Sağlık

Tekrarlayan enfeksiyonlar, diyabet belirtisi olabilir

Birçok farklı semptomla kendini gösteren ve uzun süre tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen diyabet, tekrarlayan enfeksiyonlarla da ortaya çıkabilir.

Tekrarlayan enfeksiyonlar diyabet belirtisi olabilir

Diyabet, sağlığınızı birden fazla şekilde etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Kan şekeri seviyelerindeki ani artışlar, organlarınızın işleyişini etkileyerek sizi birçok sağlık sorununa maruz bırakabilir.

uzun süreli yüksek kan şekeri (hiperglisemi) organlara ve sinirlere zarar verebilir. Tip 1 veya tip 2 diyabetin semptomları oldukça benzerdir, bu nedenle komplikasyon riskleri aynıdır. Bazı durumlarda, hiperglisemi vücutta tekrarlayan enfeksiyonlara da yol açabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar, teşhis edilmemiş veya tedavi edilmemiş diyabetin bir özelliği olabilir.

Diyabet, vücudun şekeri enerjiye dönüştürmek için insülin üretemediği veya kullanamadığı bir durumdur. Kan şekeri seviyelerinde artışa yol açar ve semptomlar farklı şekillerde kendini gösterir. Sürekli yüksek kan şekeri, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini yavaşlatır. Patojenler vücuda girdiğinde çoğalmak ve enfeksiyon geliştirmek için uygun bir ortam kazanırlar.

Tekrarlayan enfeksiyonlar diyabet # 1 belirtisi olabilir

DİYABETİ GÖSTEREN 3 ENFEKSİYON

Diyabet tedavi edilmediğinde veya tespit edilmediğinde enfeksiyon atakları daha sık görülür. Mesane, böbrekler, vajina, diş etleri, bacaklar ve cilt, enfeksiyonun yaygın belirtileridir.

İşte diyabetik bir hastada yaygın olarak görülen üç enfeksiyon.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları, koltuk altı, parmaklar, ağız ve genital bölge gibi vücudun çeşitli yerlerinde gelişebilen bir maya enfeksiyonudur. Durum beyaz bir akıntıya yol açar. Şeker hastalığında ise genellikle erkek ve kadınlarda cinsel organ çevresinde bulunur ve cinsel ilişki veya idrara çıkma sırasında kaşıntı, tahriş, ağrı ve batmaya neden olur. Erkekler de hoş olmayan bir koku yaşayabilir. Enfeksiyona, sıcak ve nemli koşullarda gelişen candida adı verilen bir mantar türü neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonları

Diyabetli kişilerde ayrıca mesane iltihabı olan ve bir tür idrar yolu enfeksiyonu olarak sınıflandırılan sistit gelişir. Durum, mesane duvarı ve lümen içindeki hava ile karakterizedir. İdrar yolu enfeksiyonunun en yaygın belirtileri idrar yaparken ağrı, yanma veya batmadır. Ayrıca, diğer semptomlar arasında sık ve koyu, puslu veya güçlü kokulu idrar bulunur. Alt karın bölgesinde ağrı bile hissedebilirsiniz. Hafif idrar yolu enfeksiyonu vakaları kendi kendine geçebilirken, şiddetli olanlar tıbbi müdahale gerektirir.

Ayak enfeksiyonları

Kontrolsüz diyabet, yumuşak dokuları veya kemikleri etkileyen ayak enfeksiyonuna da yol açar. Enfeksiyon genellikle cilt bölgesinde gelişir. Diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 15 ila 25’i de bacak ülseri geliştirir. Orta ila şiddetli enfeksiyonlar ve yaralar antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen diyabet durumunda, tekrarlayan enfeksiyon riski yüksektir.

Tekrarlayan enfeksiyonlar diyabet # 2 belirtisi olabilir

KENDİNİZİ ENFEKSİYONLARDAN KORUMAYA ÇALIŞIN

Enfeksiyonları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey, kan şekeri seviyenizi izlemek ve ilaçlarınızı zamanında almaktır. Kan şekeri seviyeniz kontrol altındaysa, enfeksiyon riskiniz daha düşük olacaktır.

Ek olarak, iyi hijyen sağlayın. Şeker hastaları enfeksiyonlara daha yatkın olduğundan, enfeksiyonlardan korunmak için önlem almak en iyisidir. Çorap giyin ve darbeleri ve çizilmeleri önlemek için yalamanızı zamanında yapın.

Vajinal enfeksiyon için uygun tuvalet hijyenine uyun, düzenli olarak idrara çıkın ve gün boyunca bol sıvı tüketin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu