Gündem

Rıza Bey Apartmanı’nın inşaat sorumlularından pişkin savunma

İzmir depreminde 36 kişinin hayatını kaybettiği Rıza Bey apartmanı davasında, bina şantiye amirleri, tutuklu sanıklar, inşaat sırasında şantiyeye hiç gitmediklerini söyledi.

Geçen yıl 30 Ekim’de Smyrna’da meydana gelen ve 115 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 depreminde ihmalkarların yargılanmasına devam ediliyor.

Bayraklı ilçesinde Rıza Bey’in 8 katlı apartmanında 36 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

Deprem sonrası başlatılan soruşturma kapsamında, 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğu” iddiasıyla dava açıldı. ” , 20 yıla kadar hapis cezası ile.

“İNŞAATI KONTROL ETMEK İÇİN HİÇBİR YÜKÜMLÜLÜK YOK”

Davanın bugün görülen ikinci duruşmasında tutuklu ve tutuklu sanıklar, davacılar ve tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Projede, binanın gözetimi (Yönetici) Sözleşmeyi imzalayan sanık Durak Kayar ve bir diğer tutuklu, statik betonarme yazarı İnşaat Mühendisi Tamer Peker kendilerini savundu.

Öncelikle ifadesi alınan Peker, işi kendisinin yaptığını söyledi. “Projeyi hazırlayıp teslim ettim. Daha sonra şantiyeye inceleme için hiç gitmedim. Projeyi bitirdikten sonra şantiyeye muayene için gitme talebim olmadı. Böyle bir zorunluluğum veya sorumluluğum yoktu. sorumlu arkadaş bilim insanı olarak imzaladık, projeyi verdik, “İnşaatı nasıl yaptılar bilmiyorum. O dönemin kanunlarına göre bundan teknik müdür sorumludur. Yaptığım her projede ben ya da akrabalarım oturuyormuş gibi çalıştım. Müteahhidin cebinde para olmaması için neden deneyeyim? Her malzemeyi yüksek kalitede yazdım”. dedi.

İzmir’de depremde yıkılan Rızabey apartmanı VİDEO olarak yayınlandı

“BAĞIR VE SOR”

Şikayetçinin avukatı “İnşaatın projeye uygun yapılmadığını görüp sizi uyarsaydınız sonuç farklı olur muydu?” sanık Packer, “3 bin proje hazırladım. Hepsini inceleme imkanım yok. Bu inşaatın teknik sorumluluğu var, müteahhiti. Telefonum her zaman açık. İsterlerse.” cevabını verdi.

Rıza Bey 1 numaralı apartmanın şantiye sorumlularından sert savunma

“BİNAYA YÜK GELEN KAPALI BALKON OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Packer, televizyonda binanın çöküşünü izlediğinde zemin kattan çökmeye başladığını gördüğünü söyledi. “Binada projeye uyulmadan yapılan ve binaya ekstra yük getiren balkon kapamaları olduğunu gördüm. Bunlar tehlikeli olabilir. Ciddi inşaat hataları var. depremlerden zarar gören “1999 ve 2005’te işler yolunda gitmedi. Suçlu olduğumu düşünmüyorum. O yıllarda deprem hatası 27 yıl önce oldu.” Hat hakkında hiçbir bilgimiz yoktu. O zamanki depremin yönetmeliği, zaman bugünkünden çok farklıydı, bir ilkokul kitabı gibiydi” dedi. dedi.

“KENDİNİZDEKİ GERİLİM”

Mahkeme başkanı, avukatların Packer’a soru sormasına izin verirken, sanığın avukatı kendini savunmaya başladı. Başkanın uyarılarına rağmen Packer’ın avukatı savunmasında ısrar etti ve mahkeme başkanı mahkeme salonundaki polis memurundan avukatı dışarı çıkarmasını istedi. Gerginlik nedeniyle duruşmaya ara verildi.

Rıza Bey 2 numaralı apartmanın şantiye sorumlularından cesur savunma

“ARAŞTIRMA GÖREVİ HAKKINDA YARIM BİLGİYE SAHİBİM”

Aranın ardından projeye binanın ekspertizi olarak imza atan Durak Kayar, şunları kaydetti: “İşim büro işi gerektiriyordu. Yapı ruhsatı almak için birinin eksper olarak imzalaması gerekiyordu, ben de öyle yaptım. Aslında herhangi bir izleme yapmadım. Şantiyeye hiç gitmedim.” dedi.

Kayar, şikayetçinin avukatlarına gözetim görevini yerine getirmek için şantiyede olması gerekip gerekmediğini ve bu görevin ne olduğunu bilip bilmediğini sordu. “Gözete kaydolmadan önce, bu görevin ne anlama geldiğine dair yarı yarıya tam bilgim yoktu.” dedi.

Kayar’ın savunmasının ardından söz alan müşteki avukatları, tüm avukatların katılımıyla inşaatı yapan firma hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Rıza Bey 3 numaralı apartmanın şantiye sorumlularından sert savunma

Rıza Bey 4 numaralı apartmanın şantiye sorumlularından sert savunma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu