Sağlık

Pfizer’in koronavirüs ilaç denemeleri başladı

Pfizer, koronavirüs semptomlarını önleyecek bir ilacın 2. ve 3. faz klinik denemelerine başladığını duyurdu.

Pfizer'in koronavirüs için ilaç denemeleri başladı

ABD’li ilaç firması Pfizer’e göre, antiviral ilacın klinik denemeleri, Kovid-19’lu kişilerle aynı evde yaşayan ve semptomları olan 18 yaş ve üzeri 2.660 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılacak.

Mikael Dolsten, Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Başkanı, Pfizer “Dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 ile mücadelede, virüse yakalanmış veya virüse maruz kalmış kişiler için etkili tedavilerin yanı sıra enfeksiyonu kontrol eden aşıların geliştirilmesinin elzem olduğuna inanıyoruz.” dedi.

BELİRTİ GELİŞİMİNİ ÖNLEYECEK

Dolsten, test edilen ilacın başarılı olması durumunda virüsü çoğalma şansı bulamadan durduracağını ve enfekte olanlarda semptomların gelişmesini engelleyeceğini söyledi.

Pfizer koronavirüs ilaç denemeleri 1 numarada başlıyor

İLAÇ HEDEFİ VİRÜS ÜRETİMİNİ SAĞLAYAN ENZİMİN ÜRETİMİNİ DURDURMAK

Kovid-19 virüsünün çoğalmasını sağlayan bir enzimin üretimini durdurmayı amaçlayan ilacın, HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacağı açıklandı.

Pfizer’den önce Amerikan Merck ve İsveçli ilaç firması Roche da Kovid-19 enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için hap şeklinde ilaçlar geliştirdiklerini açıklamıştı.

Pfizer koronavirüs ilaç denemeleri # 2'de başlıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu