Gündem

Özel gereksinimli çocuklar için tersine kaynaştırma sınıfı

Balıkesir’de bulunan Davut Armağan Keskin Özel Eğitim Tanık Anaokulu, özel eğitime ihtiyaç duyan ve normal gelişim gösteren öğrencilerle etkinliklere katılmaktadır.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için istisnasız ters sınıf

Balıkesir Şehit Uzman Çavuş Davut Armağan Keskin Özel Eğitim Anaokulu’nda özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ile normal gelişim gösteren öğrenciler birlikte etkinliklere katılarak oyunlar oynuyor.

Balıkesir’de bir anaokulunda normal gelişim gösteren öğrenciler ve özel eğitim gereksinimi olan çocuklar “ters füzyon” Uygulama ile hem birlikte olmaktan keyif alıyorlar hem de etkinliklerle birbirlerini daha iyi anlıyorlar.

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN 5 KİŞİLİK 4 SINIF

Altıeylül’ün Sütlüce ilçesinde 3-7 yaş grubuna hizmet veren Davut Armağan Keskin Anaokulu Özel Eğitim Tanıklıkları’nda 5 özel gereksinimli öğrencinin 4 sınıfında bir özel eğitim öğretmeni ve bir anaokulu öğretmeni bulunuyor.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için ters entegrasyon sınıfı #1

KÜÇÜK YAŞTA TOPLUMA UYUM

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın desteğiyle başladı. “ters füzyon” Uygulama kapsamında özel eğitime ihtiyacı olan çocukların sınıflarında diğer öğrencilerin de katılımıyla eğlenceli etkinlikler düzenlenerek genç yaşta sosyal hayata daha kolay adapte olmalarına katkı sağlanmaktadır.

GÖRMEYİ VE MODEL ALMAYI ÖĞRENİN

Okul müdürü Haluk Gökçe, akran eğitiminin tüm öğrencilerin izleyerek ve model alarak öğrendiği bir uygulama olduğunu söyledi.

“Ters füzyon” Gökçe, bu sayede öğrencilerin birbirlerini gözlemleme fırsatı bulduklarını söyledi. “Biz onlara el yıkama becerisinde sıraya girme davranışını öğretirken, normal gelişim gösteren öğrencilerimiz kuyruğa girip ellerini yıkamaya hazırlanırken başkaları onları görüp birlikte ellerini yıkarlar. çok daha kolay ve kalıcı” dedi.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için ters entegrasyon sınıfı #2

“YETİŞKİN OLARAK ÖNLEMLERİMİZ YOK”

Gökçe, uygulamanın her iki gruba da büyük katkı sağladığını vurguladı.

Gökçe, yöntemin normal gelişim gösteren öğrencilerin farklılıkları erken yaşta tanımaları, sosyal hayatta farklı insanlar olduğunu görmeleri, bilinçlerini ve kişiliklerini geliştirmeleri, onları doğru anlamaları ve onlara nasıl yardımcı olunacağını bilmeleri için büyük faydalar sağladığını ifade etti. . “Birlikte etkinlik yapıyorlar, birlikte oyun oynuyorlar. Bu çocukların hiçbirinde ön yargı yok, kabul etmeleri çok kolay çünkü biz yetişkinler gibi ön yargıları yok.” deyimini kullandı.

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için ters entegrasyon sınıfı # 3

“OYUNDA ÇOK KOLAY BİRLEŞİYORLAR”

Gökçe, eğitim-öğretim yılının ilk 3 gününde normal gelişim gösteren öğrenci ve velileri program hakkında bilgilendirdiklerini söyledi. Bu sürecin ardından 5 özel eğitim öğrencisinin katılımıyla etkinlikler düzenlediklerini anlatan Gökçe, şunları kaydetti:

Bu sefer bir gün önce sözlü olarak konuştuğumuz için farklı olan kişilerle karşılaştılar ve tanıştılar.Ertesi gün tüm okul hepsi bir arada entegrasyon programını tamamladı.Normalde gelişen öğrenciler çok çabuk kabul ettiler, hiçbir şey yapmadılar, hiçbir şey yapmadılar. farklı değil hepsini aynı anda getirmiyoruz özellikle oyun terapi için salonumuzda birçok imkanımız var birlikte oynayabilecekleri mekanlar oluşturmak için uygulama özel gereksinimli öğrencilerin gelişimine yüzde 100 katkı sağlıyor Biz okul ortamında bu uyumu sağlayamazsak toplumda bunu yapmamız mümkün değildir bu uyum burada bu çocuklar sosyal ve sosyal uyum becerilerini çok rahat geliştirebileceklerdir. a. “

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için ters füzyon sınıfı # 4

“ÇOCUKLARIMIZ BİZE TAKLİT YETENEĞİ VERDİ”

Otistik posta öğrencisi Eren Bozkurt’un annesi Gülbiye Bozkurt da oğlunun bir yılı aşkın süredir özel eğitim aldığını söyledi.

“Ters füzyon” Yöntemin sonuçlarına da değinen Bozkurt, şöyle devam etti:

“Uygulama sayesinde çocuklarımız taklit etme becerisi kazanıyor. Bu onların öğrenmesini kolaylaştırıyor. Maalesef otizmli çocuklar birbirlerinden öğrenemiyor ama bu uygulama sayesinde çok yol kat ettik. Bu istek , oğlum otobüse binip “Bugün ne yaptın?” diye sorabilir. “Ona sorduğumda bana ‘Ben resim yaptım. Bunlar bizim için çok büyük şeyler. Burada aldığı eğitimi benimle paylaştığı için çok mutluyum’ diyebiliyor.

“OĞLUM DAHA ÇOK YARDIM ETTİ”

Normal gelişim gösteren öğrencilerden Alpaslan Memiş’in annesi Yeliz Memiş, uygulamayı çok beğendiklerini söyledi.

memiş, “Oğlum zaten şefkatliydi ama daha yardımsever oldu, arkadaşlarıyla ilişkileri biraz daha düzeldi. Saldırganlığı düzelmeye başladı. Çok olumlu sonuçlar aldık. Diğer veliler de aynı şekilde düşünüyor. Okuldan çok memnunuz. “ve öğretmenler. Uygulamanın kişisel gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu