Sağlık

Rusya: Sputnik V ve Sputnik Light, Omicron’a karşı koruyor

Rus yetkili Gintsburg, varyantla ilgili aldıkları sonuçları paylaştı.

Rusya: Sputnik V ve Sputnik Light, Omicron'a karşı koruma sağlıyor

Rusya, koronavirüsün yeni varyantı Omicron hakkında bilgi verdi.

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü Direktörü Alexander Gintsburg, iki doz Sputnik V ve ardından bir doz Sputnik Light almanın, koronavirüsün Omicron varyantına karşı tam koruma sağladığını iddia etti.

“İKİ AŞI OMICRON’A KARŞI TAM KORUMA SAĞLAR”

Rus aşıları Sputnik V ve Sputnik Light’ı geliştiren Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün yöneticisi Gintsburg, aşılarla ilgili yeni bulgularını video konferans aracılığıyla paylaştı.

Omicron varyantına karşı son araştırmalarında önemli sonuçlar elde ettiklerini anlatan Gintsburg, şunları söyledi: “Temel sonucumuz, iki doz Sputnik V aşısının 6 ay içinde bir doz Sputnik Light almanın Omicron varyantına karşı tam koruma sağladığıdır.” dedi.

“YENİ VARYASYONLAR OLURSA…”

Halkın tam olarak aşılanması sürecinin hızlandırılması gerektiğini kaydeden Ginsburg, şunları kaydetti: “Gelecekte koronavirüsün yeni varyantları ortaya çıkarsa, bu varyantlara karşı koruma sağlayacak teknolojiye sahibiz.” dedi.

Rusya: Sputnik V ve Sputnik Light, Omicron # 1'e karşı koruma sağlıyor

“FARKLI BİR ANLAYIŞIMIZ VAR”

Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peshkov, 14 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın Sputnik V’nin onayı için Dünya Sağlık Örgütü’ne gerekli tüm belgeleri sunmadığını söyledi.

Peşkov, “Henüz teslim etmedik çünkü hangi bilgilerin gerekli olduğu ve nasıl sağlanması gerektiği konusunda farklı bir anlayışımız var.” deyimini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu