü’nden suların çekilmesiyle bin yıllık mikroplar ortaya çıktı.

Van Gölü'nün suyu tükendi, binlerce yıllık mikrobiyaller gün yüzüne çıktı.

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı İncekaya köyünde suların çekilmesiyle mikrobiyal çeşitler ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün yüzeyine çıkan mikrobiyolitlerin yarım metre büyüklüğünde olduğu gözlemlendi.

Türkiye’de yağışların azalması ve iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık ve Van Gölü havzasında suların çekilmesi bölge insanlarını da endişelendiriyor.

DENEYİMLİ BİYOLOJİ DUYURULDU

Mikrobiyolitler cansız, cansız taşlar değildir. Moleküler biyolog Vedat Atlı, bunların bakteri, alg ve siyanobakterilerin oluşturduğu yapılar olduğunu söyledi. “Bu yıl kuraklık nedeniyle Van Gölü çekildi. Van Gölü’nün çekilmesiyle mikrobiyal denilen yapılar ortaya çıktı. Peki bu mikrobiyaller nedir? Bu mikrobiyaller gerçekten cansız, cansız şeyler değil, taş değiller, bunlar Van Gölü bildiğimiz gibi mineralce zengin, sodalı bir göl. Dünyanın en büyük sodalı gölü. gökdelen gibi yıllar.” dedi.

Van Gölü’nün suyu tükendi, binlerce yıllık mikrobiyoller gün ışığına çıktı VİDEO

“MUHTEŞEM İNŞAATLAR GÖRÜNÜYOR”

Göl dibinde mikropların bazı yerlerde 8 metreye, bazı yerlerde ise 10 metreye kadar büyüdüğünü kaydeden Atlı, şöyle konuştu: “Tabii ki göl çekilince onları daha rahat görebiliyoruz. Bu muhteşem yapılar ortaya çıktı. Bunlar güzel şeyler ama bunun sebebi nedir? Göl çekildi, bu yıl korkunç bir kuraklık var. Yani baktığımız zaman yaylalarda haziran ve temmuz başına kadar bekleyen kar bu sene haziran başında sona erdi. Bu yüzden karda biraz yağmur yağdı. Yağmur yağmadı. Genel olarak gölü besleyen dereler de vardır. Bu akarsularda tarımsal faaliyetler ve bilinçsiz sulama nedeniyle sular göle ulaşamamaktadır. Böylece havzaya daha az su dökülür. Havzaya daha az su döküldüğü için kuraklık olduğunda göl geri çekilir. Bu, alarm zillerinin çaldığı anlamına geliyor.” ifadeleri kullandı.

Van Gölü'nün suyu tükendi, binlerce yıllık milenyumlar gün ışığına çıktı #1

“GEREKEN ZAMAN GÖRÜN”

Bilinçli tarıma acil dönülmesi gerektiğini vurgulayan Atlı, şunları kaydetti: “Havzayı besleyen sulardaki barajların etkin kullanılması gerekiyor. Gerektiğinde bu sulama yapılmalı veya damla sulama sistemleri kullanılmalıdır. Yani konvansiyonel sulama sistemleri gölü tehlikeye atıyor. Zaten küresel bir iklim değişikliği var ve bir kuraklık var. Bu nedenle daha fazla alevlenmesin diye herkesi bilinçli olarak sulamaya çağırıyorum” dedi. dedi.

Van Gölü'nün suyu çekildi, binlerce yıllık mikrobiyal türler ortaya çıktı #2

Van Gölü'nün suyu çekilmiş, binlerce yıllık asırlar gün yüzüne çıktı #3

Van Gölü'nün suyu çekildi, binlerce yıllık milenyumlar gün yüzüne çıktı #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu