Ekonomi

Türkiye-Mısır müzakerelerinde ikinci tur başladı

Doğu Akdeniz ekseninde Mısır ile Türkiye ve Libya arasındaki müzakereler bugün ve yarın devam edecek. Doğu Akdeniz’deki uzlaşmanın her iki ülkeye de fayda sağlayacağı beklentisi var.

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu başladı

Doğu Akdeniz ve Libya, bBölgesel olarak bu iki ülke, iki ülkenin doğrudan rekabet içinde olduğu ve uzlaşma halinde her iki ülkenin de kazanabileceği iki ana alan olarak öne çıkıyor.

İLK İLETİŞİMLER ANLAM DÜZEYİNDE BAŞLADI

Türkiye-Mısır ilişkilerinin yumuşatılabileceğine dair ilk sinyallerin kamuoyuna yansımasının üzerinden bir yıl geçti. Bilgilendirme amaçlı başlayan temasların sonuçlarıyla görüşmeler diplomatik alana taşınmış ve 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet Kahire’de Mısırlı mevkidaşlarıyla bir araya gelmiştir. Bu görüşmelerde, son dönemde rekabet alanı haline gelen ve Türkiye’nin önde gelen ülkeleri arasında yer alan Doğu Akdeniz ve Libya başta olmak üzere Irak ve Suriye gibi bölgesel konular dışında, Türkiye’de Mısır diasporasının hakim olduğu ikili ilişkiler ve ticaret konularının ele alındığı biliniyor. Her iki ülke için de öncelikler

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu 1 numarada başlıyor

MISIR TEMSİLCİLERİ KONULAR TARTIŞILDIKTAN SONRA MEVCUTTUR

Siyasi/jeopolitik bağlamda Doğu Akdeniz ve Libya, ikili ilişkilerde ticaret hacminin artması ve Türkiye’de hemen her görüşü temsil eden Mısırlı muhaliflerin öne çıkması bekleniyor.

DÖRDÜNCÜ AY DÖNEMİNDEN SONRA İKİNCİ KEZ BİR ARAYA GELİYORUZ

Dört ay sonra 7-8 Eylül’de Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Türkiye’yi ziyareti ve dolayısıyla ikinci tur müzakereler, tarafların ilişkilerin yeniden normalleşmesine olumlu yaklaştıklarının bir işaretidir.

DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’SİZ BİR EŞİTLİĞİN İŞLEYEMEYECEĞİNİ GÖRMEK MISIR İÇİN ÖNEMLİDİR

Bu anlamda Mısır’ın Doğu Akdeniz’de Türkiye’siz bir denklemin yürümeyeceğini görmesi ve Yunanistan ile imzaladığı anlaşmalarda Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkate alınması önemli bir göstergedir. Türkiye’nin Libya hükümetinin yanında olmasına rağmen, tarafların birbirlerine hassasiyet göstermesi nedeniyle Mısır’la karşı karşıya gelmemek ve 2020’nin başından itibaren üst düzey istihbarat toplantıları yapmak için hassasiyet göstermeleri de önemli.

Bu iki alanda atılacak adımlar ikili ilişkilerin tanımlanmasında önemlidir. Bu bağlamda Mısır’ın Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hassasiyetlerine saygılı konumunu sürdürmesi ve Libya’ya geçiş sürecinde olumlu rol oynaması önemlidir. Sürecin bu düzeyde ilerlemesinin iki ülkeyi hem Doğu Akdeniz’de hem de Libya’da kazançlı bir noktaya getirmesi bekleniyor.

Mısır’ın 2022 yılına kadar dengeyi yeniden sağlamak için Doğu Akdeniz’deki rezervlerini bu hedefe ulaşmak için kullanması gerekiyor. Daha büyük gaz sahası Zohr’a rağmen, bu rezervlerden yararlanamaması, Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki politikasını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu # 2 başlıyor

DOĞU AKDENİZ’DE GAZ DEPOLARININ KULLANIMI MISIR İÇİN ÖNEMLİ

Doğal gaz rezervlerinin özellikle Doğu Akdeniz’de kullanılması Mısır için büyük önem taşımaktadır. 2000’li yılların başında Mısır, Arap boru hattı üzerinden İsrail, Suriye ve Ürdün’e gaz satarken, 2012’den sonra ithalatçı konumuna geldi. Elektrik üretiminin de gaza bağlı olduğu düşünüldüğünde, doğal gaz rezervlerinin çıkarılmasının ve kullanılmasının önemi ortaya çıkıyor. Mısır ve Türkiye için Doğu Akdeniz. 2022 yılına kadar dengeyi yeniden sağlamayı hedefleyen Mısır’ın bu hedefe ulaşmak için Doğu Akdeniz’deki rezervlerini kullanması bekleniyor.

MISIR’DAN DOĞU AKDENİZ POLİTİKASINI KONTROL ETMESİ BEKLENİYOR

İki ülke arasındaki ticari ilişkileri inceleyen uzmanlar, Mısır’ın en büyük doğalgaz sahası Zohr’a sahip olması, ancak bu rezervlerden yararlanamaması nedeniyle Doğu Akdeniz’e yönelik politikasını gözden geçirmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Doğu Akdeniz’de Türkiye ile işbirliğinin her iki ülke için de önemli ekonomik sonuçlar sağlayacağını savunuyor.

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu #3'te başlıyor

TÜRKİYE-MISIR ARASINDAKİ EKONOMİK İLİŞKİLERDEKİ İLERLEME İYİLEŞİYOR

Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret, bozulan siyasi ilişkilere rağmen istikrarlı bir şekilde devam etti. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi 2016 ve 2017 yıllarında kısmi bir düşüş yaşansa da sonraki yıllarda toparlanma olduğu görülmektedir. 110 milyona yakın nüfusa sahip Mısır’ın uygun koşullarda üretim ve yatırım yapabileceği ülkelere ihtiyacı var. Türk tarafında Mısır, nüfusu ve Afrika’ya girişi nedeniyle Türk ekonomisine katkı sağlayabilmektedir.

10 yıldır 240-260 milyar dolar arasında değişen Mısır’ın GSYİH’si nüfus artışının çok gerisinde. Sonuç olarak, kişi başına düşen gelir azaldı ve gelir dağılımı giderek daha dengesiz hale geldi. Ekilebilir arazi miktarı %30-35 civarındadır ve ne yazık ki son yıllarda yaşanan kuraklık tarım sektörünü daha da zor duruma sokmuştur. Sudan Barajı’nın tamamlanması su kullanımını azaltacak ve tarımsal verimliliği azaltacaktır. Türkiye’nin bu alanlarda Mısır’a yapacağı know-how ve diğer katkıların aktarılması, ileride karşılaşabileceği sorunları azaltacaktır.

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu # 4'te başlıyor

Müzakerelerin bölgesel, jeopolitik ve ticaret sektörlerinde devam etmesi halinde “Mısır’ın muhalifleri meselesine” çözüm bulmanın daha kolay olacağına inanılıyor. Bu anlamda tarafların maksimalist ve katı tutumlardan uzak durması olumlu bir ilke olacak şekilde öngörülmüştür.

Türkiye-Mısır müzakerelerinin ikinci turu 5 numarada başlıyor

MÜZAKERELERİN DEVAMINI BEKLİYORUZ

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik müzakereler beklenen hızda ilerlemese de 8 yıllık aradan sonra olumlu bir hava içinde ve önemli bir kesinti olmadığı sürece müzakerelerin devam etmesi bekleniyor. Yakın gelecekte, müzakereler olgunlaşır ve karşılıklı güven sağlanırsa, tüm konularda tam bir anlaşma beklenmeden karşılıklı büyükelçilerin atanması gündeme gelebilir. Bu adım sadece siyasi normalleşmeyi kolaylaştırmakla kalmayacak, iki ülkenin akademisyenleri, gazetecileri, aydınları ve işadamları için psikolojik rahatlama ve hareket özgürlüğü sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu