Sağlık

Stresi azaltmak için 10 alışkanlık

Salgının etkisiyle günlük hayatımızda yaşadığımız stres seviyeleri önemli ölçüde arttı. Bir dereceye kadar olumlu olabilen stres, farklı alışkanlıklarla sağlıklı seviyelerde tutulabilir.

Stresi azaltmak için 10 alışkanlık

Beyin şüphesiz vücuttaki en önemli ve gizemli organdır. Bu inanılmaz organ, vücudun tüm fonksiyonlarını doğrudan veya dolaylı olarak kontrol eder. Ruh sağlığımıza çok dikkat etmek çok önemlidir.

Stresin yüksek olduğu bu hızlı yaşamda sağlık sorunu yaşayanlar ama sınavlarla sorunu olmayanlar. birçok kişi vardır. Peki bu sorunların arkasındaki sebep nedir?

Semptomlar var ama doktorlar bunlara mantıklı bir açıklama getiremiyor. Bu durumda, bu sorunların psikolojik sorunlardan kaynaklandığı sonucuna varırlar. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, duygusal dengesizlik, diyabet, zihinsel bozukluklar ve diğer birçok sağlık sorunu, sürekli stres ve kaygının sonuçlarıdır. Zihninizde olanlar, vücudunuzdaki sonuçları gösterir.

Stresi Azaltmak için 10 Alışkanlık #1

HAYALLERDEN DAHA FAZLASINA ULAŞABİLİRSİNİZ

Stres sadece sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sosyal hayatınızı da etkiler. Stresli insanlar aile ve arkadaşlarla uyum içinde vakit geçiremezler. Gerçek şu ki, stres günlük hayatımızda hepimizin karşılaştığı bir sorundur.

Dünyada tamamen mutlu ve hayatlarından memnun olan ve daha fazlasını başarmaya devam eden çok az insan var. Evet, stres zincirlerinden kurtulurlar. Zihninizdeki stres ve kaygıyı nasıl azaltacağınızı öğrendiğinizde, içsel mutluluğu deneyimleyecek ve hayal ettiğinizden daha fazlasını başaracaksınız.

Pandeminin etkisiyle giderek daha fazla insan iş, eğitim, ev, aile veya diğer nedenlerle stres veya kaygı yaşadığını söylüyor.

stres, herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya Vücudun bir aktivasyon mekanizmasıdır. Yaşadığımız dünyada bu, olumsuz ve verimsiz bir tepki olarak görülüyor. Ancak uzmanlar, stresli çalışanlar daha yüksek performans ve daha fazla üretkenlik sunabileceğinden bunun potansiyel bir fayda olabileceğini savunuyor.

Stres veya kaygı her insan için farklıdır. Bazıları için stresli olan başkaları için olmayabilir. Yararlı veya zararlı olabilir, asıl soru nasıl yönetileceğidir. Stres yönetimi bizi üretken ve mutlu edebilir ve kontrolden çıkarsak bize zarar verebilir.

10 Stres Azaltma Alışkanlığı # 2

STRES AZALTMAK İÇİN 10 STRES

Bu nedenle, birikmiş günlük stresi azaltmak için evrensel olarak etkili teknikler yoktur, ancak stresi azaltmak için bazı sağlıklı alışkanlıkları uygulamaya koymak her gün iç huzuru getirebilir.

İşte stresi azaltmak için bazı ipuçları:

Ertelemeyi durdurun

“Bugünün işini yarına bırakma” sözü kesinlikle doğrudur. Önemli bir şey yapacaksın ama tembellik vücudunu işgal ediyor, saatine bakıyor ve yarın yapmaya karar veriyorsun. Bu istenmeyen sorunlara yol açar. Bunun önemli olduğunu çok iyi biliyorsun ve ne kadar erken bitirirsen o kadar iyi ama ertelemeye karar verdiğinde stresi davet ediyorsun.

Yarın için çalışmayı ertelemenin yanlış bir karar olduğunu kendinle sürekli tartışmalısın. İş bitene kadar başka şeylere odaklanamayacaksınız ve farkına bile varmadan sorun yaşayacaksınız çünkü uyuşukluk sizin adınıza karar verecek. Doğru olanı yapmak ve yorucu bir günün sizi çok önemli bir projeyi yarına ertelemesine izin vermemek daha iyidir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Şu an sahip olduğumuz yaşam hızı ya da mutfakta geçirecek zamanın olmaması, beslenme alışkanlıklarımızı sağlığımız için her zaman optimal olmaktan çıkarıyor. Çeşitli bir diyet yapmak ve ara öğünler de dahil olmak üzere günde 6 öğün az miktarda yemek yemek, genellikle stresimizi doğrudan etkileyen mide probleminden sizi koruyacaktır.

Bunun dışında özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durmak çok önemlidir. İşlenmiş gıdalara şeker eklemek, kan şekeri seviyelerinde büyük dalgalanmalara neden olan ruh hali değişimlerine neden olabilir. Patates kızartması da hiçbir şey yemedikten kısa bir süre sonra ruh halinizin düşmesine neden olabilir.

Ayrıca sağlıksız şeyler yediğinizi bilmek size çok fazla strese neden olabilir.

İyi dinlenme

Yorucu bir hafta sadece fiziksel güç rezervlerinizi değil, aynı zamanda zihinsel gücünüzü de tüketir. İhtiyacınız olan şey, dinlenmek için güzel bir hafta sonu. Hafta boyunca olduğundan daha fazla uyumak ve gerçekten sevdiğiniz şeyi yapmak için biraz zaman ayırmak çok önemlidir. Unutmayın, önünüzde zor bir hafta var ve yeniden şarj etmeniz gerekecek. Bu hafta sonu stresle başa çıkmak için zihninizi ve bedeninizi gençleştirmeniz gerekiyor. Sevdiğiniz bir kitabı okuyun, en sevdiğiniz programı izleyin ve tatilinizin tadını çıkarın.

Seni mutlu eden şarkılar dinle

Nörologlar, en sevdiğiniz şarkıları dinlemenin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Sevdiğiniz şarkılar, dopamin adı verilen güçlü bir nörokimyasalın salınımını tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tür etkilere neden olan bu hormonun salınımıdır. Dopamin, vücudunuzun zevk ve yardım merkezlerini harekete geçirmekten büyük ölçüde sorumlu olan nörokimyasal bir maddedir. Bu yüzden seni mutlu eden aynı şarkıya bağlı kalmak sorun değil.

Alkol ve sigaradan uzak durun

Gün yorucuydu. Yapılması gereken işle ilgileniyorsunuz. Eve dönüş yolundaki trafik stresinizi artırdı. Eve gidip kanepeye oturuyorsun. Bu durumda, bir içkiye veya sigaraya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, size sahte bir rahatlama hissi verenler gibi toksik maddeleri yutmadan önce bu alışkanlıklara hayır demeyi unutmayın. Bu maddeler stresi zihninizde yeniden yaşamak yerine beyni etkiler ve sizi rahatlatırken hayati organlarınıza zarar verir ve ölümcül hastalık riskini artırır.

bir hobi edinin

Herkesi mutlu ve sakin hissettirmek için bir hobisi varBazı insanlar çiçeklere bakmaktan hoşlanır ve çiçeklerin açtığını gördüklerinde yaşadıkları heyecanın tadını çıkarırlar. Fotoğraf çekmek, çizim yapmak, resim yapmak, henüz hobinizi bulamadıysanız deneyebileceğiniz alışkanlıklardan bazılarıdır. Stres ve kaygıyı azaltmanın harika bir yolu olan bir sosyal kulübe katılmak gibi daha aktif bir sosyal yaşama yol açan birçok hobi vardır. Ayrıca boş zamanlarınızda egzersiz yapmak, daha düşük tansiyon, daha düşük kolesterol ve daha iyi bir vücut kitle indeksi gibi olumlu faydalar sağlar.

egzersiz

Egzersiz yapmanız gerektiğini birçok kez duydunuz. Egzersizi günlük yaşamınıza dahil etmek, zihninizdeki stresi azaltmak için çok önemlidir. Profesyonel olarak yapmanıza gerek yok, egzersiz yapmanın ve eğlenmenin birkaç yolu var. Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş bile hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. Egzersiz daha iyi dolaşım sağlar ve vücut yağını azaltmanın yanı sıra obeziteyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca iyi bir egzersiz programı özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz, beynin fiziksel ve zihinsel stresi azaltan belirli nörotransmitterleri serbest bırakmasına neden olan ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Ailenize ve arkadaşlarınıza iyi bakın

Bunu ilk kez duymuyorsunuz. Arkadaşlarınızı akıllıca seçin. Takıldığın kişinin türü, nasıl hissettiğini belirler. Şikayet ediyorlarsa, sadece sorunlarından bahsediyorlar ve özellikle içki ve sigara içiyorlarsa arkadaşlarını değiştirme zamanı geldi. Seni daha iyi hissettiren arkadaşlarla birlikte olmak daha iyidir. Sizinle aynı ilgi alanlarına sahip olmaları daha da iyi olacaktır. Bu arkadaşlarla ne kadar çok zaman geçirirseniz, stres ve kaygıyı o kadar azaltabilirsiniz. Sürekli olumsuz alışkanlıklar ve olumsuz hava yayan insanlara yakın olmayın.

Ailenizle kaliteli zaman geçirin. Ayrı yaşıyorsanız, zaman zaman anne-babanızı ziyaret edin. Çocuklarınızla bir futbol maçına gidin. Kızınızın oyununu izleyin. Eşinize sürpriz bir hediye yapın. Ailene bakmak zorundasın. Onlarla vakit geçirmek için zaman ayırın. Zor zamanlarda, yanınızda bulacağınız ilk kişiler aileniz olacaktır.

Sınırlarınızı belirleyin

Hepimizin fiziksel ve zihinsel sınırlamaları olduğunu ve kaynak veya zaman eksikliğinden dolayı belirli görevleri yerine getiremiyorsak, kalıcı olarak atamayı veya reddetmeyi öğrenmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Bir web sitesi, diğer her şeyle basitçe “karışıyorsa” ne işe yarar? Aptalca bir soru gibi görünse de, bir şeyi kabul etmeden önce, size getireceği faydanın küçük bir iç analizini yapmalısınız, çünkü bunu motivasyon olmadan yaparsanız, sonunda strese neden olur.

Uyku kalitenizi artırın

Anksiyete veya stresli yaşam tarzı, uyumamanın düşmanıdır ve her ikisi de daha fazla stres yaratır. Bu nedenle yatmadan önce yeterince uyumalı ve bizi bunaltan düşüncelere sahip olmamalıyız. Önceki ipuçlarını takip edersek, özellikle sağlıklı bir diyet ve egzersiz yaparsak, daha fazla endişelenmeden uyuyabiliriz. Ayrıca bir uyku rutini de oluşturabilirsiniz. Kitap okuyabilir, dua edebilir ve ibadete yönelebilirsiniz. Araştırmalar, ibadet eden ve inancına sıkı sıkıya sarılan insanların daha az stres yaşadıklarını gösteriyor. Bu işleri kolaylaştırır. Maneviyatınızı olabildiğince güçlendirmeye çalışın ve bunu yaparken kendinizi iyi hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu