Teknoloji

Türksat 5B’nin fırlatılması için güzergahtaki kontroller yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat 5B uydusunun fırlatılması için güzergah üzerinde tüm kontrollerin yapıldığını söyledi.

Türksat 5B'nin fırlatma rotasında kontroller yapıldı

Uzayda uydusu bulunan 30 ülkeden biri olan Türkiye’de aktif uydu sayısı Türksat 5B’nin fırlatılmasıyla 5’e çıkacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat 5B uydusunun uzaya fırlatılacağı ABD’deki Cape Canaveral üssündeki Space X uydu fırlatma merkezinin önündeki toplantıda konuştu.

Sayan, Türksat 5B uydusu için son testlerin tamamlandığını ve geri sayımın başladığını söyledi.

19 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydumuz, Space X Falcon 9 roketi ile 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 06:58’de fırlatılacak.” açıklama yaptı.

“ŞİMDİYE KADAR SORUN YOK”

Türkiye’nin son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu liderliğinde uydu kapasitesini ikiye katladığını vurgulayan Sayan, şunları kaydetti: “Bu yılın başında Türksat 5A uydusu fırlatıldı ve ödül törenini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda Türksat yerleşkesinde gerçekleştirdik. 5A’yı bu yılın başlarında piyasaya sürdük. “Türksat 5B’nin fırlatılması için güzergah üzerindeki tüm kontrolleri yaptık, şu ana kadar bir sıkıntı yok, hazırlık. Zamanında bir sıkıntı olmazsa uydumuzu uzaya fırlatmış olacağız.” deyimini kullandı.

Türksat 5B 1 numaralı fırlatma rotası incelendi

“TÜRKİYE’NİN TÜM HAKLARINI UZAYDA KORUYACAĞIZ”

Sayan, Türkiye’nin uydu kapasitesindeki artışa da değinerek, Türksat 6A uydusunun 2023 yılında uzayda yerini alarak Türkiye’nin uzaydaki haklarını koruyacağını söyledi.

Sayan, geçmişte uydu sistemlerinin ağırlıklı olarak yayın amaçlı kullanıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bugün elbette uydularımızı yayın için kullanıyoruz ama köylerimizde, ticari olarak, sağlayıcıların interneti kullanamadığı yerlerde, özellikle internet hizmetlerinde ve kablo ile internete ulaşamadığımız yerlerde uydu interneti sağlıyoruz. . bugün fırlatacağımız uydu sadece ülkemizin kapsama alanında değil, aynı zamanda Akdeniz’de. “Güney İtalya’dan başlayarak Afrika’nın büyük bir kısmı kapsanacak. Bu da onların iletişimine doğrudan katkı sağlayacağımız anlamına geliyor. Ülkemiz bu hizmeti ihraç edecek” dedi.

Türksat 5B 2 numaralı fırlatma rotası incelendi

“UYDU ÜRETİM VE İHRACATI YAPILAN ÜLKELER KATEGORİSİNDE HAREKET ETTİRECEKTİR”

Sayan, Türksat 5B’de yerellik açısından Türk haberleşme sisteminde yaşananlara da değinerek, yerellik için neler yaptıklarını anlattı.

Uyduda yer deneyiminin önemine dikkat çeken Sayan, şunları kaydetti: “Ne üretirseniz üretin, yerde uydu tecrübeniz yoksa bu ürünleri satamazsınız. Türksat 5B uydusunun biri ASELSAN, diğeri yerli firma tarafından geliştirilen iki parçasını kurduk, uydumuzda tüm yer testlerini yaptık.Uydu kullanımı sonucunda ihraç edebileceğiz.Uydu kullanımı sonucunda ihraç edebileceğiz.Üstünde Türksat 6A uydusunu yaptık. tamamen yerli milli kaynakları artırıyoruz. “Şimdiye kadar sadece kendi yerli birimlerini uydularına koyan ve bundan sonraki aşamada kendi uydusunu üreten uyduyu alabiliyor ve kullanabiliyoruz. İhracat kategorisine gireceğiz. ülkeler.” . dedi.

6A’nın detaylarına da değinen Sayan, Türkiye’nin son 3 yılda uydularının kapasitesini 2’ye çıkardığını söyledi.

Türksat 5B #3 fırlatma rotası incelendi

“2023’TE 6A’YI UZAYA KOYACAĞIZ”

Sayan, Yeni Ekonomik Model’de olduğu gibi üretimi ve istihdamı artırarak sonuç almaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Türksat 6A’da üretim potansiyelimizi ortaya çıkarabilecek en büyük projelerden biri bu. Uydu alanında dünyada ilk 20 içerisindeyiz ve daha da yukarılara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz. Uydu alanında , Kurumlarımızın birlikte çalışmak ve Türkiye’yi mevcut seviyesinin üzerine çıkarmak için çaba sarf ettiği her şey, üretimle nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğimizi gösterebileceğimiz en önemli projelerden biridir.6A’da son testler. mekanik model yapıldı şimdi bitmeye hazır bu testler bittikten sonra fırlatacağımız gerçek ana uydunun tüm testlerini yapacağız ve 2023’te uzayda 6A’ya ulaşacağız. Buradan fırlatacağız, teklifler tamamlandı.”

Türksat 5B #4 lansmanı için güzergah üzerinde kontroller yapıldı

” TÜRKİYE’NİN BÜYÜK KONSEPTİ’NİN MOBİL PARÇASI ”

Türksat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yüksek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ve Bakan Karaismailoğlu’nun liderliğinde tek hedeflerinin tam bağımsız bir Büyük Türkiye olduğunu belirtti.

Büyük Türkiye konseptinin önemli bir parçasının lokasyon olduğunu vurgulayan Yükseksek, şunları kaydetti: “Vatandaşlık sabah kalktığınızda yerelleşelim dediğimiz bir şey değil, bir süreci ve bir yaşam döngüsü var, yavaş yavaş yerine getirmemiz gerekiyor. Türksat 5B de bu noktada çok önemli.” dedi.

Yüksek, uzayda ürün yaşam süreçlerinin önemine dikkat çekerek, bunların endüstride kabul görmelerinin ve benimsenmelerinin ve uzayda geçirdikleri aktif çalışma sürelerinin önemine vurgu yaptı. Lise, “Türksat 5B ile ilk kez başlıyoruz. Bu önemli bir adım. Büyük bir Türkiye ve yerlileşme için önemli bir adım. Tüm bunlar bize daha sonra 6A’nın geliştirilmesinde güç verecek. Türkiye’yi istediğimiz noktaya getirin” dedi. deyimini kullandı.

Türksat 5B #5 fırlatma rotası incelendi

“TÜRKSAT 5B İLE VERİ İLETİŞİM DÖNGÜSÜMÜZÜ ARTIRACAĞIZ”

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5B ile diğer uydular arasındaki farka değinerek 2021’in kendileri için önemli bir yıl olduğunu söyledi.

Ertok, aynı yıl uzaya iki büyük uydu gönderebilmenin Türksat için ve kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi.

“Türksat 5B uydusu Türksat için bir dönüm noktası. Şimdiye kadar uydularımıza ağırlıklı olarak televizyon vericisi olarak hizmet verdik. Son yıllarda artan data haberleşme ihtiyacı ile birlikte çoğu operatörde data haberleşme yatırımları arttı. 2017 yılında imzaladığımız sözleşmede Türksat 5B uydusu. Önümüzdeki yıllarda bu ihtiyacın artacağını ve ülkemizin genişbant uydu haberleşme ihtiyacının çok daha ilerilere gideceğini düşünerek uydumuzu yüksek performanslı bir haberleşme uydusu olarak tasarladık. Türksat 5B uydusunun özelliği genişbant internet hizmetidir. Uydumuzla sadece ülkemizde değil, komşu ülkelerde de Orta Doğu, Akdeniz, Kuzey Afrika, Güney Afrika ve Nijerya’da ciddi bir iletişim imkanı sağlayacağız. Önümüzdeki yıllarda uydu fırsatları ile tanışacağız Ülkemizin internet ve genişbant uydu haberleşmesi ağırlıklı olarak 5D uydular ile yapılmaktadır. İki trende paralel olarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türksat 5B ile data iletişimi alanında ciromuzu ve satışlarımızı artıracağız” dedi.

Ertok, Türksat 5B uydusunun 42 derecede çalışacağını ve Türksat 5B ile 42 derecenin data servisleri içinde bir hat pozisyonu haline geleceğini söyledi.

”6 AY İÇİNDE UYDUMUZA GİRMEYİ HEDEFİYORUZ”

Türksat 5B uydusunu Türksat’ın amiral gemisi olarak nitelendirdiklerini kaydeden Ertok, şunları kaydetti:Türksat 5B, şirketimizin en güçlü ve yetenekli uydusu olacak. Şirketimizi ileriye taşıyacak ve ülkemizin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Başarılı bir fırlatma sonunda yaklaşık 6 ay içerisinde uydumuzu fırlatmayı hedefliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu