Teknoloji

Sosyal medya hırsızları çoğaldı

Uzmanlar, sosyal medya platformlarında hesap çalmak ve klonlamak en yaygın kimlik hırsızlıklarından biri olsa da uyardı.

Sosyal medya hırsızları çoğalıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medya kullanımının artması kötü niyetli kişilerin eline geçti.

Sosyal medya hesaplarına yapılan saldırıların sayısı son aylarda zirve yaptı. Uzmanlar genellikle kullanıcıları bu konuda uyarır.

Sosyal medya hesaplarının çalınması ve klonlanması, son zamanlarda en yaygın kimlik hırsızlıklarından biri haline geldi.

CEZA BEYANNAMESİ YAPILMALI

Kimlik hırsızlığının her yerde suç olduğunu söylemek sosyal medya uzmanı Ahmet Aktene, savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ve Bilişim Suçları Şubeleri’ne şikayette bulunulmasının faydalı olacağını belirtti.

SOSYAL MEDYA SUNUMU

Sosyal medya platformlarında hırsızlara karşı uyarıda bulunan sosyal medya uzmanı Ahmet Aktene, “İnsanların sevdiklerinin sosyal medya hesabının çalındığını veya klonlandığını görmedikleri bir gün geçmiyor. Bu kadar yaygın olmasının birçok nedeni var. Öncelikle yasal olarak yapılması gereken bir şey yok.

Son zamanlarda teknolojiyi kullanmayı seven dolandırıcılar için yeni bir yöntem de kimliğinizi çalıp klonlama hesabı açmak. Bu sayede hesabın çalındığını çok geç öğreniyorsunuz. Zaten açmadığınız için kapatmayı göze alamazsınız.

“GÜVENLİK AYARLARINIZI KONTROL EDİYORUZ”

Başlangıçta açık olan sosyal medya platformlarının güvenlik ayarlarını düzenleyip kapatsaydık bu sorunların pek çoğunu yaşamazdık. Hesap bilgilerimize bizden başka kimsenin erişmesine izin vermemeliyiz.

“İKİ ADIMI KONTROL EDİN”

E-posta doğrulaması ve telefon doğrulaması gibi iki adımlı güvenlik önlemleri de iyi sonuç verir. Ancak insanlar hesaplarını kolayca tahmin edebilecekleri şifrelerle koruduklarına inanıyorlar. Ancak, biraz araştırma yapan teknoloji casusları, şifrelere kolayca erişebilir ve hesabı çalabilir.

Bazı güvenlik bilgilerini ve ayarlarını değiştirdikten sonra, bunlara erişmenizi engeller. “Güvenlik ayarlarınıza dikkat ederek bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.” ifadeleri kullandı.

sosyal medya

BİR HESAP ÇALINDIĞINDA NE YAPILMALI

Ahmet Aktene, Facebook ve Twitter hesaplarının çalınması durumunda yapılması gerekenleri belirterek, “Hesabınız çalındığında veya klonlandığında, hesabınızı klonlayan hesaba giriş yapın ve mesaj simgesinin yanındaki üç noktayı tıklayın. Açılır menüden “Rapor” düğmesini tıklayın.

Buradan bu sahte hesabı şikayet edebilir ve kaldırabilirsiniz. Twitter Yardım Merkezi size gerekli talimatları verir.

https://support.twitter.com/ linkine tıkladıktan sonra Türkçe dil seçeneğinden sırasıyla “kural ihlali bildir” ve “taklit” veya “hırsızlık” seçerseniz gerekli işlem yapılır.

Buradaki dezavantaj, sahte hesap açan kişinin “parodi hesap” seçeneğini seçerek hesap açmasıdır. Bu durumda bu hesapta pek bir şey yapamazsınız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu