Sağlık

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata

Metabolizma hızınızın yavaşlamasına neden olan alışkanlıkları veya yeme bozukluklarını öğrenmeye ne dersiniz?

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata

Çoğu insan metabolizmanın nasıl çalıştığını bilmiyor. Yavaş veya yavaş bir metabolizmanın kilo alımına ve kilo vermede zorluklara neden olabileceğini biliyorlar. Ancak yavaş bir metabolizma, vücut yağını kaybetmekten çok daha problemli olabilir. Metabolik işlevi zayıf olan kişiler, sürekli yorgunluk, kuru cilt, saç dökülmesi, baş ağrısı, zihinsel berraklık ve odaklanma eksikliği ve sık ruh hali değişimleri gibi bazı semptomlar yaşayabilir. Ayrıca biraz depresif hissetme eğiliminde olabilirsiniz. Aynı şeyleri yaşıyorsanız, metabolizmanız suçlu olabilir!

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata #1

METABOLİZMA NEDİR?

Metabolizma, vücudun üremesine, çalışmasına, büyümesine, farklı ortamlara uyum sağlamasına, özümsemesine ve işlevselliğini sürdürmesine yardımcı olan enzimlerin rolünü tanımlamak için kullanılır. Yediğimiz yiyecekleri vücudumuzun kullanabileceği enerjiye dönüştürür. Bu nedenle metabolizma hızınız yavaşsa doğrudan veya dolaylı olarak kilo vermenizi etkiler.

Metabolizma, yaşamı sürdürmek için vücudunuzda meydana gelen çeşitli kimyasal süreçleri ifade eder. Yiyecekleri kalorilere ayırmayı ve kalorileri aktiviteleriniz için enerji olarak kullanmayı içerir. Hızlı bir metabolizma, kalorilerin yakılmasını ve hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlarken, yavaş bir metabolizma, kalorilerin yavaşça yakılması ve günün sonunda fazla kalorilerin birikerek kalorilerin birikmesine neden olması anlamına gelir. Yani, metabolizmanız kilonuzu bu şekilde etkileyebilir.

Daha yavaş bir metabolizma hızı yaşıyorsanız, bunun doğal olduğunu varsaymayın. Metabolizma hızınızı yavaşlatabilecek gerçekten çok fazla hata var. Şimdi bu hatalardan bazılarını öğrenmenin zamanı geldi.

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata #2

1. ŞOK GIDA

Şok diyetler bugünlerde kilo vermenin çok popüler bir yoludur. Hızlı bir diyetin anlamı mümkün olduğunca az kalori almaktır ve insanlar bunun hızlı kilo vermenin en iyi yolu olduğuna inanırlar. Duyduğunuzda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, ancak metabolizma hızınızı yavaşlatabilir. Çünkü vücudunuzu açlık durumuna sokar. Yiyecek ve kalori alımındaki katı kısıtlamalar da sağlık risklerinizi artırır. Bu nedenle, şok diyetlerden kaçının.

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata#3

2. YETERLİ PROTEİN TÜKETİLMEMESİ

Uzmanlar, düşük proteinli diyetlerin metabolizmayı yavaşlatabileceğini söylüyor. Protein açısından zengin besinler, sağlıklı kilo kaybı ve metabolizma için önemlidir. Bu nedenle, kas oluşturmaya yardımcı olan ve dolayısıyla metabolizmayı hızlandıran proteini diyetinize dahil etmenin yollarını arayın. Eğer bir vejeteryansanız, her gün kuru baklagiller yediğinizden emin olun.

Metabolizma hızını olumsuz etkileyen 3 hata#4

3. İKİNCİ BİR YAŞAM YOLU

Hareketsizlik birçok sağlık sorununa neden olabilir, bu nedenle daha sonra pişman olmaktansa güvende olmak daha iyidir. Metabolizmanızı hızlandırmak için sadece sağlıklı beslenme değil, fiziksel aktivite de çok önemlidir ve hareketsiz insanların metabolizması daha yavaştır. Bir yerde çok uzun süre oturmaktan kaçının. Ayrıca sigara, alkol tüketimi ve paketlenmiş abur cubur gibi alışkanlıklar da kilo verme programınız ve metabolizmanız için kötü olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu