Ekonomi

Noterliklerde güvenlik, parmak izi sistemi ile artırıldı

Önemli hacimlerde yapılan alım satımlarda ve önemli evrakların notere kaydedilmesi sırasında uygulanan güvenlik tedbirlerine bir yenisi daha eklendi. Parmak izi uygulaması noterde başladı.

Parmak izi sistemi ile noterlerin güvenliği arttı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, dolandırıcılık ve sahteciliği önlemek amacıyla noter tarafından başlatılan pilot uygulama ve doğrulama sisteminin 2022 yılında tüm noterlere uygulanmasının planlandığını söyledi.

ANKARA PİLOT BÖLGESİNDE BAŞLAYAN UYGULAMA

Noterliklerde sahteciliğin önlenmesi için parmak izi kimlik doğrulama sisteminin uygulanmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır. Araştırma kapsamında Ankara’daki 7, 12, 43, 61, 71 ve 74 adet noterlik pilot olarak seçilmiştir.

Adalet Bakanı Gül, sistemin Keçiören ilçesindeki 74. İşlemin ilk örneği, Ankara 74. Noter Hayrünnisa Zeren’in TC kimlik ve parmak izi ile yapıldı.

“Unutulmaz NOTUN SONU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ UYGULAMA”

Bakan Gül, basına yaptığı açıklamada, bugün noterlik hizmetleri açısından çok önemli bir pilot uygulamaya tanık olduklarını söyledi. Noterlik hizmetlerinin vatandaşlar için güvenli bir sistem anlamına geldiğini belirten Gül, şöyle devam etti:

“Noterlikte bazı iş ve işlemlerde vatandaşlarımız şikayetlere maruz kalabiliyor. Bazı kötü niyetli kişilerin işlem ve uygulamalarında vatandaşlarımızın maddi veya hukuki anlamda bir takım sıkıntılar yaşadığına şahit oluyorduk. Özellikle çok önemli bir uygulama yapılıyor. “Bütün bu uygulamalara ve adaletsizliklere bir son vermek için. Yeni kimliklerimize çip uygulayın. Biliyorsunuz, burada parmak izi doğrulama uygulamasını test ediyoruz.”

1 numaralı parmak izi sistemi ile noterlerde güvenlik arttı

HIZLI VE GÜVENLİ TANIMLAMA SAĞLAR

Sistemin hızlı ve güvenli bir şekilde sertifikalandırıldığını belirten Gül, şunları kaydetti: Pilot uygulama olarak hayata geçirilen bu uygulamanın 2022 yılında tüm noterliklerde hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bu uygulamalarla güvenli ve hızlı bir işlem süreci olacak.” dedi.

Bakan Gül, noterlik sistemini daha da güçlendirmek istediklerini vurguladı. “Noter işlemleri ne kadar güvenli olursa, mahkemelerdeki anlaşmazlıklar ve vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarla olan ihtilafları o kadar az olur.” dedi.

“KİMLİK GÜVENLİĞİNİ BU ŞEKİLDE SAĞLAYACAĞIZ”

Türkiye Noterler Derneği Başkanı Dursun Cin, pilot çalışmalar için 18 notere ilgili cihazların kurulduğunu belirterek, çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyledi. Sistemi diğer noterlere de genişleteceklerini kaydeden Cin, bunun sahte kimliklerle yapılan işlemlerin önüne geçeceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu