Ekonomi

Ukrayna Bitcoin’i finansal varlık olarak yasallaştırdı

Geçen gün ilk kez Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador’dan sonra Ukrayna şimdi de Bitcoin’i yasallaştırdı.

Ukrayna, Bitcoin'i finansal varlık olarak yasallaştırıyor

El Salvador, resmi para birimi olarak kullanmaya başladıktan sonra, Ukrayna parlamentosu dün Bitcoin’i yasal temele koyan bir yasa çıkardı.

Bu kabulün El Salvador’daki uygulamadan sapan yönleri var. En önemli fark, Bitcoin’in günlük harcamalar için kullanılamamasıdır.

BITCOIN BU KEZ RESMİ PARA BİRİMİ DEĞİL, MALİ MÜLKİYET OLARAK KABUL EDİLİR

El Salvador’un aksine, Ukrayna’da kripto para birimleri resmi ödeme aracı olarak değil, finansal varlıklar olarak tanımlanır.

Ukrayna, Bitcoin'i finansal varlık olarak yasallaştırıyor #1

UKRAYNA’DA HAKKI BÜYÜK KABUL ETTİ

Ukrayna parlamentosu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasal olarak tanıyan yasayı 276 evet ve 6 hayır oyu ile kabul etti. Daha önce, ülkede kripto para ticareti konusunda herhangi bir kısıtlama yoktu.

BORSALAR YASAL OLARAK KORUNAN DOLANDIRICILIKTIR

Ancak yasanın Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky imzasıyla yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para birimleri yasal zemin kazanıyor. Bu şekilde yatırımcılar ve kripto para borsaları kendilerini yasal olarak dolandırıcılardan koruyabilecekler.

ESKİ UYGULAMA YASALDIR

Şu anda, Ukraynalılar kripto para ticareti yapabiliyorlardı. Dolayısıyla yasa meclisten geçtiği için bu ülkeden kripto para talebi patlaması yaşanması beklenmiyor.

BITCOIN YARALARI YARALAR

2 gün önceki çöküşün ardından yaralarını sarmaya çalışan Bitcoin, %0,6 düşüşle 46 bin 140 dolara geriledi.

ΕΘΕΡΑΙΟΣ ΑΝΕΣΕΙ

Ethereum ise günlük yüzde 1.37 artışla 3.487 dolara yükseldi.

SOL KALDIRILDI

Solana ise %22 artışla 205 dolara yükseldi.

Biteksen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu