Ekonomi

Mersin’de kış ortasında çilek hasadına başlandı

Silifke bölgesinde yetiştirilen sera çileği ise tarlada kilosu λί 22 ile alıcı buluyor.

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin’in Silifke bölgesinde açık alanda yetiştirilen, yaz günlerinin gözde meyvesi olan sera çileğinin hasadı başladı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve doğu illerine 250 kilo çilek hasadı gönderildi.

UZAYDA 22 Pound’dan ALICI BULUN

Atayurt Brokerler Derneği Başkanı Ali Türer, mevsiminde genellikle 4 ile 5 5 arasında satılan çileklerin halen tarlada 22 22’ye alıcı bulabildiğini belirterek, çilek üretiminin özellikle Atayurt, Arkum, Atakent’te yapıldığını söyledi. ve Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi mahalleleri.

Mersin’de kış ortasında çilek hasadı başladı

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı #1

“NİSAN’DA HASAT ARTACAK”

Kapı,Kİşin ortasında çilek topladığımızı görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Şu anda sınırlı miktarda hasat edilen ürün talepleri
Buluşmakta zorlanıyoruz. Ancak bundan sonra özellikle Nisan ayında hasat miktarı giderek artacak ve herkes bol bol çilek tüketebilecek. dedi.

“BİR KISMI YURT İHRACATI, DİĞERİ RUSYA’YA İHRACAT YAPILACAK”

Nisan ayının son günlerinden itibaren bölge genelinde bol miktarda çilek olacağını belirten Türer, şunları kaydetti: “Bu sezon 20 bin onlarca alandan 100 bin ton çileğin hasat edilmesinin beklendiği bölgede, çileğin bir kısmının iç piyasaya, bir kısmının ise çeşitli ülkelere ihraç edilmesi bekleniyor, özellikle Rusya, hasat döneminde Temmuz sonuna kadar. Çilek bölgede önemli bir istihdam kaynağıdır. “Ekim ayından hasat sonuna kadar yaklaşık 3 bin ailenin geçim kaynağı olan çilek, başta kadınlar olmak üzere binlerce kişinin el emeğiyle yaptığı çalışmalarla sofralara ulaşıyor” dedi. dedi.

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı #2

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı #3

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı #4

Mersin'de kış ortasında çilek hasadı başladı #5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu