Teknoloji

Ray-Ban ve Facebook imzalı akıllı gözlükler yolda

Facebook sosyal medya devi ve gözlük sektörünün liderlerinden Ray-Ban, yeni akıllı gözlüklerini 9 Eylül’de tanıtacak.

Ray-Ban ve Facebook imzalı akıllı gözlükler yolda

Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan gerçek ortam ve içeriği. ses, video, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek oluşturulan canlı görüntüler.

Son yıllarda ortaya çıkan artırılmış gerçeklik teknolojisi. Akıllı telefonlarda, tabletlerde ve diğer cihazlarda oldukça sık kullanılmaya başlandı.

Bazı firmalar artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak akıllı gözlükler üzerinde çalışıyor olsa da çok başarılı olduklarını söyleyemeyiz. Örneğin Google Google Glass artırılmış gerçeklik gözlükleri iş hayatında başarılı olmasına rağmen tüketicilerden hak ettiği ilgiyi görmedi.

FACEBOOK VE RAY-BAN’DAN AKILLI GÖZLÜKLER

FacebookArtırılmış gerçeklik gözlükleri söz konusu olduğunda Google’ı geçebileceğine inanıyor. Şirket, Orion adı verilen artırılmış gerçeklik gözlükleri Ray-Ban ile işbirliği yapar.

FACEBOOK RAYBAN

9 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda resmi olarak duyurulan Ray-Ban ile geliştirilen akıllı gözlük modeli, 9 Eylül’de resmi olarak tanıtılacak.

Her iki şirket için de bir ilk olacak bu akıllı gözlükler için herhangi bir teknik detay açıklanmasa da Facebook’un gözlük için malzeme geliştirdiği biliniyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip gözlükler ayrıca dahili bir kameraya sahip olacak ve tamamen su geçirmez olacak.

Görünüşe göre Facebook akıllı gözlükleri oldukça iddialı olacak. yeni gözlük, Kullanıcıların küçük bir ekranda arama yapmalarına, bilgileri görüntülemelerine ve bakış açılarını başkalarıyla canlı olarak paylaşmalarına olanak tanır. Ayrıca Orion gözlükleri kendi Alexa benzeri sanal asistanlarına da ev sahipliği yapacak.

Bunun gibi hırslı projelerin başarılı olabilmesi için çok zorlu süreçlerden geçmesi gerekiyor. Örneğin Gözlüklerin akıllı telefonlarla değiştirilebilmesi için şu anda akıllı telefonlarda bulunan tüm özelliklerin gözlükte olması gerekiyor.

Facebook ise bu gözlüklerin gelecekte bu sorunlarla baş etmede çok başarılı olacağına inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu