Gündem

Trabzon’da 43 yıl sonra gazilik unvanına kavuştu

Trabzonlu Mustafa Tiryaki, ıanlıurfa’da askerlik görevi sırasında çatışmada yaralanarak 43 yıl sonra gazi unvanı ve madalyasını aldı.

Trabzon'da 43 yıl sonra gazi unvanını aldı

Trabzon’un Arsin ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Mustafa Tiryaki, 1977-1978 yılları arasında vatanı olarak görev yaptığı İanlıurfa’ya gitmeden iki ay önce Suriye sınırında silah kaçakçılarıyla girdiği silahlı çatışmada ağır yaralandı.

Bir süre Gaziantep ve Ankara’da hastanelik olan Tiryaki, taburcu olduktan sonra döndüğü memleketi Trabzon’da çeşitli zamanlarda gazi unvanını almaya çalıştı ancak başaramadı.

Trabzon’da 43 yıl sonra gazi unvanını aldı VİDEO

7 YIL ÖNCE FARKLI İŞLEM YAPILMIŞ BİR NÜKLEER

7 yıl önce gittiği hastanede kafasına kurşun sıkıldığı belirlenen Tiryaki, 1.5 yıl önce açtığı dava ile istediği unvan ve madalyayı elde etti.

Beş çocuk babası Tiryaki, çarpışma sırasında vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını, yüzünden 4 mermi ve mermi parçasının çıkarıldığını söyledi.

43 yıl sonra Trabzon'da gazi unvanını aldı #1

“HİÇBİR ŞEKİLDE BIRAKMIYORUM”

Tedavisinin ardından gazi unvanı için başlayan mücadeleyi anlatan Tiryaki, şunları kaydetti: “Alay komutanı dava açmamı önerdi, 1979’da ilk davayı açtım ama sonucunu takip edemedim. Danıştay 30 bin lira tazminat almaya karar verdi ama hiçbir devlet görevlisi beni bulamayınca, 10 yıl sonra para Maliye Bakanlığı’na gidiyor, gazi değilim ama rahatsızlığım devam ediyor. “Hiç bırakmadım.” dedi.

43 yıl sonra gazi unvanını aldı Trabzon'da 2.

“HAYATA DEVAM EDECEĞİM BÜYÜK BİR FİYAT OLDU”

Tiryaki, yaklaşık 1.5 yıl önce avukatı aracılığıyla açtığı davayı hastaneden gelen bir raporla kazandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Yaklaşık 5 ay önce tamamlandı. Avukat bana müjde verdi. Kimliğimi aldım, gazilik haklarımı ve namusumu aldım. Bu benim anlatamayacağım bir onur. O kadar mücadele ettin, yüzün mahvoldu. , sen hala kurşunlarla yaşıyorsun, bu sonucu almak çok güzel. Gazi olmanın onuru nedir? Bu mücadelenin sonunda Allah beni kutsadı ve gazi olma şerefine nail oldum” dedi.

43 yıl sonra gazi unvanını aldı Trabzon'da 3.

“DÜNYA İÇİN HER ZAMAN HAZIRIZ”

Gazi dostlarıyla her zaman devletin yanında olduğunu vurgulayan Tiryaki, şunları kaydetti: Bugün ister savaş olsun, ister aynı terör olayları olsun, biz her zaman vatan için hazırız, cephede yer almaya hazırız ve tüm gazi arkadaşlarım aynı fikirde.” ifadeleri kullandı.

43 yıl sonra gazi unvanını aldı Trabzon'da 4.

Trabzon'da 43 yıl sonra gazi unvanını aldı #5

Trabzon'da 43 yıl sonra gazi unvanını aldı #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu