Spor

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı olun

Koronavirüsle mücadele eden ve üç aya kadar hayatta kalan Antrenör Mustafa Recit Akçai, “Aşı olun. Yoğun bakımda yaşam çok zor.”

1. TFF Şampiyonası takımlarından Kocaelispor’un 62 yaşındaki teknik direktörü Mustafa Recit Akçai, Nisan ayında test sonucunun pozitif çıkmasının ardından solunum şikayetleri nedeniyle önce Kocaeli’nde ardından da Trabzon’da tedavi altına alındı.

Bu dönemde ağır akciğer krizi geçiren Akçay, ventilatör ve kalp-akciğer makinesine (ECMO) bağlı yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

3 aylık zorlu bir sürecin ardından Covid-19’u atlatan Akçay, ekibine geri döndü.

Reşit Akçay gözyaşları içinde: Aşı olmak için gün sayıyorum – GÖRÜN

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #1

“aşınızı alın”

Fizik tedavi, nefes egzersizleri ve ilaç kullanmaya devam eden Akçay, insanları aşılanmaya ve sıkı tedbirlere uymaya çağırdı.

Hastanede tedavi gördüğü sırada yaşadıklarını gözyaşları içinde AA muhabirine anlatan Mustafa Reşit Akçay, 1 Nisan’da Kahramanmaraşspor ile oynanan deplasman maçının ardından şehre döndüğünde kendini yorgun hissettiğini ve (oksijen doygunluğunun (oksijen) doygunluğunu ölçtüğünü söyledi. kan) kritik bir orandaydı.

Akçay, kulüp yöneticilerinin kendisini hastaneye gitmeye ikna etmek için eşini aradığını ve Trabzon’dan bir doktor arkadaşıyla telefonda konuştuğunu söyledi.

“Hasta olduğum ve hastaneye gitmem gerektiği gerçeğiyle baş edemedim. Doktor arkadaşımın tavsiyesi üzerine sağlık kuruluşuna başvurdum, ‘Entübasyona gideceksin, hemen hastaneye git.’ Yoğun bakımda sıra var beni yoğun bakıma aldılar 1 ay orada kaldım ECMO makinesine girdim ölümle karşılaştım hiçbir şey hissetmeden 6-7 gün geçti… geldi ciğerlerimin makineye bağlı olduğu bir ECMO makinesinden “Ölümle karşılaştım, her 10 kişiden biri hayatta kaldı.”

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #2

“AŞI GÜNÜNÜ BEKLİYORUM”

Akçay zor bir süreç geçirdiğini söyledi. “Bir düşünün tuvaletinizi yapamıyorsunuz, bir başkası kıçınızı temizliyor, bu ayıp, yoğun bakımda bebek maması yediniz. Basit bir durum değil, bu aşıyı yapın. Kolay değil. Dışkıyı yapın, diğerleri gelir, “Çıkarılmaz. Neden bunlarla uğraşmak istiyorsun? Git aşını şimdi. Aşı gününü bekliyorum, günleri sayıyorum.” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANI “SEN YE, BEN TEMİZLEYİM” DEDİ”

Akçay, yoğun bakımda kaldığı süre boyunca uzun süre yemek yemediğini ve görevlilerinin yerleri temizlemesinden utandığını kaydetti.

sağlık profesyoneli “Neden yemiyorsun? Yoksa buradan çıkamaz mısın?” Akçay, şunları kaydetti: Sağlık çalışanımız, “Yi, yap temizleyeyim” diyor. “Bu kadar güzel mi? Bu adamı anmak, teşekkür etmek görevimiz. Ben de onun dediğini yaptım, yedim. Aşı kardeşim, neden? başkasını incitmek, başkasının hayatıyla oynamak kötü bir şeydir. İnsanların yaşama hakkı senin kaprislerine bağlanamaz, ‘Özgürüm’. “İnsanları incitirsen, ne özgürlüğü?” dedi.

Akçay, Kovid-19 ve bağlantılı hastalıklar nedeniyle yaklaşık 100 gün hastanede yattığını kaydetti. “Lütfen yapma. Şimdi aşı olmazsan ve tekrar bu hastalığa yakalanırsan yazık değil mi? Şimdi üçüncü kez mi hastaneye gitmem gerekiyor? Allah’ını seviyorsan, al. Kendi aşısını nereden buluyorsun?” Başkalarına bunu yaşatma hakkı mı?” ifadeleri kullandı.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #3

KOCAELİSPOR…

TFF 2. Lig play-off finalinde takımı ile Sakaryaspor arasında oynanan maçta yedek kulübesinde oksijen tüpü ile takımını takip ettiğini hatırlatan Akçay, mesleğine aşık olduğunu söyledi.

İnsanların bazı anları yaşamadıkları için pişmanlık duyduklarını ifade eden Akçay, o gün oyuncularıyla birlikte olmak istediğini kaydetti.

Güzel ve geniş bir camiada çalıştığını ifade eden Akçay, Kocaelispor’un taraftarları ve şehri ile geleceğe daha iyi baktığını sözlerine ekledi.

Mustafa Reşit Akçay: Allah aşkına aşınızı yaptırın #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu