Teknoloji

Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı

Elektronik postada likit imzaların yerini alan elektronik ve mobil imza sertifikası sayısı bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla 5 milyon 737 bin 987 olarak kaydedildi.

Mobil ve elektronik imza sayısı 5,7 milyona ulaştı

Elektronik imza veya dijital imza, diğer elektronik verilerle bağlantılı veya elektronik verilerle mantıksal bağlantısı olan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik verilerdir.

Elektronik imza olarak da bilinen bu sistem, elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal bir kimlik doğrulama sistemidir. Mobil imza ise elektronik imzanın aksine GSM mobil hattında tanımlanır.

ELEKTRONİK VE MOBİL İMZA VAKA SAYISI 5,7 Milyon

Bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla 5 milyon 13 bin 726 elektronik imza ve 724 bin 261 mobil imza olmak üzere toplam sertifika sayısı 5 milyon 737 bin 987 oldu.

Elektronik İmza

NEREDE KULLANILIR?

Birçok özel şirket ve kamu kurumunda uygulamaya konulan mobil ve elektronik imza sayesinde elektronik rapor ve yazışmalarda ıslak imza dönemi sona erdi.

Diğer elektronik verilere eklenen veya elektronik verilerle mantıksal bağlantısı olan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik imza, bilgisayar işlemlerinde sıvı imzaya eşdeğer olarak kullanılmaktadır.

Elektronik imzayı imzalamak için kişinin Onaylı Elektronik Sertifikaya sahip olması gerekir.

Elektronik imzanın mobil imza yetkisi ile GSM operatörlerinin SIM kartlarına yüklenmesi olarak tanımlanan mobil imza, herhangi bir işlemin onaylanması için gerekli olan ıslak imzanın yerini almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu