Ekonomi

Ordu’da atıl arazilerden 75 milyon lira kazanıldı

Türkiye genelinde atıl alanlar ekilip ekonomiye aktarılırken, Ordu faaliyetlerinden 75 75 milyon hasılat elde edildi.

Ordu'da atıl araziden 75 75 milyon toplandı

Ordu’da uzun yıllardır ihmal edilen ve tohum üreticileri tarafından yeniden tarıma kazandırılan 14.000 onlarca dönüm arazide üretilen ürünlerle şehir ekonomisine 75 75 milyon ek gelir sağlandı. gübre ve ekipman desteği.

TARIMA 14 BİN ARSA DEKORASYONU VERİLDİ

Tarıma ithal edilen 14 bin on dönüm araziye buğday, ahududu, nohut, mercimek, arpa, soya fasulyesi, salep, patates ve hayvancılık ürünleri ekildi. Belediyenin kurduğu tarım şirketi aracılığıyla üreticilerin alıp sattığı ürünlerle şehir ekonomisine 75 milyon TL ek gelir sağlandı.

“HEDEFİMİZ KENDİNİ KONUŞAN BİR ŞEHİR KURMAK”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, atıkların kendi kendine yeten bir şehir oluşturmak için tarıma aktarıldığını söyledi. Güler, tarımsal çalışmaları yürütmek için belediye bünyesinde Tarım Dairesi kurduklarını belirtti. “Kullanılmayan Ordu topraklarını tarıma açtık. Buradaki ana hedefimiz, kendi kendine yeten bir şehir yapmaktır. Bu yüzden gıda güvenliği çok önemlidir. Burada buğday siyez gibi çok önemli girdilerin yanı sıra şifalı otlar yetiştirmek için özel tropik meyveleri denemek için çok kapsamlı bir çalışma başlattık.

Dünya

SALEP’TEN BLUE DRY’YE ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERİ DENEDİK

Salepi satışından yaban mersine kadar çeşitli ürünleri burada denedik. Bunun sonucunda 14 bin dönüm arazi tarıma açıldı. “Burada da ürünler üretiliyor ve hayvancılığın girdilerinden biri olan hayvan yemi yetiştiriliyor.” dedi.

Dünya

“75 MİLYON Pound GELİR SUNUYORUZ”

Bu yıl tarımdan 75 75 milyon gelir elde edildiğini belirten Güler, şunları kaydetti: “Aynı zamanda yumurta üretiminde de büyük bir atılım gerçekleştirdik. 50 bin yumurta satılamazken ve firmalar iflas ederken ilde 35 milyon yumurta kapasitemiz var. Satış ve pazarlama hatlarını yaptık. Büyükşehir Belediyesi’nin yumurtaları “600’e yakın mağazada satılıyor. Sıfırdan kurduğumuz Tarım Bakanlığı ile yumurta hariç sadece tarım ürünleri ile 75 milyon lira gelir sağladık.” dedi.

Dünya

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLERE GİDİYORUZ”

Kentte tarımsal faaliyetlerle katma değeri yüksek ürünler üretileceğini kaydeden Güler, şunları kaydetti: “Ordu’nun ana ürünü fındık. Dünyada en çok fındığı üreten iliz ama fındıktan katma değer üretemedik. Fındığı fındık olarak satarsak Türkiye olarak 2 milyar dolar kazanırız ama dolar olarak 2 milyar dolar kazanırız. 8 milyar Dolayısı ile biz burada katma değerli bir çalışma yaptık.Kaliteli ürünlere geçtik.Ordu’nun bir diğer önemli ürünü bal.Ordulu arıcılarımız da sokak balı olarak bal üretiyor, katma değeri yüksek ürünler var. arı sütü olarak üretiyoruz.

Dünya

YENİ BİR ÜRÜN DENİYORUZ

Bunun dışında yeni ürünler deniyoruz. Kivi üretiminde iyi bir noktadayız. Şimdi kivi, suyu ve katma değeri yüksek diğer ürünleri kurutmaya geçmek istiyoruz. Bu çalışmalarla hem mevcut ürünleri artırmayı hem de katma değerlerini artırmayı düşünürken yeni ürünler denemeye devam ediyoruz. Salep çok karlı bir iştir. Yaban mersininin adeta anavatanı olduğu söylenen bir il haline geldik. Özellikle siyez buğdayı. Buğday ithal eden Türkiye, 10 bin yıllık ürününü üretiyor. ifadeleri kullandı.

Dünya

Dünya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu