Gündem

Sahil Güvenlik görevlileri, Cemal amcayı kurtardıkları olayı anlattı

67 yaşındaki Cemal Tanman’ı Samatya’nın alabora ettiği tekneden kurtarırken gösterdikleri olağanüstü cesaretle uluslararası tanınırlık kazanan Mavi Vatan’ın korumaları, ödül getiren kurtarma çalışmalarını anlattı.

Sahil Güvenlik görevlileri Cemal Amca'yı kurtardıkları olayı anlattı

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) Samatya açıklarında alabora olan balıkçı teknesinden 67 yaşındaki Cemal Tanman’ı kurtarmak için yaptığı çalışmalardan dolayı. “Olağanüstü cesaret” Ödül aldığı Sahil Güvenlik İdaresi DEGAK-20 Ekibi üyeleri, etkinlik sırasında yaşadıklarını ve sonrasında hissettiklerini anlattı.

TANMAN’I KURTARMAK İÇİN 5 KEZ BÖLÜLDÜLER

10 Ekim 2020’de Fatih Samatya açıklarında bir balıkçı teknesi alabora oldu, 13 yolcudan 10’u ilk olarak kurtarıldı, iki kişi öldü ve teknenin aşçısı Cemal Tanman saatlerce orada kaldı. Tanman’ı kurtarmak için beş kez dalış yapan ve hayatlarını riske atan ve zorlu bir görevi başarıyla tamamlayan dalış ekibi ve dalgıçların komutanı, bu yılın Haziran ayında IMO tarafından açıklandı. “Mükemmel cesaret” ödül verildi.

MAVİ VATAN’DA 7/24 GÖREVLER

Sahil Güvenlik TİM Komutanı Doruk Durmuş Yıldız, Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak görev alanlarının Türkiye topraklarının yarısı olan “Mavi Vatan” olarak adlandırılan deniz yetki alanları olduğunu söyledi.

Deniz yetki alanında 7 gün 24 saat çalıştıklarını anlatan Yıldız, Sahil Güvenlik’in temel görevlerinin tıbbi tahliyeyi sağlamak, düzensiz göçle mücadele, stratejik açıdan önemli noktalarda emniyet ve güvenlik, arama kurtarma yapmak olduğunu söyledi. ve denizde kolluk kuvvetleri.

Boğulma vakalarının arama kurtarma faaliyetlerinde son iki yılın istatistiklerinin başında yer aldığını belirten Yıldız, köprüden ve vapurdan atlayarak intihar girişimlerinin de olduğunu söyledi.

Yıldız, yıl boyunca kontrolünü kaybedip denize düşen kara araçlarına, devrilen ve çarpışan teknelere de müdahale ettiklerini söyledi.

Sahil Güvenlik görevlileri Cemal #1'i kurtardıkları olayla ilgili konuştu

“BALIKÇI TEKNESİNİN KAPTAN OLDUĞUNU GÖRDÜK”

IMO Üstün Cesaret Ödülü’ne layık görüldükleri Samatya açıklarında alabora olan balıkçı teknesinde arama kurtarma çalışmalarını anlatan Yıldız, şunları söyledi:

“10 Ekim 2020 Cuma günü saat 03.35’te telefonum çaldı, arayan vardiyadan sorumluydu. Samatya açıklarında bir balıkçı teknesinin alabora olduğu bildirildi. Vardiya şefinin tonu bana şu bilgileri verdi. Saat 03.58’de Samatya açıklarında alabora olan Kumsal 55 adlı yarı batık bir balıkçı teknesi gördük. Kişisel dalgıcıma onları suya atıp tekneyi işaretlemesini söyledim. gelip bana söyledi. Olaydan sonra personelime dalış brifingi vererek ilk dalışa başladık.”

Daha sonra, saat 04.25’te dalgıç, balık kasaları arasında bir kurbanı bulup su yüzeyine çıkardığını, yeniden canlanabileceğini düşünerek sağlık ekiplerine teslim ettiklerini anlattı.

Yıldız, içinde yaşayan bir insan olduğunu düşünerek hemen ikinci dalışı planladığını ve dalgıçlara yaralıları bulup taşımalarını söyledi. “Saat 04:55’i vurduğunda dalgıç asam su yüzeyine çıktı ama dalgıç asalarına baktığımda her yerde ağlar ve ipler vardı ve dalgıç personeline durumla ilgili bilgi istedim. Orada dediler. çok hareket oldu içeri girmek zor dediler. Çıkardım, garsonla birlikte dalgıç kadromdaki tüm ağları ve ipleri temizledik. Burada önce dalgıç personelime takip etmesini söyledim. teknenin içindeki hareketli cisimleri, ağları ve halatları ortadan kaldırmak bize kalmış çünkü yaralıyı taşırken bu hareketli ağlara ve halatlara dolanma riski vardı.” Üçüncü dalışı planladım. Dalgıçlarıma dalış yapmalarını emrettim ve daldılar. Üçüncü dalışın sonunda, saat 05:15’te dalgıçlarım yüzeye çıktı, dediler. Tüm ağları, ipleri ve nesneleri çıkardıklarını söylediler. “ ifadeleri kullandı.

Dalgıçlara yeni bir brifing vererek dördüncü dalışı planladığını belirten Yıldız, silindirlerdeki havanın azalması nedeniyle yedek personel ve ekipman istediğini söyledi.

Sahil Güvenlik görevlileri 2 numaralı Cemal Amca'yı kurtardıkları olayla ilgili konuştu

SUYA HİÇBİR ÜCRET BOŞALTILMADI

Dalgıçlara, teknede sıkışan yaralıyı, yedek ekipman takviyeleri gelene kadar bulup sakinleştirmelerini söylediğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

“Dördüncü dalışı planladım. Burada amacımız kurbanı sakinleştirmekti. 06.10’da dalgıç personelim yüzeye çıktı. 60’larında astım hastası olduğunu söylediler. Adının Cemal olduğunu söylediler. Dalgıcımız personel de tekne bu şekilde yapılırsa batma ihtimalinin olduğunu ve içeriden güvenli bir şekilde alabileceklerini söylediler.Ardından yedek ekipmanımız ve yedek personelimiz geldiğinde hemen beşinci dalışı planladım ve anlattım. Dalgıç personeline dalış brifingi yaptım.Güvenli bir koşu bandı oluşturmak için kişisel dalıcımıza dalış brifingi yaptım.Dalıcılara her üç metrede bir dalgıç gelecek şekilde pozisyon almalarını söyledim.Göz temasını kaybetmemelerini söyledim. öyle konumlandırılmış Her üç metrede bir su yüzeyinden kurbanın bulunduğu yere bir dalgıç geliyor. İçeriye toplam dört dalgıç yerleşti. Ancak içeri giren asıl dalgıç yaralı adamla tekrar konuşup sakinleştirdi ve kurbanın önünü görmesi için ona bir dalış maskesi verdim. Çünkü maske kullanmazsa, yolunu göremezse paniğe kapılır, hem kendine hem de dalgıcımıza zarar verirdi. Bunu ortadan kaldırmak için ayrıca acil durum, yedek tüp ve maske ile mağduru çıkarmaya karar verdim. Dalgıç, içeride bulunan Cemal Amca’ya maskeyi takıp acil yedek tüpü kullanmasını gösterdi ve dalgıçların dışarıda beklediğini, en önemlisi bir ailenin kendisini beklediğini söyleyerek onu sakinleştirdi. Ardından bu andan itibaren kurtarma operasyonu başladı. Kurban teslim edildi ve su yüzeyine nakledildi. “Saatler 07.13’ü gösterdiğinde Cemal Amca iki dalgıcımızın elleri arasında suyun yüzeyine çıktı.”

“Bu an tarif edilemez”

Yaralının kurtarılıp yüzeye çıkarken neler yaşadığını anlatan Yıldız, şunları söyledi:

Kurbanı dalgıçlarımın kollarında canlı gördüğümde ilk tepkim “size iyi şanslar” diye bağırmak oldu. Bu an tarif edilemez, yaşamalısınız. Çok farklı bir duyguydu. Çok mutlu oldum”.

Yıldız, başarılı kurtarma operasyonundan dolayı aldıkları uluslararası ödüle de değindi. “25 Mayıs 2021 tarihinde Uluslararası Denizcilik Teşkilatı tarafından 23 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan 37 aday değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Sahilin DEGAK -20 ekibi (Dalış, Güvenlik, Güvenlik ve Arama Kurtarma Ekipleri) Muhafız Komutanlığı “Kumsal 55 isimli balıkçı Samatya açıklarında alabora oldu. Teknesiyle olaydan dolayı “Olağanüstü Cesaret” Ödülü ile onurlandırıldı. dedi.

Sahil Güvenlik görevlileri Cemal Amca'yı kurtardıkları olayla ilgili konuştu #3

“BİZİM İÇİN EKSTRA BİR MUTLULUK OLDU”

Arama kurtarma operasyonuna katılan dalgıç Olcay Tembrahim Temeloğlu da kurbanı balıkçı teknesinde gördüğü anı anlattı. “Bir oda düşünün, bu odaya hapsolmuş. Oraya vardığımızda ayağını suya soktu, ayağını görünce hemen yanına gittim. Hemen kafamı dışarı çıkardım ve oraya baktım, yakışıklıymış. .çok karanlık orda ışık gibisi yok tabi.çok korktu.beyazdı.beni gördüğüne çok sevindi. “Yani herkese göre değil. Burada Cemal Amca’yı hiç eğitim görmeden suya sokmaya çalışıyorduk ve çok az zamanımız vardı.” dedi.

Küçük boruyla döndüklerini belirten Temeloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Cemal Amca’yı oradan arkadaşlarımızla el ele güvenli koridordan aldık. Böyle bir olayda onu yaşatmak bizim için çok önemliydi. Çok ama çok mutluyduk. Şimdi tabii ki şimdi en büyüğü” Bizim için ödül Cemal Amca’nın hayatta olması, onu kurtarmak bizim sorumluluğumuz. Bu bizim için en büyük ödüldü ama böylesine büyük bir ödüle layık görülmek bizim için ayrı bir zevkti.”

Sahil Güvenlik görevlileri Cemal #4'ü kurtardıkları olayla ilgili konuştu

“KAPANIDIĞINDA MUTLU OLURUZ”

Dalgıç Erkan Baytekin, kurban için planlı bir dalış yaptıklarını ve bunun iyi bir operasyon olduğunu söyledi. “(Verilen ödül) dünyada ne kadar iyi olduğumuzu gösteriyor. Bizim için insan hayatı önce gelir. Kendi hayatımızdan önce. Ben orada olsaydım herkes aynı şeyi yaşardı. Korkuyor, oraya gitmek istiyor. Bir an önce.” “Panik içinde ama çaresiz. Yapabildi. Biz ona sarılmak için dal olduk. Artık hayatını yaşıyor. O nefes aldıkça mutluyuz, dürüstçe.” dedi.

Sahil Güvenlik görevlileri Cemal #5'i kurtardıkları olayla ilgili konuştu

“ALLAH MUTLU OLUR, BEN ONLARDAN MUTLULUK DUYUYORUM”

Mağdur Cemal Tanman, balıkçı teknesindeki aşçı olduğunu, teknede yattığını, sabah saat 03.00 sıralarında bir ses duyduğunu ve balıkçı teknesine bir geminin çarptığını düşündüğünü, ancak aslında teknenin devrildiğini söyledi. .

Tanman, teknenin boşlukta kaldığını söyledi. “Bildiğim kadarıyla dua ettim. Çakmak vardı, yaktım. Ütü buldum, saca vurdum ve saca vurduğumda Sahil Güvenlik yaşadığımı anladı. ikinci geldiğinde demir çubuğu uzattım bacağımı buldular sağolsunlar allah razı olsun sahil güvenlik bana büyük bir boru getirdi işe yaramadı küçük bir boru getirdiler ayağıma bağladılar Sahil Güvenlik’te bir kurtarma arkadaşı, “Hiçbir şey yapmayacaksın, seni çekip kurtaracağız…” dedi. dedi.

Tanman, daha sonra dalış maskesini taktığını ve dalgıçların onu su yüzeyine çıkardığını anlattı. “Allah onlardan razı olsun, onlara minnettarım, her zaman söylüyorum, her zaman dua ediyorum…” ifadeleri kullandı.

4 saat 17 dakika teknede mahsur kaldığını belirten Tanman, Sahil Güvenlik ekibinin ödülden fazlasını hak ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu