Teknoloji

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda duman alarmı sesleri

Duman alarmları Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Rus birimine çarptı. Havanın temizlenmesinin ardından istasyon normale döndü.

Uluslararası Uzay İstasyonunda bir duman alarmı çalıyor

bilim adamları ve astronotlar, Uluslararası Uzay istasyonu Yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar yapmaktadır.

Başlangıçta ortalama ömrü 30 yıl olan uzay istasyonu için son tarih 2024 yılına kadar açıklandı. Bu tarihten sonra bu dev yörünge yapısı artık kullanılmayacak.

Son zamanlarda istasyonda olaylar arttı. Geçen aylarda istasyonda bir delik bulundu ve şimdi duman alarmı devreye girdi.

RUS BİRİMİNDE PANİK SİGARA İÇME

Rusya Federal Uzay Ajansı’ndan (Roscosmos) yapılan açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Zvezda biriminin pil bölmesinde bugün duman alarmlarının duyulduğu belirtildi.

Alarmların sesi nedeniyle hava temizleme filtrelerinin devreye girdiği bilgisini içeren açıklamada, “Hava temizlendikten sonra mürettebat günlük rutinlerine döndü. Rus birimindeki tüm sistemler normal çalışıyor.” ifadesi kullanılmıştır.

Açıklamada, istasyondaki Rus kozmonotların da bugün yapılması planlanan uzay yürüyüşlerini yapacakları paylaşıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu # 1'de duman alarmı sesleri

ZARARLAR ARTTI

Rus uzay şirketi RSC EnerjiRus kozmonotlarının istasyonda sürekli olarak yeni çatlaklar tespit ettiğini duyurdu.

Rus yetkililer, 23 yıldır faaliyette olan istasyondaki ekipmanın eski olduğunu ve 2025 yılına kadar hazır olacağını söylüyor. çöp yığını Depoya dönüştürüleceğini iddia ediyor.

RUSYA’NIN ÇEKİLMESİ

Öte yandan, geçen Ağustos ayında Rus Uzay Ajansı (roskozmos) Başkan Rogozin, ABD’nin Rus uydularının fırlatılmasını engelleyen uzay sektörüne yönelik yaptırımları kaldırmaması halinde Moskova’nın 2025 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekileceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu