Ekonomi

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması istiyoruz

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yuliya Sviridenko, Türkiye ile ülkenin tüm sektörlerinin çıkarlarını mümkün olduğunca dikkate alacak bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak istediklerini açıkladı.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması istiyoruz

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yuliya Sviridenko, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri değerlendirdi.

“TÜRKİYE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İSTİYORUZ”

Sviridenko, 2011 yılından bu yana STA için 11 resmi toplantı yapıldığını ve sürecin devam ettiğini söyledi. “Ukrayna tarafı, ülkenin tüm sektörlerine mümkün olduğunca fayda sağlayan (Türkiye ile) bir serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor.” deyimini kullandı.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko: Türkiye ile 1 numaralı serbest ticaret anlaşması istiyoruz

“UKRAYALI İŞ ADAMLARI TÜRKİYE’DE AÇILMAK İSTİYOR”

Sviridenko, Ukrayna iş dünyasının büyük çoğunluğunun Türkiye pazarına açılmaktan yana olduğunu kaydetti. Sviridenko, ikili işbirliğinin ana alanlarının bilgi teknolojileri, inovasyon, sanayi, enerji ve enerji verimliliği, lojistik, ulaşım altyapısı ve turizm olduğunu söyledi. 2021 yılının ilk 9 ayında Türkiye, Ukrayna ile ticaret hacmi bakımından Çin, Polonya, Almanya ve Rusya’nın ardından 5. sırada yer alıyor. bilgileri verdi.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması istiyoruz #2

MAL TİCARETİ 50 KAT ARTTI

Luliya Sviridenko, Ukrayna-Türkiye Hükümetlerarası Ticaret Komitesi’nin 12. Toplantısında, ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması için turizmden enerjiye birçok konunun ele alındığını hatırlatarak, “Bu yılın Ocak-Eylül döneminde iki ülke arasındaki mal ticareti geçen yıla göre yüzde 50 artarak 5 milyar dolara ulaştı.” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin yatırım işbirliği alanında geliştirilmesi gerektiğini belirten Sviridenko, 2021’in ikinci yarısında işbirliğinin yeniden canlandığını kaydetti.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması istiyoruz #3

YENİ KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ PROJELERİ

Ukrayna Ekonomi Bakanı Sviridenko, sanayi bölgeleri, imtiyazlar ve kamu-özel ortaklıkları alanlarında stratejik yatırımcıların Ukrayna’ya çekilmesini hızlandırmak için çeşitli programların başlatıldığını belirterek, iki önemli tavizin imzalanmasına dikkat çekti. Yeni yasalar sayesinde Kherson ve Olvia limanları.

Söz konusu pilot imtiyazların Ukrayna’nın altyapısına yatırım çekmede kamu-özel ortaklığı modelinin etkinliğini gösterdiğini belirten Sviridenko, karayolu ve liman altyapısı alanında yeni kamu-özel ortaklığı projelerinin yolda olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Ukrayna’nın en önemli stratejik ortaklarından biri olduğunu kaydeden Sviridenko, iki ülke arasındaki uzun vadeli ve yakın bağların ekonomik ilişkilere de olumlu katkı sağladığını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu