Sağlık

Sert fırçalanan dişler ‘fırça çürüğüne’ yol açıyor

Ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mihmanlı, diş bakımında bilinen yanlışlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Sert Fırçalanmış Dişler

Ağız ve diş sağlığını korumak için düzenli bakım yapılmalı ve diş hekimi düzenli aralıklarla muayene edilmelidir. Bu sayede olası diş kayıplarının önüne geçiyor ve ağrılı işlemleri atlatıyoruz. Peki diş bakımı yaparken dişlerinize daha fazla zarar verebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mihmanlı, sert fırçalamanın dişleri daha iyi temizlemediğini vurguladı. Mihmanlı, sert fırçalamanın diş fırçalamak yerine “fırçalama çürüğü” adı verilen aşınmalara da yol açtığı konusunda uyardı.

“DİŞ FIRÇASI BULMAYIN”

Sert diş fırçasının dişleri daha iyi temizlemediğini belirten Mihmanlı, şunları kaydetti: “İyi fırçalama, fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniği ile ilgilidir. Çok sert fırçalar dişleri aşındırabilir. Çok nazik fırçalama dişleri temizlemeyebilir. Sert fırçalamak da dişleri daha iyi temizlemez. Sert fırçalama, dişlerinizi fırçalamak yerine “fırçalanmış çürük” adı verilen aşınmalara neden olur. Diş tabakası minesi aşındıkça, alttan dentin adı verilen sarı bir tabaka ortaya çıkar ve dişler daha da sararır. Ayrıca sert fırçalama diş hassasiyetine ve diş eti çekilmesine neden olur. Şarj edilebilir fırçalarda ayrıca bir basınç sensörü bulunmalı ve yumuşak bir fırça kullanılmalıdır. ifadeleri kullandı.

Bilinenlerin aksine diş fırçasının fırçalanmadan önce ıslatılmaması gerektiğini söyleyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Mihmanlı, “Fırça kılları ıslandığında sertliğini kaybeder. Ağızda macunun köpürmesi için yeterli sıvı vardır. Diş macununun aşırı kullanımı dişleri çizmez. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi, macunun aşırı kullanımıyla değil, kullanılan macunun iri taneleriyle ilgilidir. Sigara lekelerini hızla temizleyen büyük diş macunları ilk başta dişlerin temiz görünmesini sağlasa da uzun vadede dişlerde daha hızlı lekelenmelere neden olur. Bu nedenle uzun süreli iri taneli macun kullanımından kaçınılmalıdır. Fırçaya sürülen macun miktarı bir “mercimek tanesi” büyüklüğünde olmalıdır. dedi.

Sert fırçalanmış dişler fırçalama çürüklerine neden olur #2

“Molalar kader değildir”

Mihmanlı, çürüklerin genetik faktörlere bağlı olarak gelişebileceğini ifade etti. “Çürükler genetik olarak kalıtsal olabilir. Ama bu değişmez bir kader değil. Çürüğe karşı hassasiyet kişiden kişiye değişebilir. Ancak kötü beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız hijyenine dikkat edilmesi ve düzenli diş kontrollerinin yapılması durumunda çürüğe yatkınlık önemli değildir. dedi.

Hamilelikte bilinen yanlışlar hakkında da açıklamalarda bulunan Mihmanlı, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Her hamilelikte diş çıkmaz. Ağız bakımının tam olarak sağlanamadığı durumlarda, tedavisiz çürüklerin varlığında ve diş eti hastalığının gelişmesinde diş kaybı görülür. Hamilelik sırasında diş eti kanaması, dişten kalsiyumun çekilmesinden kaynaklanmaz. Kanama nedeni, ağız bakımı yeterince sağlanmadığı takdirde gebelikte hormonal değişiklikler sonucu diş eti iltihabının oluşması veya mevcut diş eti iltihabının alevlenmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu