Ekonomi

Siirt fıstığı, yaş olarak da talep görüyor

Hasat edilmeye başlanan Fıstık Siirt, taze olarak da tercih edilmektedir. Siirt fıstığına büyük şehirlerden gelen talep ile birlikte tüketimi yaşla birlikte artmaktadır.

Mısır fıstıkları yaş olarak da talep görüyor

Çarşıda kavrulmuş fıstık görürken, taze Siirt fıstıklarını zamanında yerdik.

Hasat edilmeye başlanan Siirt fıstığının tüketimine büyük şehirlerden talep artıyor.

Fıstık Siirt Siirt “Taze fıstık bu dönemde çok satıyor. İstanbul’da mevsimlik taze fıstık alıcıları var. Bazıları da yıl boyunca piyasaya çıkan taze fıstıkları sabırla bekliyor.” dedi.

PROJELER DEVLET DESTEĞİ İLE YAPILIYOR

Devlet desteğiyle yürütülen çalışmalarla kentte 14 bin üretici tarafından 400 bin hektar alanda yetiştirilen fıstık, sıvı halde tezgahlarda yerini aldı.

ROIMO Fıstık İLE AYRICA TERCİH EDİLİR

Son yıllarda kavurma olarak piyasada daha çok dolaşan fıstık, üretiminin artması ve kendine has lezzetiyle taze olarak tercih edilmeye başlandı.

Mısır fıstıkları da yaş olarak 1 numara olarak rağbet görüyor

Fıstık hasadı DEVAM EDİYOR

Tüccar Özgür Çelik, Siirt fıstık hasadının farklı bir tadı olduğunu söyledi.

Çelik, fıstık bahçelerinden üreticiler tarafından günlük olarak toplanan ürünleri alıp toptan ve perakende sattıklarını söyledi. “Aegina’dan taze antep fıstığına yoğun talep var. 1 kilo taze antep fıstığı 45 liraya alıcı buluyor. Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz.” dedi.

Mısır fıstığı da 2 yaş olarak talep görüyor

“EVET FİSTİKA İSTANBUL’DAN BİR TALEP”

Tüccar Nimetullah Sevilgen de özellikle İstanbul’dan yer fıstığına yoğun talep olduğunu söyledi. “Çifte kavrulmuş fıstık pazarda kavlak olarak da satıldığı için. İki hafta tezgahta kaldıktan sonra tükenecek.” dedi.

Fıstık üreticisi mailsmail Koçak da bu yıl kuraklık nedeniyle verimin düştüğünü söyledi.

Koçak, taze antep fıstığının veriminin oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Taze fıstık bu dönemde çok satıyor. İstanbul’da mevsimlik taze fıstık alıcıları var. Bazıları da yıl boyunca piyasaya çıkan taze fıstıkları sabırla bekliyor.” ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu