Ekonomi

Tarım sektörü kesintisiz 12 çeyrektir büyüyor

Sadece Türkiye için değil tüm dünya için öne çıkan tarım sektöründe 3 yıldır kesintisiz büyüme sağladığımız tespit edildi.

Tarım sektörü art arda 12 çeyrek büyüyor

Koronavirüs salgınının ve hepsinden önemlisi küresel ısınmanın yol açtığı doğal afetlerin olumsuz etkilerine rağmen, bu yıl Nisan-Haziran döneminde %2,3 büyüyen tarım sektörü, ikinci çeyrekten itibaren 12 yıl üst üste büyüme kaydetti. Tarımsal girdiler ve ihracat da paralel olarak arttı.

2021 İKİNCİ ÇEYREK KIRSAL KALKINMA 21,7

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde ana sonuçtan dolayı %21,7 büyüdü.

Geçen yıl 2019’a göre %5,9 artan tarım, ormancılık ve balıkçılıkta büyüme trendi bu yılın ilk çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine göre %8,7 artarak devam etti. 2,3 büyüyen sektör Nisan-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 art arda büyüme kaydetti.

Tarım sektörü art arda 12 çeyrek büyüyor # 1

TARIMSAL KARLARIN HACMİ DE ARTTI

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomik faaliyet sektörleri arasında yer alan tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörleri 18 18 milyar 833 milyondan 26 19 milyar 261 milyona yükseldi.

Tarım sektörü art arda 12 çeyrektir büyüyor # 2

“TARIMSAL ÜRETİM KAPANIŞI ETKİLEMEDEN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR”

Türkiye Ziraat Mühendisleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Alnal, koronavirüs döneminde tarım sektörünün büyümeye devam ettiğini söyledi. “Tarım sektöründeki büyümenin temel nedenlerinden biri, pandemi döneminde hizmet, sanayi ve inşaat sektörleri çıkmaza girerken tarım sektörünün kapanmadan etkilenmeden faaliyetlerine devam etmesidir. üretim durmuyor. her şeye rağmen “. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu