Ekonomi

Orman yangınlarına ‘Tulumba’ ile elektronik takip TEKNOFEST’te

Orman yangınlarını algılamak ve hızlı müdahale etmek için geliştirilen “Tulumba” adlı elektronik izleme sistemi, yaklaşık 5 kilometrekarelik bir alanda yangını algılıyor.

TEKNOFEST'te

Teknopark Ankara yerleşkesinde yazılım, elektronik ve savunma sistemleri alanlarında yüksek teknolojili çözümler üreten Derin Kontrol Teknolojisi, “Pompa” ürünü TEKNOFEST’te “Teknoloji, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali” adı altında sundu.

OTOMOBİL AKTİVATÖRLERİ VE GAZ SENSÖRLERİYLE YANGIN FIRSATI

Derin Kontrol Teknolojisi Üretim Müdürü Emre Ekin şunları söyledi: “Pompa” Yangın adı verilen elektronik izleme sisteminin yaklaşık 5 kilometrekarelik bir alandaki yangını algılayabildiğini ve 20 kilometre uzaklıktaki merkeze veri iletebildiğini açıkladı.

Ekin, düşük güçlü, uzun menzilli kablosuz telekomünikasyon ağları ve farklı internet protokolleri kullandığını söyledi.

'Tulumba' ile orman yangınlarının elektronik takibi TEKNOFEST'te 1 numara

AMAÇ ORMANLARI KORUMAK VE GÜVENLİK SEVİYESİNİ ARTIRMAK

Tulumba’yı tamamen açık kaynak olarak oluşturduklarını söyleyen Ekin, herkesin kendi elektronik tasarımı ve yerleşik yazılımı ile ağa katılabileceğini söyledi.

“Pompa içerisine kızılötesi ve gaz sensörleri ile yangını algılar. İhtiyaca göre farklı sensörler takılabilir. Ölçeklenebilir bir ünite olarak oluşturduk. Sensör ortamındaki bilgi ve göstergeleri algılar ve iletir. yaklaşık 5 kilometre kare ve 20 km mesafedeki merkeze veri aktarımı. Kim isterse bu çözümü herkesin kullanımına açık kaynak olarak paylaştık, umarız faydalı olur.

TEKNOFEST # 2'de

AĞACIN VÜCUDUNUN İÇİNDEKİ CANLILARLA DURABİLİR

Sensörler ve elektronikler küçük bir kutuya yerleştirilir ve kayışlarla ağacın gövdesine monte edilir. Pillerle birlikte yaklaşık 5 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Verileri 5 yıl boyunca belirli aralıklarla merkeze gönderecektir. Sistemin doğal çevre ve canlılar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

TEKNOFEST #3'te

AMAÇ KAMU “İLK UYARI SİSTEMİ” YAYINLAMAKTIR

Derin Kontrol bu sistemle herkese açıktır “Erken uyarı sistemi” kurmayı hedefliyor. Bu kapsamda herkes cihazı edinebilir veya kendisi üretebilir ve sisteme açık veri gönderebilir. Yani, “gruplandırma” Bu yöntemle ormanların korunması ve güvenlik seviyesinin artırılması hedeflenmektedir.

TEKNOFEST’te “Tulumba” VİDEOSU ile orman yangınlarının elektronik takibi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu