Ekonomi

Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’nin taahhütlerini duyurdu

Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’nin rakip ürünlerin satış noktalarında satışını engellediği şüphesiyle ilgili soruşturma, şirketin taahhütlerinin kabulü ile tamamlandı.

Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.'nin taahhütlerini açıkladı.

Rekabet Kurumu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.’ye dava açtı. rekabet soruşturması tamamlandı.

küçükŞirket, rakip ürünlerin satışı da dahil olmak üzere bir dizi taahhütte bulunmuştur. Rekabet Komisyonu kendilerine sunulan bu paketi ele aldı ve sonuçlandırdı. Rekabet Komisyonu, süresi dolan taahhütlerin detaylarını da açıkladı.

ARAŞTIRMA BAŞLADI

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruda, çok sayıda alkolsüz içecek piyasasında faaliyet gösteren Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’nin (CCSD) rekabeti engelleyerek rekabetin korunmasını ihlal ettiği iddiasıyla Rekabet Kurulu’nun soruşturma başlattığı belirtildi. nihai satış noktalarında rakip ürünlerin satışı.

Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.'nin taahhütlerini açıkladı.  # 1

COCA COLA TAAHHÜT SÜRECİNİ BAŞLATMAK İÇİN BAŞVURU

Soruşturma süreci devam ederken, CCSD’nin dosya içeriğine ilişkin olarak ilgili mevzuat gereği rekabet endişeleri sürecinin başlatılması için başvuruda bulunduğu kaydedildi.

ARAŞTIRMA TAAHHÜT DURUMUNU AŞTI

Taahhüt sürecinde yapılan görüşmelerde, CCSD tarafından 2 Eylül’de sunulan taahhüt paketinin rekabet kaygılarıyla orantılı olduğu ve bu sorunların giderilmesine uygun olduğu ve kısa sürede yerine getirilebileceği belirtildi. etkin bir şekilde uygulanabildi ve ilgili taahhüt paketi bağlayıcı hale getirilerek başlayan araştırmanın sonlandırılmasına karar verildi.

YARIŞMA YETKİSİ AMBALAJ İÇERİĞİNİ AKTARDI

Rekabet Kurumu, üzerinde anlaşılan taahhüt paketinin içeriği hakkında kamuoyunu ve sektör paydaşlarını bilgilendirmek amacıyla CCSD tarafından sağlanan taahhüt paketinin özetini paylaştı.

Rekabet Kurulu, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ'nin 2 numaralı taahhütlerini açıkladı

“KABİNSİZ REKABETÇİ ÜRÜNLER MEVCUT OLACAK”

Bu kapsamda, “Tek bir sözleşme yerine üç ayrı sözleşme”, “İndirim, kampanya ve indirimler sadece aynı içecek türü için geçerli olacaktır”, “Karbonatsız ürünlerde münhasırlık söz konusu olmayacaktır”, “Sözleşme süreleri değiştirilemez. 2 yılı aşan “Buzdolabı içermeyen rekabetçi ürünler dahil edilecektir”. “Satın Alma Şartlarına İlişkin Yeni Yönetmelik”, “Bilgi Yükümlülüğü” gibi başlıklar altında taahhütlerde bulunulduğu bildirildi.

DÜZENLEME YIL SONUNDA TAMAMLANMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

Mevcut sözleşmelere ilişkin düzenlemeler 1 yıl içinde, taahhüt maddelerine ilişkin uyum çalışmaları ise 31 Aralık tarihine kadar tamamlanacak.

SATIŞ NOKTALARINDA TÜKETİCİYE DAHA FAZLA ALTERNATİF SUNULACAK

Böylece, sunulan taahhütler paketi ile daha soğuk erişim kuralına ilişkin yeni düzenleme, rakiplerin satış noktasında ürünlere sahip olma olasılığını artıracak, tüketicilerin satış noktasında daha fazla ürün seçeneğine erişimi olacak ve bunlardan kaynaklanan rekabet endişeleri. gücü, gazlı ürünleri gazsız ürünlerden ayırarak alt kategoriler de dahil olmak üzere ürün portföyü ortadan kalkacaktır.

Ayrıca ilgili pazarlardaki rakipler, rakipler ve satış noktaları açısından karşılaştırılabilir olacak, CCSD bildirimleri ile verilen taahhütlerin bilinirliği artacak, olağanüstü alanlar dışındaki sözleşme sürelerini kısaltacak, bu da piyasayı daha rekabetçi hale getirecek ve bazı istisnalar dışında, gazsız münhasırlığın sona erdirilmesi, ilgili pazarlardaki rekabet düzeyini artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu