Teknoloji

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “Gençler Türkiye için en büyük değerdir, onlara en büyük ödül toplumun başarısıdır” dedi.

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor

Her yıl genç Türk mucitlerin hünerlerini sergilemek için bir araya geldiği TEKNOFEST’te bu yıl ilk kez lise öğrencileri için özel bir kategori de yer aldı.

Kocaeli’nin Körfez bölgesindeki Körfez pistinde düzenlenen Uluslararası Efic Challenge Elektrikli Araç Yarışı’na Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mandal katıldı. TÜBİTAK.

Oyunlarda üniversite ve lise öğrencileri kıyasıya yarıştı. Üniversite ve lise kategorilerindeki yarışmalar bugün sona erecek.

Selçuk Bayraktar: Gençler artık video teknolojisi üretmek istiyor

“Gençler geleceğin elektrikli araçlarını tasarlıyor”

Selçuk Bayraktar, bu yıl yapılan yarışların iddialı olduğunu söyledi. “TEKNOFEST her sene geliyor rüzgar gibi tüm havayı değiştiriyor. Gençlerimiz bir seneye hazırlanıyor. İlk defa liseler yarışıyor. Onlar da ayrı bir renk katıyorlar. Bu sene iddialı yarışmalardan biri. Burada elektrikli araç tasarlamaları gerekiyor “Bu işin içinde olanlar kimler? Bilenler bu kadar zor ve teknik bir konu. Dünyadaki en önemli dönüşüm elektrikli ve akıllı araçlar. Türkiye’nin elektrikli araçlarını tasarlayacaklar. Ülkemizin ve geleceğimizin.”

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #1

“35 ALANDA 200 BİN ÖĞRENCİ BAŞVURDU”

“Gençler buna hazırlanıyor. 35 alanda farklı yarışmalarımız var. 200 bin öğrenci başvuruyor. Biyoteknoloji, sağlık, yapay zeka, çevre teknolojileri, elektrikli otomobillerden İHA’ya yarışma platformu TEKNOFEST” dedi.

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #2

“EN BÜYÜK SERMAYE ADAMI”

Ödüle layık görülen Türkiye’nin en büyük yarışması olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Sadece SİHA ve İHA’ya değil, diğer tüm teknolojik sektörlere dünyaya öncülük edecek ve bayrağımızı yükseltecek en ileri teknolojik ürünleri yaparak ülkemiz büyüsün. Teknoloji şirketleri küçük garaj girişimlerine güveniyor. Buradaki en büyük varlık insan.” Dev fabrikalar, dev ülkeler büyük varlıklar değil. İçinde yaşadığımız bilgi çağında insan fikirleri, donanımları ve hayalleri en büyük değerdir. “Genç yaşta insanların başarı şansı artar.”

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #3

“TOPLUMU GENÇLERİN YAPTIKLARINI GÖRMEK, EN BÜYÜK DİRENÇ”

“7 milyonluk bu yarışmalarda maddi ve teknik destek sağlanıyor. Ayrıca 5 milyon ödül var. Türkiye’nin en büyük ödüllü yarışması TEKNOFEST ama en büyük ödül değil. Toplum bu gençlerin çalışmalarını görüyor ve “Peki” diyor. bitti oğlum. Bu işlerde en iyisini yapıyorsun.” Bunu yapacaksın ve ülkemizi en iyi yere getireceksin” en büyük ödüldür.

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #4

“LİSE KATEGORİSİNİ Gençler istedi”

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Lyceum öğrencilerinin isteği üzerine yarışmalar için yeni bir kategori başlattıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl 17. kez gerçekleştirdiğimiz alternatif araç heyecanımız devam ediyor. Bu yıl lise kategorisine ilk kez yeni kişiler katıldı. Lise kategorisini biz oluşturmadık. Onlar bize geldiler. “Çünkü öğrenciler için yapıldığı için” dedi. “Haklıydık ve bu yıl lise kategorisine başladık. Lisede bu yıl 22 farklı ilden 36 araç yarışıyor. 30 kişiden toplam 210 başvuru oldu. 65 üniversite kategorisinde farklı şehirlerde ve 100’ün üzerinde “Takım yarışmaya hak kazandı. Elektrikli araç yarışları günümüzde değerlendiriliyor. Zorluk.”

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #5

“Gençler artık teknoloji üretmek istiyor”

“Ülkemizin geleceğinde en önemli dönüştürücü gücümüz insan kaynağımızdır. Bu insan kaynağı teknolojiyi üreten, geliştiren ve en önemlisi tasarlayan, teknolojiyi kullanmayan insanlar olmak istediklerini söylüyor. Bu gençler farklı üniversitelerden geliyorlar. “Milli teknolojiyi geliştirmeye ve onların askeri olmaya hazır olduklarını söylüyorlar. Biz de onları destekliyoruz.”

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #6

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #7

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #8

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #9

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #10

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #11

Erzurum’da imam hatip öğrencileri Tesla ile yarışacak elektrikli araç üretiyor – haber için tıklayın

Selçuk Bayraktar: Gençler artık teknoloji üretmek istiyor #12

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu