Sağlık

Metabolizmayı yiyeceklerle hızlandırmanın yolları

Kilo vermeyi hızlandırmak için yediğiniz besinlerden destek alabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte besinlerin metabolizma üzerindeki etkileri…

Yiyeceklerle metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Beslenme dünyasında birçok yiyecek ve içeceğin metabolizmayı yani vücuda enerji sağlayan reaksiyonları artırdığı düşünülmektedir. Diyetinizin metabolizmanızı nasıl etkilediğini ve belirli yiyecek ve içeceklerin metabolizma hızınız üzerinde gerçekten önemli bir etkisi olup olmadığını öğrenmeye ne dersiniz?

Diyetinizi kilo vermenize ve bu süreci hızlandırmanıza yardımcı olabilecek besinlerle destekleyebilirsiniz. Bakın metabolizma hakkında bilmedikleriniz…

Yiyeceklerle metabolizmayı hızlandırmanın yolları #1

METABOLİZMA NEDİR?

Metabolizma, hücrelerimizde hareket, büyüme ve gelişme gibi fonksiyonlar için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayan reaksiyonların toplamıdır. Yaş, diyet, cinsiyet, fiziksel aktivite ve sağlık koşulları gibi birçok faktör metabolizmayı etkileyebilir.

Temel metabolizma hızı, sakin nefes alma gibi kritik vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gereken enerjidir. Bu, günlük yakılan kalorilere en büyük katkıdır. Toplam enerji harcaması olarak da bilinir.

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar dahil olmak üzere gıdaların sindirimi ve işlenmesi de enerji gerektirir. Bazı gıdaların parçalanması diğerlerinden daha fazla enerji gerektirir ve bu da metabolizmayı biraz artırabilir. Örneğin, yağı sindirmek, protein ve karbonhidratlardan daha az enerji gerektirir. Protein, üç makro besinin en yüksek enerji tüketimine sahiptir.

2 numaralı yiyeceklerle metabolizmayı hızlandırmanın yolları

HANGİ METABOLİZMLERİ KULLANABİLİRİM?

Bir kişi belirli yiyecek ve içeceklerin metabolizmayı hızlandırabileceğine inanabilir, ancak bu mutlaka doğru değildir. Bazı yiyeceklerin sindirilmesi diğerlerinden daha fazla enerji gerektirir ve bazı yiyecekler bazal metabolizma hızını biraz artırabilir, ancak çok fazla değil.

En önemli şey, genel diyet alımıdır. Örneğin, yiyecekleri sindirmek için gereken enerji, öğünün makro besin içeriğine bağlı olarak değişir. Burada besinlerin sindiriminde kullanılan enerji miktarıdır.

Protein: Yenilebilir proteinin enerji içeriğinin %10-30’u,

karbonhidratlar: Elde edilen karbonhidratların %5-10’u,

Sıvı yağ: Yağ alımının %0-3’ü,

Vücut, enerjinin çoğunu proteinleri parçalamak ve depolamak için kullanır. Her öğünü %10 enerji alımında tutmak metabolizmada etkilidir. Bu nedenle, yüksek proteinli bir diyet tüketmek, genel olarak daha fazla kalori yakmamıza yardımcı olabilir.

Ayrıca araştırmalar, yüksek oranda işlenmiş yemeklerin bütün gıdalar tarafından sindirilmesi için daha az enerjiye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, yüksek oranda rafine edilmiş gıdalardaki daha düşük lif ve protein miktarlarıdır.

Araştırmalar ayrıca yüksek proteinli diyetlerin, istirahatte yakılan kaloriler olan bazal metabolizma hızını artırabildiğini göstermiştir.

Yemekle metabolizmayı hızlandırmanın yolları # 3

HIZI DEĞİŞTİREN BESİNLER

Daha yüksek proteinli diyetlerin insanların her gün daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceği açıktır, peki ya belirli yiyecekler? Örneğin, kırmızı biber, yeşil çay ve kahvedeki bileşikler metabolizmayı biraz hızlandırabilir.

Kafein enerji tüketimini artırabilir, bu nedenle kahve ve yeşil çay gibi kafeinli içeceklerin tüketilmesi metabolizmayı küçük miktarlarda hızlandırabilir. Araştırmalar, kateşin yeşil çay özü ürünlerini tüketmenin, 260 kalorilik direnç antrenmanı ile birleştirildiğinde günlük kaloriyi mümkün olduğunca artırabildiğini gösteriyor. Bu alandaki araştırmaların çoğunun yüksek dozda yeşil çay özü takviyesi ile ilgili olduğunu ve sonuçların sadece yeşil çay içen kişiler için geçerli olmayabileceğini belirtmek önemlidir.

Bu arada, acı biberdeki kapsaisin takviye olarak alındığında metabolizma önemli ölçüde artar. Bununla birlikte, tipik bir biber tabağındaki bu bileşiğin miktarının, metabolizmayı önemli ölçüde etkilemesi olası değildir.

Aynı zamanda, bir araştırma, yemeklerle birlikte zencefil tozu içeren sıcak bir içeceğin tüketilmesinin, yiyeceklerin enerjiye dönüştürülme oranını artırabileceğini gösterdi. Ancak bunun genel enerji tüketimi veya kilo kaybı üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Yiyeceklerle metabolizmayı hızlandırmanın yolları # 4

SAĞLIKLI KİLO VE METABOLİZMA NASIL ALINIR?

Sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak ve bunu korumak için, belirli yiyecekleri hayatımıza dahil etmek veya hayatımızdan çıkarmak yerine, diyetin genel kalitesine ve makro besinlere odaklanmak gerekir. Yukarıda bahsedildiği gibi, araştırmalar, protein ve tam gıda bakımından yüksek diyetlerin, protein bakımından düşük ve işlenmiş gıdalarda yüksek diyetlere kıyasla enerji harcamasını artırmasının muhtemel olduğunu göstermektedir.

Baharatlı yiyecekler, zencefil ve yeşil çay gibi metabolizmayı iyileştirdiği iddia edilen yiyecek ve içecekleri makul miktarda tüketmenin muhtemelen bir zararı olmasa da, enerji harcaması veya vücut ağırlığı üzerinde önemli bir etkisinin olması muhtemel değildir. Örneğin; Sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar ve fasulyelerden bol miktarda protein ve lif içeren çok yönlü bir diyet, sağlıklı bir metabolizmayı destekleyecek ve ayrıca genel sağlığı iyileştirecektir.

Yeterli fiziksel aktivite ve sağlıklı kas kütlesini korumak da genel enerji harcamasını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Direnç egzersizleri özellikle metabolizmada etkilidir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, 9 aylık direnç egzersizinin bazal metabolizmayı %5 oranında artırabildiğini gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu