Ekonomi

Rusya, Türkiye’den domates ve biber ithal kısıtlamasını kaldırdı

Rusya Tarım Ürünleri Müfettişliği, Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu.

Rusya, Türkiye'den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamaları kaldırdı

Rusya, Aralık 2020’de Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatını yasakladı getirmişti.

Bu yasak kararının nedeni, bölgelerden getirdikleri ürünlerde kahverengi domates kırışık virüsü, lekeli domates virüsü ve pepino mozaiğinin ortaya çıkmasıydı.

RUSYA’YA İHRACAT BAŞLAYACAK

Rusya Tarımsal Ürünlerin Denetlenmesi Teşkilatı, (Rosselhoznadzor) Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamanın kaldırıldığını duyurdu.

Yasağın iptali yarın yürürlüğe girecek.

TARIM BAKANLIĞI GARANTİSİ

Vakıf duyurusunda, Rosselhoznadzor, Türkiye Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından verilen garantiye dayanarak 9 Eylül 2021’den itibaren Antalya ve İzmir’deki Türkiye illerinden domates ve biber ithalatına getirilen geçici kısıtlamaları kaldırıyor. açıklamalara yer verildi.

TÜRK PARTİSİ TARAFINDAN SAĞLANAN BELGELERİN İNCELENMESİ

Açıklamada, Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri tarafından karantinaya alınan maddelerle kontamine olmuş domates ve biberlerin Türkiye’den tedarikinin engellenmesine yönelik çalışmalara ilişkin Türk tarafının sunduğu belgelerin incelenmesi sonucunda kararın alındığını vurguladı. Rusya’ya..

Rusya, Türkiye'den domates ve biber ithalatına getirilen kısıtlamaları kaldırdı #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu