Gündem

Teksas Valisi sosyal medya şirketlerine de kafa tutuyor

Teksas Valisi Greg Abbott, sosyal medya şirketlerinin Teksas’ta insanları görüşleri nedeniyle kapatmasını önleyecek bir yasayı imzaladı.

Çıkardığı yasalarla adından sıkça söz ettiren Teksas Cumhuriyetçisi Vali Greg Abbott, son olarak maske kuralının kaldırılması ve kürtaj yasağıyla ABD gündemini sarstı.

Vali Greg Abbott, büyük sosyal medya şirketlerinin, görüşleri nedeniyle kullanıcıların hesaplarını kapatmasını ve kısıtlamasını yasaklayan bir yasayı imzaladı.

Teksas valisi de 1 numaralı sosyal medya şirketine meydan okuyor

50’DEN FAZLA ÜCRETSİZ KULLANICI ZORUNLU OLAMAZ

Teksas ofisinden yapılan açıklamada, yasanın Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 50 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerinin, görüşleri nedeniyle kullanıcıları yasaklamalarını engellediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, bu sitelerin içerik yönetimi ve izleme politikalarını açıklamalarının ve kaldırdıkları içerikler için şikayet ve itiraz süreci geliştirmelerinin artık zorunlu olduğu belirtildi.

Teksas valisi de sosyal medya şirketlerine meydan okuyor #2

“TEKS’TE BU YANLIŞ BIRAKMAYACAĞIZ”

Kanun, şirketlerin yasa dışı içerikleri 48 saat içinde kaldırmasını şart koşuyordu.

Abbot yaptığı açıklamada, sosyal paylaşım sitelerinin modern kamusal alanlar haline geldiğini belirterek, sağlıklı sosyal tartışmaların ve özgürce dolaşan bilgilerin olması gerektiğini söyledi.

Başrahip, “Ancak medya şirketlerinde muhafazakar görüş ve görüşleri bastırma eğilimi var. Teksas’ta bu hataya izin vermeyeceğiz.” dedi.

Teksas valisi de sosyal medya şirketlerine meydan okuyor # 3

İŞ DERNEĞİ KARŞI

Yazılı bir açıklamada, ABD’de ifade ve ticaret özgürlüğünü savunan iş birliği NetChoice’un başkanı Steve Delbianco yasayı onayladı. “Muhafazakar değerlerin aksine ve web sitelerini müstehcen, ırkçı, anti-Semitik, nefret söylemi içermeye zorlamak” nedeni ile eleştirilmiştir.

Delbianko, yasanın yönetime internet içeriğini kontrol etme yetkisi vererek ifade özgürlüğünü kısıtladığını vurguladı.

Teksas valisi de sosyal medya şirketlerine meydan okuyor # 4

İLK GERİLİM KONFERANS ÖDÜLÜ İLE BAŞLADI

ABD’deki muhafazakarlar, Silikon Vadisi’nin kendilerini siyasi görüşleri nedeniyle sansürlediğini iddia ediyor ancak şirketler bu suçlamaları kabul etmedi.

Cumhuriyetçiler ve sosyal ağ şirketleri arasındaki ilişkiler, Başkan Trump’ın Facebook, Twitter ve YouTube’dan yasaklandığı 6 Ocak’taki kongre baskından bu yana gergin durumda.

Teksas’tan önce, Mayıs ayında, Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron De Sandis, sosyal medya şirketlerinin kampanya sırasında siyasi adayları engellemesini yasaklayan bir yasayı imzaladı, ancak yasa federal mahkemede engellendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu