Ekonomi

Türkiye’nin küresel emisyonlardaki payı yüzde 1

Türkiye, Paris Anlaşması’nı onaylayarak iklim değişikliğiyle mücadelesini hızlandırmayı planlarken, 2020 yılında dünya emisyonlarındaki payının %1 olduğu açıklandı.

Türkiye'nin dünya emisyonlarındaki payı %1

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) bu yıl 234 bilim insanının katkılarıyla yayınladığı bir rapora göre, küresel ısınma, insan faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonlar nedeniyle son 2 bin yılda eşi görülmemiş bir şekilde arttı.

Şu anda 1 derecenin üzerinde ısınan gezegen için en büyük tehdit olan emisyonların 2030 yılına kadar yarıya indirilmesi ve 2050 yılına kadar sıfırlanması gerekiyor.

PARİS SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA SINIRLI SICAKLIĞIN 1.5 DERECE YÜKSELİŞİNİN AMACI

Paris Anlaşması uyarınca küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için emisyonları azaltmak için iddialı ve acil önlemler gerekiyor.

Türkiye'nin dünya emisyonlarındaki payı yüzde 1 #1

ELEKTRİK SEKTÖRÜNDEN GELEN EMİSYON YÜZDESİ

Centre for Climate and Energy and Climate Trace’in verilerine göre, insan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel sera gazı emisyonlarının %76’sı karbondioksit, %16’sı metan ve geri kalan %8’i oksit, nitrojen ve diğerlerinden kaynaklanmaktadır.

Küresel emisyonlar son 70 yılda keskin bir şekilde artarken, 1990 yılında 35 milyar ton karbondioksit emisyonu 50 milyar tona ulaştı.

ELEKTRİKTEN KAYNAKLANAN EMİSYON YÜZDESİ

Geçen yıl dünyaya 50 milyar 600 milyon ton eşdeğer karbondioksit emisyonu salınırken, bu emisyonların %26,8’i elektrik, %19,2’si sanayi üretimi, %13,5’i ulaşım, %12,7’si tarım ve %10’u ise yüzde 0,8’inden kaynaklandı. petrol ve gaz ve %8.4’ü binalardan kaynaklanmaktadır.

Türkiye'nin dünya yayınlarındaki payı 1# 2

İLGİLİ ATIK SEKTÖRÜ 6,5 EMİSYON YÜZDESİ

Atık sektörü emisyonların yüzde 6,5’ini ve deniz sektörü yüzde 2’sini oluşturdu.

Fosil yakıtların özellikle elektrik üretimi ve iletiminde yoğun kullanımı küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden biri iken, başta kömür olmak üzere fosil yakıtların kullanımının durdurulması, sıcaklık artışının 1 ile sınırlandırılması açısından kritik önem taşıyor. 5 puan.

DÜNYA EMİSYONLARINDAN EN BÜYÜK SORUMLU ÇİN

Dünyanın en büyük kömür üreticisi ve tüketicisi olan Çin, küresel emisyonların %26,9’undan sorumluydu (13 milyar 630 milyon ton karbondioksit eşdeğeri).

Dünya emisyonlarının çoğunu oluşturan Asya ülkelerinde, 1950’den bu yana emisyon artışı hızlandı ve Çin, yıllık emisyonlarda Amerika Birleşik Devletleri’ni geride bıraktı. “en büyük kirletici” unvanı aldı.

Bunu %12,2 ile ABD (6 milyar 180 milyon ton karbondioksit) ve %7,35 ile Hindistan (3 milyar 720 milyon ton karbondioksit eşdeğeri) izledi.

Türkiye'nin dünya emisyonlarındaki payı yüzde 1 # 3

TÜRKİYE DÜNYA EMİSYONLARINDA 1 KALİTE PAYI VAR

Türkiye geçen yıl 530 milyon ton karbondioksit eşdeğeri ile dünya salımlarında %1 pay alarak dünyada 16. sırada yer aldı.

Türkiye’deki emisyonların yüzde 24,1’i elektrik sektöründen, yüzde 21,2’si sanayiden, yüzde 15,8’i ulaşımdan, yüzde 13,8’i binalardan, yüzde 11,1’i atıklardan, yüzde 9,3’ü tarımdan kaynaklandı ve denizcilik, petrol ve gaz sektörlerinden kaynaklandı. kalan yüzde 4,7.

TÜRKİYE emisyon artışını %21 azaltmayı taahhüt ediyor

Önümüzdeki ay onaylanacak olan Paris Anlaşması ile iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir döneme giren Türkiye, önceki taahhüdü kapsamında emisyon artışını %21 oranında azaltmayı taahhüt ediyor. Anlaşmanın onaylanmasının ardından Türkiye’nin yeni bir emisyon azaltım hedefi belirlemesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu