Sağlık

Pnömoninin dikkat edilmesi gereken erken belirtileri

Zatürre, özellikle koronavirüs salgını ile büyük bir endişe kaynağıdır. İşte özellikle öksürük ile birlikte göz ardı etmemeniz gereken pnömoni belirtileri.

Dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

Kanlı balgamlı sık öksürük, ateş, nefes darlığı ve mide bulantısı ve inatçı öksürük nedeniyle işinize konsantre olamıyor musunuz? Nefes darlığınız var mı?

Pnömoni (pnömoni) her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Bu nedenle pnömoninin erken belirtilerini tanımak ve uygun tedaviyi almak çok önemlidir.

Pnömoni vakaları dünya çapında artıyor. Pnömoni, en yüksek ölüm oranlarına neden olan enfeksiyonlardan biridir. Pnömoni, bir veya iki akciğerin enfeksiyonu olarak adlandırılır. Akciğerlerdeki hava keseleri sıvı veya irin ile doldurulur.

# 1'e dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

PNÖMONİ NEDENLERİ

Zatürrenin şiddeti enfeksiyona neden olan mikrop tipine, kişinin yaşına ve genel sağlığına göre değişir. Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları pnömoniye neden olabilir. Bununla birlikte, virüsler ve bakteriler en yaygın nedenlerdir.

Toplumda pnömoniye neden olan yaygın bakterilerden bazıları Streptococcus pneumoniae, Legionella pneumophila, Mycoplasma pneumoniae ve Chlamydia pneumoniae’dir. Bazı virüsler solunum yollarını da enfekte ederek zatürreye yol açabilir. Viral pnömoni hafif olabilir ve soğuk algınlığı gibi kendi kendine geçebilir.

Viral pnömoniye influenza virüsü, adenovirüs, respiratuar sinsityal virüs (RSV) gibi virüsler neden olabilir. Mevcut küresel salgına, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü neden olmaktadır. Bu virüsün üst solunum yollarından vücudu işgal ederek akciğerlere yerleşerek akut solunum sıkıntısı sendromu, solunum yetmezliği ve hatta ölüm gibi komplikasyonlara yol açabilen ciddi pnömonilere neden olduğunu biliyoruz. Pnömoni için çeşitli risk faktörleri arasında kimyasallara ve kirleticilere maruz kalma, tütün kullanımı, altta yatan akciğer hastalığı ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi yer alır.

Toplum kökenli pnömoni en sık görülen pnömoni türüdür. Bu, hastanelerin veya diğer sağlık tesislerinin dışında gerçekleşir.

bakteri

Bakteriyel pnömoninin en yaygın nedeni Streptococcus pneumoniae’dir. Bu tip pnömoni kendi başına veya soğuk algınlığı veya gripten sonra ortaya çıkabilir. Akciğerin bir kısmını etkileyebilir.

Bakteri benzeri organizmalar

Mycoplasma pneumoniae de pnömoniye neden olabilir. Genellikle diğer pnömoni türlerinden daha hafif semptomlara neden olur. Genellikle yatak istirahati gerektirecek kadar ciddi değildir.

Mantarlar

Bu tip pnömoni, kronik sağlık sorunları olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görülür. Buna neden olan mantarlar toprakta veya kuşların dışkısında bulunabilir ve coğrafi konuma göre değişiklik gösterir.

virüsler

Soğuk algınlığına neden olan belirli virüsler, grip virüsü, herpes virüsleri, adenovirüsler ve koronavirüs de zatürreye neden olabilir. Virüsler, 5 yaşın altındaki çocuklarda pnömoninin en yaygın nedenidir. Viral pnömoni genellikle hafiftir. Ancak, bazı durumlarda çok ciddi hale gelebilir.

hastane pnömonisi

Bazı insanlar başka bir tıbbi durum için hastanede kaldıkları süre boyunca zatürree olurlar. Nozokomiyal pnömoni ciddi olabilir çünkü buna neden olan bakteriler antibiyotiklere karşı daha dirençli olabilir ve hastanın vücudu zaten zayıflamıştır. Yoğun bakım ünitelerinde sıklıkla kullanılan solunum cihazı kullanan kişilerde bu tip zatürreye yakalanma riski daha fazladır.

# 2'ye dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

PNÖMONİ BELİRTİLERİ

Bakteriyel veya viral pnömoni semptomları ateş, günlük aktivitelerinizi engelleyen sürekli öksürük, nefes darlığı, balgamlı öksürük, terleme, nefes darlığı, hızlı nefes alma, göğüs ağrısı, iştahsızlık ve genel halsizliktir. Ayrıca vücutta bir baş ağrısı ve yoğun ağrı vardır. Dudaklardaki ve tırnaklardaki mavi, vücutta oksijen eksikliğine neden olan şiddetli zatürreye işaret eder.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen bir uzmana başvurmalısınız. Hızlı bir klinik muayeneden sonra, muhtemelen hemen bazı testler isteyecektir.

# 3'e dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

PNÖMONİ TEDAVİSİ

Tedavi, sahip olduğunuz pnömoni tipine bağlı olacaktır. Bu nedenle, bakteriyel pnömoni ile savaşmak için size antibiyotik reçete edilecektir. Bununla birlikte, hafif viral pnömoni, spesifik antiviral tedavi gerektirmez. Bol sıvı alımı, yatak istirahati, ateş, öksürük, göğüs ağrısı ve vücut ağrıları tedavi edilmelidir.

Doktorunuz, daha uygun bakım ve yoğun bakım için hastaneye yatış gerekip gerekmediğine zatürrenin şiddetine göre karar verecektir.

# 4'e dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

DOKTOR NE ZAMAN GÖRÜLMELİ?

Nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, inatçı ateş (38.5 C) ve öksürük varsa ve özellikle balgamlı öksürüyorsanız doktorunuza görünün.

Risk altındaki kişilerin bir uzmana görünmeleri önemlidir:

– 65 yaş üstü yetişkinler

– Semptomları olan 2 yaşından küçük çocuklar

– Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler

– Kronik hastalığı olanlar (obstrüktif bronşit, kalp yetmezliği, diyabet, siroz)

– Kemoterapi veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan kişiler

Bazı yaşlılar ve kalp yetmezliği veya kronik akciğer hastalığı olan kişiler için pnömoni hızla yaşamı tehdit eden bir duruma dönüşebilir.

# 5'e dikkat edilmesi gereken erken pnömoni belirtileri

PNÖMONİ KOMPLİKASYONLARI

Tedaviye rağmen, özellikle yüksek risk gruplarında bulunan bazı zatürre hastalarında aşağıdaki gibi komplikasyonlar görülebilir:

Kan dolaşımındaki bakteriler (Bakteremi)

Akciğerlerden kan dolaşımına giren bakteriler, enfeksiyonu diğer organlara bulaştırabilir ve bu organların arızalanmasına ve hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir.

Nefes almada zorluk

Şiddetli pnömoni ile, özellikle kronik akciğer hastalığı olan kişilerde, yeterli oksijen alımı ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Tedavi sırasında hastanede yatış ve ventilatör (solunum cihazı) kullanılması gerekebilir.

Akciğerlerin etrafında sıvı birikmesi (plevral efüzyon)

Pnömoni, akciğerleri kaplayan doku katmanları ile göğüs boşluğunu (plevra) arasındaki ince boşlukta sıvı birikmesine neden olabilir.

akciğer apsesi

Akciğerlerde iltihap biriktiğinde bir apse oluşur. Bir apse genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Apseye yerleştirilen uzun bir iğne veya tüp ile iltihabı gidermek için bazen ameliyat gerekir.

Zatürreden şüpheleniyorsanız, bir uzmana danışın. Zamanında tedavi edilmezse tanıda gecikmeye, antibiyotik direncine, çeşitli komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu