Teknoloji

NASA’nın InSight aracı Mars’taki en şiddetli depremi kaydetti

NASA’nın InSight cihazı, Mars’ta şimdiye kadar meydana gelen en ciddi üç depremin yerini tespit etti.

NASA InSight gezgini, Mars'taki en güçlü depremi kaydetti

NASA‘küçük Marsgönderildi İç yüzü Uzay aracı, 2018’in sonlarında başarıyla kızıl gezegene indi.

MarsSismik aktiviteyi tespit etmek için sismometresini başarıyla yüzeye indiren ve ardından sondaj için sondaja başlayan uzay aracı, 25 Ağustos’ta Mars’ta 4.2 ve 4.1 Richter’lik iki deprem kaydetti.

90 DAKİKALIK BİR DEPREM DAHA

NASA yetkilileri, uzay aracının 18 Eylül’de yaklaşık 90 dakika süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem daha tespit ettiğini söyledi.

InSight tarafından 2019’da belirlenen önceki rekor 3.7 Richter idi ve önceki depremden yaklaşık beş kat daha zayıftı.

içgörü

Araştırmacılar, InSight’taki sismografların bugüne kadar Mars’ta yüzlerce deprem kaydettiğini ve aracın Mars’taki yeraltı faaliyetlerini anlamada önemli bir rol oynadığını söyledi.

Son titreşimlerin analizi sayesinde InSight ekibi, Mars çekirdeğinin ayrıntılı bir haritasını çıkarmayı başardı. Uzay aracının bulguları, Mars’ın beklenmedik şekilde büyük bir çekirdeğe ve ince bir kabuğa sahip olduğunu gösterdi.

TEKLİF TAM KAPASİTEDE ÇALIŞMIYOR

NASA’nın Mars’taki uzay aracı, güneş panelleri tozla kaplı olduğu için enerji toplayamıyor. Nisan ayında acil durum moduna giren InSight, sadece sensörler yardımıyla veri alabiliyor.

InSight misyonunun baş araştırmacısı Bruce Banerdt, saatte yaklaşık 5.000 watt güç üretebilen uzay aracının artık saatte 700 watt güçten yararlanabildiğini söyledi.

Badert, uzay aracının yüzde 80’inin tozla kaplı olduğunu kaydederek, “2022’nin ilk çeyreğinde işler durma noktasına gelebilir.” dediNS

içgörü

NASA’nın diğer uzay aracını indirdiği kraterlerin aksine, InSight’ın indiği Elysium Planitia’da tozu süpüren güçlü rüzgarlar yok.

Bu nedenle aracın güneş panellerini kaplayan tozlar rüzgarlar tarafından dağılamaz.

NASA tarafından 850 milyon dolar maliyetle geliştirilen InSight, bir mucize olmazsa gelecek yıl tamamen kapanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu