Sağlık

‘Raynoud Sendromu’ enfeksiyon riskini artırabilir

Romatolog Dr. Fulya Dörtbaş, genellikle genç kız ve kadınlarda, nadiren erkeklerde görülen ve havaların soğumasıyla artan Raynoud sendromu hakkında açıklamalarda bulundu.

Raynoud sendromu enfeksiyon riskini artırabilir

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte romatizmal hastalıkların belirtileri de görülmeye başlar. Başta soğuk havaya maruz kalmak, stres ve bazı ilaç kullanımları, kişinin psikolojik durumu ve sigara içmek hastalığı tetikleyebilir. Vakaların yaklaşık yarısında altta yatan romatizmal hastalık olabileceğini belirten Romatolog Dr. Fulya Dörtbaş, küçük çaplı atardamarların spazmı (büzülme ve daralma) ile gelişen Raynoud sendromunun tedavi edilmediği takdirde kalıcı damar hasarına yol açarak aşırı morarma, yara açılması ve ileride ekstremitelerde enfeksiyona neden olabileceğini ifade etti.

Raynoud sendromu enfeksiyon riskinizi artırabilir #1

KAN DEVRİMİ ZAYIF BÖLGELERDE OLUYOR

Pandemi döneminde herkesin farklı nedenlerle yaşadığı stresin yanı sıra soğuk havaya maruz kalmanın da Raynoud sendromunu artırabileceğini belirten romatolog Dr. Fulya Dörtbaş, ayak parmakları ve ayak parmakları. Burun ve kulaklar gibi kan dolaşımının zayıf olduğu uç bölgelerde ciltte solukluk, soğuk algınlığı ve morluklar gibi semptomlarla nadiren ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Dörtbaş, stres sonucu sempatik aktivitenin artması ve el parmaklarında ince duvarlı arterlerin (arterlerin) anjiyospazmların (daralma) oluşmasından kaynaklandığını ve erken teşhis edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Raynaud’un ayak parmaklarında ve ayaklarda renk değişikliği, soğukta ellerde morluklar, soğuk eller, soğukta morluklar, sıcak-soğuk geçişlerinde ellerde morlukların artması ve vücutta ağrılı nöbetlerin ortaya çıkması gibi semptomların görüldüğünü belirten Romatolog. İleride altta yatan bir hastalık olup olmadığını araştırmak gerekir. Foulia Dortbas, “Tedavide öncelikle hastalığın birincil mi yoksa ikincil bir Raynaud fenomeni mi olduğu araştırılmalıdır. Raynaud hastalığının romatizmal hastalık gibi diğer hastalıkların eşlik ettiği durumlarda bu hastalıkla ilgili gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra en uygun tedavi seçenekleri belirlenmelidir. dedi.

Raynoud sendromu enfeksiyon riskini artırabilir #2

TIBBİ TEDAVİ UYGULANIR

Raynaud hastalığında ellerdeki renk değişiminin soğuk su/hava ile belirgin hale geldiğini belirten Dr. Fulya Dörtbaş, klinik muayeneye ek olarak yapılan kan tahlilleri, kılcal damar muayenesi ve doppler ultrason gibi tetkiklerle kesin teşhisin konulduğunu ifade etti.

Dr. Dörtbaş, “Tedaviye eşlik eden klinik durumlara göre hastalık ilaca bağlı gelişirse ilaç kesilir. Kan akışının azaldığı durumlarda, kan sulandırıcılar, vazodilatörler ve eş zamanlı tedavi ilaçla tedavi edilebilir ve ardından soğuk havalarda sıcak su ve eldiven gibi soğuktan korunma ile korunabilir. dedi. Ayrıca hastaların kesinlikle sigara içmemesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu