Sağlık

Uzmanlardan araştırma: Koronavirüs aşısı sperm sayısını artırıyor

Koronavirüsün erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalarda, hastalığın sperm sayısında azalmaya neden olduğu tespit edildi. aşının arttığı tespit edildi.

Uzman araştırması: Coronavirüs aşısı sperm sayısını artırıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Androloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Ateş Kadıoğlu, kadın ve erkekte koronavirüs görülme sıklığının aynı olmasına rağmen erkeklerde yoğun bakım oranının daha yüksek olduğunu belirtti.

Kadıoğlu, bu farklılığa neden olan faktörün araştırmalarda erkeklik hormonu testosteron olarak belirlendiğini söyledi.

ERKEK HASTALARDA TESTLER ETKİLENİYOR

ACE2 reseptörünün akciğerler, testisler, kalp, mesane ve böbrekler gibi bazı organlarda bulunduğunu açıklayan Kadıoğlu, özellikle orta ila şiddetli koronavirüs geçirmiş erkeklerde testislerin de etkilendiğini söyledi.

Kadıoğlu, genç erkeklerde testis tutulum oranının yaşlı erkeklere göre daha yüksek olduğuna dikkat çekti. “Çünkü ACE2 reseptörü 30 yaşındaki erkeklerde 70 yaşına göre iki kat daha fazla tespit edildi. Bu reseptörlerin daha çok testislerde yer alması ve Kovid-19 virüsünün testise yerleşmesi, yani burada bazı değişiklikler olması nedeniyle, iltihaplanmaya neden olur. “Sperm, testis ve testosteron üreten hücrelerde değişiklikler olur. Sonuç olarak her 4 erkekten 1’inde sperm sayısı, hacmi ve hareketliliğinde azalma olur. Aynı zamanda testosteron düşer.” bilgileri verdi.

Uzman araştırması: Coronavirüs aşısı sperm sayısını artırıyor #1

“SAYIDA AZALMA”

Kadıoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi’nin yaptığı çalışmada, hastalığı olanlarda testosteron oranının düştüğünün gözlemlendiğini, ciddi bir hastalığı olanlarda ise testosteron oranının biraz daha düşük bulunduğunu söyledi. “Kovid-19’un kendisi erkeklerde sperm sayısında azalmaya ve çocuk sahibi olmada bazı sorunlara neden oluyor.” deyimini kullandı.

“Aşı sperm sayısını artırıyor”

Kadıoğlu, bazı kişiler “Aşı kısırlığa neden olabilir” Aşılı erkekler görüşünde olduğunu hatırlatarak üreme sistemi ile ilgili çalışmaları şöyle anlattı:

“Aşı ile ilgili çeşitli çalışmalar var. Bir tanesi ABD’den geliyor. Bu çalışmaya yaklaşık 45 hasta alınmaktadır. Bunların yarısı BioNTech, yarısı Moderna ile aşılanmaktadır. Muayenelerden önce ve 70 gün sonra sperm muayene edilmektedir. , sperm parametreleri, sperm sayısı, motilite Aşının sperm sayısı düşük olan erkeklerde bile sperm parametrelerini olumsuz etkilemediği tespit edilerek, “İsrail’de bir tüp bebek merkezine başvurmuşlar. Sperm sayısı normal ve sperm sayısı düşük olan erkekler de var. “Benzer şekilde ABD’deki çalışma orada da doğrulanıyor. Covid-19 üreme sistemini olumsuz etkiliyor Aşının herhangi bir yan etkisi yok ama pozitif olabileceğine dair bazı işaretler var. “Ancak bunların daha detaylı çalışmalarla desteklenmesi gerekiyor.”

Vatandaşların sakin bir şekilde aşı olabileceklerini ve aşıdan değil koronavirüsten korkmaları gerektiğini vurgulayan Kantıoğlu, şunları kaydetti: “Kovid-19’un üreme sağlığına olumsuz etkisi var. Aşının olumsuz bir etkisi yok.” dedi.

“EN ÖNEMLİ NOKTA AŞILAMA”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulmuttalip Şimşek de koronavirüsün ürolojik sistem üzerinde olumsuz etkisi olduğunu, özellikle sperm parametrelerinde ciddi azalmaya neden olduğunu ve testislerdeki çeşitli hücreleri etkilediğini açıkladı. Şimşek, bu etkinin ağır ve orta şiddette olanların üriner sistemlerinde daha belirgin olduğunu belirtti. “Virüs hastaların hem damar yapısını hem de psikolojisini bozarak cinsel işlevi olumsuz etkiliyor. Bunu korumak için virüse bulaşmamalıyız.” dedi.

Cinsel işlevi olumsuz etkileyen bu faktörlerin aşı ile ortadan kaldırıldığını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: “Çalışmalar, aşılanmış bireylerde sperm parametreleri, sayısı ve hareketliliğinde önemli gelişmeler gösteriyor.” Aşı cinsel fonksiyona veya sperm parametrelerine müdahale ediyor mu? “” Bir korku var. Bu korku çalışmalarla ortadan kaldırılır. Vatandaşlarımızın aşı olmasını istiyorum. Bu sayede hem genel bağışıklığı hem de halk sağlığını oluşturacağız” dedi. ifadeleri kullandı.

Uzman araştırması: Coronavirüs aşısı 2 numaralı sperm sayısını artırıyor

“AŞILARDA GÖZLENEN İYİLEŞMELER”

Şimşek, salgın sonrası erkek üreme sağlığına ilişkin çalışmaların İtalya’da hakemlerle aylık olarak yayınlanan Journal of Endocrinological Investigation’da derlendiğini belirterek, Çin ve ABD’de yapılan araştırmalara dikkat çekti. Şimşek konuşmasını şöyle tamamladı:

“Virüs üzerine Çin’de yapılan bir otopsi çalışmasında, Kovid-19’dan ölen 10 kişinin testislerinin incelenmesi, virüsün sperm üreten hücrelerde ciddi bozulmalara neden olduğunu ortaya koydu. Etkisi var mı?” Yaklaşık 2 ay önce yayınlanan bir makale var. Daha önce aşılanmamış 45 kişiden sperm analizi yapılmış, 1. ve 2. doz aşılar 1 ay arayla uygulanmıştır. Bu çalışmada 8 kişilik küçük bir grup bulunmaktadır. Normal şartlarda sperm sayıları da düşüktü. Aşılamadan sonra 8 hastanın 7’sinde sperm analizi normale döndü. Yani aşı insanlar tarafından söylendiği gibi üreme sisteminin bozulmasına etki etmez, tam tersine gelişmeye etki eder” dedi.

Uzman araştırması: Koronavirüs aşısı sperm sayısını 3 artırır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu