Gündem

TURKOVAC’ın Faz 3 çalışmaları Kırgızistan’da da yapılacak

Fuat Oktay, Kırgızistan’da Türkiye’nin yerli TURKOVAC koronavirüs aşısının Faz 3 çalışmalarını yürütmek üzere Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

TURKOVAC Faz 3 çalışmaları Kırgızistan'da da yapılacak

Kırgızistan’daki temaslarının ardından eve dönüş Başkan Yardımcısı Fuat Oktayyerli koronavirüs aşısı hakkında açıklamalar yaptı.

KIRGIZİSTAN İLE ANLAŞMA İMZALANDI

Octay, yerel aşı TÜRKOVAKCumhurbaşkanı Sadir Çaparov ile projenin 3. etap çalışmalarını Kırgızistan’da da yürütmek için anlaşmaya varıldığını söyledi.

Çaparov ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Oktay, “Yerli aşımızı sadece milletimizin değil tüm insanlığın hizmetine sunmak için durmaksızın çalışıyoruz. Hayırlı olsun.” dedi.

“PEK ÇOK ÜLKE İLE GÖRÜŞMEK İÇİN”

Oktay, Faz 3 çalışmalarının yürütülmesi için başta Pakistan, Azerbaycan, Arjantin, Kolombiya ve Polonya olmak üzere birçok ülke ile müzakereler devam ediyor” dedi. bu çalışmalarla yerel aşılara ilişkin bilgilerin paylaşılması. TÜRKOVAKAşının tüm dünyada kullanılan bir aşı olması ve uluslararası bir nitelik kazanması için önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Oktay dedi ki:

“Doğal aşımız TÜRKOVAK Edindiğimiz bu tecrübe ile uluslararası anlamda diğer yerli aşı çalışmalarında da hızlı ilerleme kaydedeceğiz. TÜRKOVAKacil kullanım onayı için başvuru aşamasına yaklaşılıyor. Diğer yandan VLP aşımız Faz 3 uygulama aşamasına geldi, bir yandan seri üretim kapasitemizi artırma çalışmalarımız devam ediyor. Yetkili kurumlarımız, halihazırda aşı üretme, kapasite artırma, teknik ve finansal destek sağlama kapasitesine sahip özel sektör firmalarımızla yakın işbirliği içinde çalışıyor” dedi.

TURKOVAC Faz 3 çalışmaları Kırgızistan'da da yapılacak #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu