Ekonomi

Ticaret Bakanlığı marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptı

Gıdada enflasyonun artması ve ürünlerin fahiş fiyatlarla satılmasına yönelik şikayetler üzerine Ticaret Bakanlığı ekipleri önlem aldı.

Ticaret Bakanlığı piyasalarda aşırı fiyat kontrolü yaptı

Son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artışları iddialarına karşı harekete geçen Ticaret Bakanlığı’nın kurduğu görev gücü, piyasalarda etiket kontrolleri yaptı.

TİCARET BAKANLIĞI ÖZEL KONTROL GRUBU KURDU

Ticaret Bakanı Mehmet Mous’un talimatıyla, son günlerde ortaya atılan fiyat artışı iddialarını araştırmak üzere bakanlığa bağlı merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel soruşturma ekipleri kuruldu.

Ticaret Bakanlığı, ViDEO pazarlarında aşırı fiyat kontrolü yaptı

AGARA’DA PİYASALAR BUGÜN KONTROL EDİLİYOR

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, bugün Ankara’da marketler için aşırı fiyat artışı ve etiket incelemesi gerçekleştirdi. Ekipler temel ihtiyaçlar için fiyatlara baktı.

Ticaret Bakanlığı 1 numaralı marketlerde aşırı fiyat kontrolü yaptı

ÜRÜNLERİN ETİKET FİYATI VE KASA FİYATI İNCELEMESİ

Testlerde ürün etiket fiyatı ile koli fiyatı, etiket ve baskı bilgisi ve indirim öncesi indirimli ürün fiyatı arasında fark olup olmadığı kontrol edildi. Gruplar rastgele seçtikleri ürünleri kasaya aktararak fiyatları karşılaştırdılar.

Ticaret Bakanlığı 2 numaralı marketlerde aşırı fiyat kontrolü yaptı

“KONTROLLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Benli, çeklerle ilgili ürünlerin kasa fiyatları arasında bir farklılık olup olmadığını da kontrol ettiklerini söyledi. “Tespit ettiğimiz ürünlerin alış ve satış faturalarını aldık, sonra kontrol edip herhangi bir usulsüzlük varsa gerekli önlemleri alacağız. Bakanlığımız denetimlerimize devam edecek. Bu denetimler Bakanlığımız tarafından bireysel şikayet şeklinde veya otomatik olarak yapılmaktadır. “ dedi.

Ticaret Bakanlığı 3 numaralı marketlerde fahiş fiyat kontrolleri yaptı

ÜRÜN BAŞINA 11-110 BİN LİRA ARASINDA İYİ VAR

Denetim sonuçları için uygulanacak ceza hakkında da bilgi veren Benli, aşırı fiyatın tespiti için ürün başına 10 bin 911 liradan 109 bin 911 liraya kadar uygulandığını ve işlemleri kolaylaştıran 452 lira para cezasına çarptırıldığını söyledi. etiket üzerindeki mevzuatı ihlal ediyor.

Ticaret Bakanlığı 4 numaralı marketlerde aşırı fiyat kontrolü yaptı

“FİYAT PROSEDÜRLERİNE İZİN VERİLMİYOR”

Bakanlığın konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Önceliğimiz insan sağlığı başta olmak üzere serbest piyasanın sağlıklı ve düzenli işleyişini sağlamaktır. Serbest ticaret ve piyasa dengesini bozan veya tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunabilir.” Aşırı fiyat artışları ve piyasa bozulmalarının önüne geçilebilir. “Bakanlık olarak temel ihtiyaç fiyatları üzerinden spekülasyon ve kötü niyetli uygulamalara izin verilmeyecektir.”

Ticaret Bakanlığı 5 numaralı marketlerde fahiş fiyat kontrolleri yaptı

Ticaret Bakanlığı 6 numaralı marketlerde fahiş fiyat kontrolleri yaptı

Ticaret Bakanlığı #7 marketlerde aşırı fiyat kontrolü yaptı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu