Sağlık

Tırnak yapısının ortaya çıkarabileceği 6 sağlık sorunu

Şeker hastalığından kalp sorunlarına kadar pek çok farklı sağlık sorununu ortaya çıkarabilen tırnakların yapısına ve rengine dikkat edilmesi ciddi sağlık sorunlarının erken teşhisi için oldukça önemlidir.

Tırnakların yapısını ortaya çıkarabilecek 6 sağlık sorunu

Sağlığınızla ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmek için her zaman karmaşık testler yapmanız gerekmez. Bazen ten renginize, saç durumunuza ve tırnaklarınıza bir bakış, vücudunuzda neler olup bittiği hakkında çok şey ortaya çıkarabilir.

Tırnaklarınızda görünen beyaz nokta, pembe renk veya dalgalanma gibi her şeyin farklı bir anlamı vardır ve ciğerlerinizin, kalbinizin ve diğer organlarınızın durumu hakkında fikir verebilir.

Bu noktaları anlamak, ciddi hastalıkları tanımlamanıza ve zamanında uygun önlemleri almanıza yardımcı olabilir.

Tırnakların yapısı ile ortaya çıkabilecek 6 sağlık sorunu #1

TIRNAK YAPISI VE RENKTEN KAYNAKLANABİLECEK SAĞLIK SORUNLARI

İşte tırnaklarınızın ortaya çıkarabileceği bazı sağlık sorunları.

Yarım ay olmadan

Sağlıklı bir insanın tırnağının dibinde her zaman hilal şekli vardır. Bu tırnağın bir parçasıdır ve sağlığınız hakkında çok şey ortaya çıkarır. Bazı durumlarda eksik yarım ay yetersiz beslenme, depresyon veya kansızlıktan kaynaklanabilir. Tırnağınız kırmızı görünmeye başlarsa ve baş dönmesi, kaygı gibi belirtiler yaşarsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Açık veya sarı tırnaklar

Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz, çukursuz ve hafif kırmızımsıdır. Herhangi bir renk değişikliği veya solgunluk ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Soluk tırnaklar karaciğeriniz, böbrekleriniz veya kalbinizle ilgili sorunları yansıtır. Anemi, karaciğer sorunlarının, kalp bloğunun veya yetersiz beslenmenin bir işareti olabilir. Sarımsı bir tırnak, kronik bronşit, tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı ile ilişkilidir.

dalgalı tırnaklar

Tırnaklarınızda darbeler veya dalgalanmalar fark ettiniz mi? Dikey veya yatay çizgiler, böbreklerinizin ve kemiklerinizin sağlığı hakkında çok şey söyler. Tırnakların dalgalı veya çukurlu yüzeyleri, sedef hastalığı veya eklem iltihabı belirtisi olabilir. Tırnak rengindeki bir değişikliğin eşlik ettiği dikey çizgiler de anemiyi gösterebilir. Yatay çizgiler daha şiddetlidir ve böbrek hastalığı gibi altta yatan bir durumu gösterebilir. Tırnaklardaki dalgalanma bazen kalıtsaldır ve yaşla birlikte daha belirgin hale gelir.

kırılgan tırnaklar

Kuru veya kırılgan bir tırnak oldukça sık ve kolay kırılır. Bu tip tırnaklar, altta yatan ve tedavi edilmemiş tiroid hastalığını gösterebilir. Tırnakların sarımsı bir renkle çatlaması veya yırtılması da mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, deterjan, oje ve oje çıkarıcı gibi kimyasallara aşırı maruz kalınması nedeniyle tırnaklar da kırılgan hale gelebilir.

beyaz noktalar

Bir veya iki tırnaktaki beyaz lekeler çinko ve kalsiyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Çok zararlı değil, ancak gelecekte ciddi sağlık sorunlarından kaçınmak için besin alımınızı artırmanız gerekiyor. Beyaz lekelere ayrıca alerjik reaksiyon, mantar enfeksiyonu ve tırnağınızın yaralanması neden olabilir.

koyu çizgiler

Tırnağınızın altında beliren siyah çizgiler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazen sadece kapıyı çalmaktan veya parmaklarınızı yaralamaktan kaynaklanan bir yaralanma veya yaralanma nedeniyle oluşabilirler. Diğer bir neden, bir kanser türü olan melanom olabilir. Bu nedenle uzun süre tırnaklarınızda siyah çizgiler görürseniz hemen doktorunuza başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu