Ekonomi

OVP’de finansal istikrarın desteklenmesi yer aldı

Resmi Gazete’de yayımlanan 2022-2024 yılları için Orta Vadeli Program hedeflerine ulaşmak için finansal istikrarı destekleyici bir takım kararlar alınmıştır.

Finansal istikrar desteği OVP'ye dahil edildi

Orta Vadeli Plan (OVP), finansal istikrarı destekleyici tasarruf tedbirlerine ek olarak, kaynak verimliliğini sağlayacak, sermaye piyasalarının gelişmesi yoluyla finansmana erişimi kolaylaştıracak ve finansal eğitimi yaygınlaştıracaktır.

Dış finansmana bağımlılıktan kaynaklanan kırılganlıkları en aza indirmeyi, finans sektörünün ara faaliyetinin katma değeri yüksek sektörleri desteklemesini ve ihracata katkı sağlamasını hedefliyor.

KONTROL TEKNOLOJİLERİ MEVCUT OLACAK

Bu bağlamda, teknolojik imkanlar ve araçlar, uzmanlaşmış insan kaynakları ile birleştirilerek finans sektörünün büyüklüğüne, karmaşıklığına ve gelişimine uygundur. “gözetim teknolojileri” Yeni odaklı kontrol uygulamaları ve metodolojileri uygulanacaktır.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ MALİ BÖLÜMDE YAPILACAK

Bankacılık ve bankacılık dışı finans sektörünün uluslararası düzenlemelere uyum sağlaması ve bu kapsamda ülkelerin tercihlerine göre hazırlanması için gerekli mevzuat değişiklikleri yapılacaktır.

Finansal istikrar desteği OVP #1'e dahil edildi

YEŞİL TABLOLAR İÇİN REHBER OLACAK

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum kapsamında, yeşil bankacılık uygulamalarının geliştirilmesine yönelik strateji oluşturma, kurumsal yapı, risk yönetimi, raporlama ve bilgilendirme konularında rehberler hazırlanacak.

Katılım finansmanı alanında sürdürülebilirlik ve sosyal finansman faaliyetlerinin stratejik olarak planlanması ve uygulanması sağlanacaktır.

Bilgi sistemleri mevzuatı, ülke finans sektöründe kullanılan teknolojik ekosistemin gelişimini ve finans sektörünün dijitalleşme alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasını destekleyecek şekilde güncellenmeye devam edilecektir.

Türkiye’de finansal ekosistem destek hizmeti veren kritik finansal teknoloji şirketleri denetim kapsamına alınacak, üçüncü şahıslardan kaynaklanan riskler en aza indirilecek, yerli ve milli ürün ve hizmetlerin kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

Finansal istikrar desteği OVP # 2'ye dahil edildi

FİNANS VE TEKNOLOJİ ESASLARI OLUŞTURULACAK

Ödeme sektöründe faaliyet gösteren fintech kurumları, Merkez Bankası tarafından yönetilen ödeme sistemlerine ve kamu veri tabanlarına erişebilecek. İstanbul Finans Merkezi’ni küresel bir fintech merkezi olma yolunda güçlendirecek deneysel bir ödeme düzenleme alanı oluşturulacak. Fintech start-up’larını desteklemek için İstanbul Toplum Merkezi’nde Ekonomik ve Teknolojik Üs kurulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu